WASAPI nedir?

Ses kalitesinde zirve çok pahalı bir hobidir. Ancak bütçeniz yoksa en azından doğru ekipman kullanın. Sizin Stüdyo monitör kulaklığı ile ne işiniz var?
Müzik dinlemek için son derece yanlış bir seçim bu. Hi-fi kulaklık kullanacaksınız.

Monitör kulaklıkların tek amacı kayıt esnasında dışarı ses vermemek için sıkı kulaklık pedlerine sahip olmalarıdır. EQ frekans aralıkları ise bir stüdyo monitörü mantığında çalışır. Yani traşlanmış mid frekanslar , low cut gibi.
Ben kulaklıktan ya da ses ekipmanlarından zerre anlamıyorum. Almadan önce audiophile forumlarındaki ve redditteki bulabildiğim bütün incelemeleri okudum. Onlara göre karar verdim.
Söyledikleri şu: Pro 82 stüdyo kulaklığı sayılmaz. Kulaklığı arka kapağının şeklini ufak değiştirip Cooler Master MH751/752 adıyla oyuncu kulaklığı olarak satıyorlar. İncelemelerde çoğunlukla oyun/müzik/stüdyo için kullanılabilecek bir kulaklık yazmışlardı. Hi-fi başlangıç diyorlardı. 100 dolar altında bu kulaklıvı öneriyorlardı (Yarı açıklar hariç. Tam sessiz ortamda kullanmadığım için kapalı kasa olsun istedim). Stüdyo yazmasına bakmayın yani, dediler.

İnceleyip fikrinizi iletirseniz memnun olurum tabii. Ama 2 senedir bende artık yapabileceğim bir şey yok maalesef 😅 Alırken forumda yardımcı olacak biri bulamadım. O zaman sizi tanımıyordum. Hatta bu konudaki önceki mesajlarıma baktım sizin işinizin bu olduğunu bilmeden bir şey biliyor gibi size yazmışım 😂

İllaki değişmen lazım derseniz satıp yenisini almayı deneyebilirim ama bütçem çok sıkışık. Sattığım fiyatın üstüne maksimum 200-300 ekleyebilirim. Ve alacağım kulaklık mutlaka kulak kaplayan bir model olmalı (Kulak çınlaması sorunum var. Nedense kulakiçi çok ağrı yapıyor bende ve kulak üstü modeller kulak şeklimden dolayı canımı yakıyor). Bu yüzden bu fiyata daha iyi müzik kulaklığı bulabilir misiniz emin değilim.

Ben kulaklıktan ya da ses ekipmanlarından zerre anlamıyorum. Almadan önce audiophile forumlarındaki ve redditteki bulabildiğim bütün incelemeleri okudum. Onlara göre karar verdim.
Söyledikleri şu: Pro 82 stüdyo kulaklığı sayılmaz. Kulaklığı arka kapağının şeklini ufak değiştirip Cooler Master MH751/752 adıyla oyuncu kulaklığı olarak satıyorlar. İncelemelerde çoğunlukla oyun/müzik/stüdyo için kullanılabilecek bir kulaklık yazmışlardı. Hi-fi başlangıç diyorlardı. Stüdyo yazmasına bakmayın yani.

İnceleyip fikrinizi iletirseniz memnun olurum tabii. Ama 2 senedir bende artık yapabileceğim bir şey yok maalesef 😅 Alırken forumda yardımcı olacak biri bulamadım. O zaman sizi tanımıyordum. Hatta bu konudaki önceki mesajlarıma baktım sizin işinizin bu olduğunu bilmeden bir şey biliyor gibi size yazmışım 😂

İllaki değişmen lazım derseniz satıp yenisini almayı deneyebilirim ama bütçem çok sıkışık. Sattığım fiyatın üstüne maksimum 200-300 ekleyebilirim. Ve alacağım kulaklık mutlaka kulak kaplayan bir model olmalı (Kulak çınlaması sorunum var. Nedense kulakiçi çok ağrı yapıyor bende ve kulak üstü modeller kulak şeklimden dolayı canımı yakıyor). Bu yüzden bu fiyata daha iyi müzik kulaklığı bulabilir misiniz emin değilim.

Kullandığınız kesinlikle müzik kulaklığı değil. Buna eminim. BT olmayan, kablolu Sennheiser HD serilerine bakın. ben HD400s kullanıyorum. HD300 ile arasında mikrofon aparatı dışında bir fark olmadığını söyleyebilirim.

Dac+Amfiler aslında çok pahalı değil. Tabi masaüstü dac+amfi biraz pahalı olabilir ama mobil olanlarını da bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı dap(digital audio player) cihazlar var. Onları dac+amp olarak kullanmak mümkün. Shanling m0 gibi. Şimdi prosu çıktı.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...dac-amfi-hes-audio-garantili-1075112569/detay bunun gibi 1000 tl altına da idare edecek bir cihaz bulunabilir. Kolay sürülebilen bir kulaklığınız olduğu için masaüstü amfiye de ihtiyacınız yok zaten.

Dac+Amfiler aslında çok pahalı değil. Tabi masaüstü dac+amfi biraz pahalı olabilir ama mobil olanlarını da bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı dap(digital audio player) cihazlar var. Onları dac+amp olarak kullanmak mümkün. Shanling m0 gibi. Şimdi prosu çıktı.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...dac-amfi-hes-audio-garantili-1075112569/detay bunun gibi 1000 tl altına da idare edecek bir cihaz bulunabilir. Kolay sürülebilen bir kulaklığınız olduğu için masaüstü amfiye de ihtiyacınız yok zaten.

Şimdi bu ürün kendi başına bir amplifikatör mü? Yoksa, onboard ses kartınızın çıkışını USBC ye çeviren bir aygıt mı?
Muhtemelen ikinci seçenek gibi. Yani ses kartınızın, on board sisteminizin özelliği ne ise onun USB-C den çıkmış halini duyacaksınız. Bu durumda üstünde 32bit falan yazmasına bakmayın. evet 32 bite kadar destekler ancak asıl ses aygıtınızın kapasitesi buysa.

Elinizde bu cihaz varsa bunun hangi işi yaptığını test etmeniz çok kolay. BIOS ayarına gidin ve onboard ses aygıtını devre ışı bırakın. Bu aygıtı taktığınızda ses alıyorsanız tamam. Ama yok, ana karttaki ses aygıtını etkinleştirmeye ihtiyaç duyacaksa sadece bir dönüştürücü satın almış olursunuz.

Dostum bu bir DAC + amfi. Bilgisayarınızdaki dandik onboard ses kartını çöpe atmanıza yarar. İçinde işlemci vardır. Amfi olması demek kulaklık çıkışını besleyeceği anlamına gelir. Eğer amfi olmasaydı sadece aktif hoparlörler ile kullanabilirdin. DAC ve amfi bir arada bu cihazda hatta bir üst modelinde dahili mqa desteği var. Yani Tidal uygulamasından mqa çözebiliyor. Masaüstü DAC+amfiler kadar iyi değil tabii ki. 300 ohm empedanslı bir kulaklığı bununla süremezsin ama 30 ohm kullanan arkadaş mis gibi kullanır. Elimde 500 dolarlık masaüstü bir amfi ve shanling M0 dap var. Shanling M0 dap aynı buradaki gibi DAC+amfi gibi kullanılabiliyor.

Dostun değilim.

bu bir DAC + Amfi. Bilgisayarınızdaki dandik onboard ses kartını çöpe atmanıza yarar. İçinde işlemci vardır. Amfi olması demek kulaklık çıkışını besleyeceği anlamına gelir. Eğer amfi olmasaydı sadece aktif hoparlörler ile kullanabilirdin.
Sağol. Bunları sayende öğrendim.

Anlaşıldı yukardaki cihazı satan sensin galiba.

Şimdi bu ürün kendi başına bir amplifikatör mü? Yoksa, onboard ses kartınızın çıkışını USBC ye çeviren bir aygıt mı?
Muhtemelen ikinci seçenek gibi. Yani ses kartınızın, on board sisteminizin özelliği ne ise onun USB-C den çıkmış halini duyacaksınız. Bu durumda üstünde 32bit falan yazmasına bakmayın. evet 32 bite kadar destekler ancak asıl ses aygıtınızın kapasitesi buysa.

Elinizde bu cihaz varsa bunun hangi işi yaptığını test etmeniz çok kolay. BIOS ayarına gidin ve onboard ses aygıtını devre ışı bırakın. Bu aygıtı taktığınızda ses alıyorsanız tamam. Ama yok, ana karttaki ses aygıtını etkinleştirmeye ihtiyaç duyacaksa sadece bir dönüştürücü satın almış olursunuz.
Sizin bahsettiğiniz bir tip dönüştürücü ben kullanıyorum. Xiaomi 11t cihazımın içerisinde DAC var. Ve Type-c şarj çıkışı hem analog hem dijital ses verebiliyor. Ucu 3.5mm'den Type-C'ye dönüştüren pasif yani DAC içermeyen bir dönüştürücü aldım. Takstar Pro 82 kulaklığımı bağlıyorum. Telefonun içindeki DAC'ı kullanıyor.

Arkadaşın attığı cihazın içerisinde dahili DAC var. Yani telefonun içindeki DAC'ı devre dışı bırakıyor.
Attığınız ilana baktım. Satan adam 'P30 aldım. İçinde dahili DAC var, artık buna ihtiyacım kalmadığından satıyorum" diyor. Bu cihazın içindeki DAC üst segment telefon DAC'ına göre nasıldır? Dahili DAC'ı olan bir telefon kullanmama rağmen almama değer mi?
Not: Telefon 3 tıkta bile fazlasıyla ses veriyor (10-15 tık maksimum sesi). Yani rahatlıkla sürüyor kulaklığı. Ama dip ses yapıyor. PC'de o da olmuyor.
İkinci eli bile 1000TL ise telefon DAC'ından çok daha iyi olması gerekir. İlan sahibinin yazdığı kafamı karıştırdı.
Kullandığınız kesinlikle müzik kulaklığı değil. Buna eminim. BT olmayan, kablolu Sennheiser HD serilerine bakın. ben HD400s kullanıyorum. HD300 ile arasında mikrofon aparatı dışında bir fark olmadığını söyleyebilirim.
Hocam emin misiniz? HD400s ile bu aynı fiyat olarak aynı segment bir kulaklık bile değil. 400S 50$, Takstar Pro 82 80$ kulaklık. Ama türkiyede ikisi de 1600TL.
Ayrıca Hd400S kulak kaplayan bir model bile değil. Pedleri küçük kulağımı tam kaplamıyor.
Takstar Pro 82'yi biraz araştırmanızı öneririm. Öneren herkes müzik kulaklığı olarak öneriyor. U shape bir kulaklık.

Öyle olsa bile alacak param yok nasıl olsa. Anca aylar sonra.

Dostun değilim.

Sağol. Bunları sayende öğrendim.

Dostum insan cahil olabilir. Öğrenmek güzeldir. Yukarıdaki cihazı boşver. Google aratmaya dac+amfi yaz paran yeten cihazı al. Yukarıda yazdıklarım aynen geçerlidir. Cihaza bağladıktan sonra wasapi asio gibi çıkışları kullanabilirsin.

baktım. Satan adam 'P30 aldım. İçinde dahili DAC var, artık buna ihtiyacım kalmadığından satıyorum" diyor. Bu cihazın içindeki DAC üst segment telefon DAC'ına göre nasıldır? Dahili DAC'ı ol
Sizin bahsettiğiniz bir tip dönüştürücü ben kullanıyorum. Xiaomi 11t cihazımın içerisinde DAC var. Ve Type-c şarj çıkışı hem analog hem dijital ses verebiliyor. Ucu 3.5mm'den Type-C'ye dönüştüren pasif yani DAC içermeyen bir dönüştürücü aldım. Takstar Pro 82 kulaklığımı bağlıyorum. Telefonun içindeki DAC'ı kullanıyor.

Arkadaşın attığı cihazın içerisinde dahili DAC var. Yani telefonun içindeki DAC'ı devre dışı bırakıyor.

Attığınız ilana baktım. Satan adam 'P30 aldım. İçinde dahili DAC var, artık buna ihtiyacım kalmadığından satıyorum" diyor. Bu cihazın içindeki DAC üst segment telefon DAC'ına göre nasıldır? Dahili DAC'ı olan bir telefon kullanmama rağmen almama değer mi?
Not: Telefon 3 tıkta bile fazlasıyla ses veriyor (10-15 tık maksimum sesi). Yani rahatlıkla sürüyor kulaklığı.
İkinci eli bile 1000TL ise telefon DAC'ından çok daha iyi olması gerekir. İlan sahibinin yazdığı kafamı karıştırdı.

Hocam emin misiniz? HD400s ile bu aynı fiyat olarak aynı segment bir kulaklık bile değil. 400S 50$, Takstar Pro 82 80$ kulaklık. Ama türkiyede ikisi de 1600TL.
Ayrıca Hd400S kulak kaplayan bir model bile değil. Pedleri küçük kulağımı tam kaplamıyor.
Takstar Pro 82'yi biraz araştırmanızı öneririm. Öneren herkes müzik kulaklığı olarak öneriyor. U shape bir kulaklık.

Öyle olsa bile alacak param yok nasıl olsa. Anca aylar sonra.
Telefonda kullanacaksan eğer gerek yok. Ben de Lg G7 kullanıyorum. Dahili quad dac var. Yani telefonun çıkışı iyiyse gerek yok. Ama eğer windowsta kullanmak istiyorsan bunun gibi cihazlar iş görür. Yukarıda attığım link sadece bir örnekti. Bir sürü marka-model var. fiio, shanling çinli hifi ucuz markalar mesela.

Geri
Yukarı