WattMan hatası neden bu kadar büyütülüyor?

ArthurMorgan33

Hectopat
Daha fazla  
Sizce WattMan hatası neden bu kadar büyütülüyor? Bence hiçbir zararı yok. Zaten AMD'nin yazılımından da çok fazla ayar yapılmıyor.

Bende 3 yıldır rx 570 kullanıyorum ve hiç Wattman yemedim ama çok fazla yiyen kullanıcı var 6000 serisinde var diyenler tamamen sallıyor 1000 kişiden birine anca denk geliyordur 6000 serisinde.

Neden WattMan oluyor sebebi nedir?

Sebepleri:

WattMan ve cesitli kritik hatalar bazen karti ureten firmadan(MSI, Sapphire vs) kaynaklanabildigi gibi asagida yazdigim cesitli nedenlerden de olabiliyor. Sahsen kardesimi Sapphire Pulse RX 5600XT'ye gecirdim ve yaklasik 1 yıldır kullaniyor ve hiç boyle bir hata almadi. RX580 kullanan bir arkadasim da keza hiç almamis. Yani gercekten de kimi kullanici alirken kimisi hiç karsilasmiyor.

Baslica olabilecek nedenleri;
  • Ozel tasarim yapan firmanin(Sapphire, MSI vb) karti fazla OC etmesi.
  • PSU'nun yetersiz gelmesi veya sorunlu olmasi.
  • RAM kaynakli uyumsuzluk veya problem olmasi.
  • Radeon panelinden yanlış ayarlamalar yapilmasi.
  • Uretim hatasi bulunmasi (dusuk ihtimal)
Genel olarak bu nedenleri sayabiliriz. Cok spesifik bir hata degil, o yuzden birden fazla nedenden kaynaklaniyor olabilir. Sonuç olarak ayni model karti alan 100 kisinin, 99'u hatasiz kullaniyor ama 1 kiside hata veriyorsa buna ne diyecegiz yani? :)

Çözüm önerisi:

Ben buna yazılımsal demem açıkçası. WattMan hatası daha çok donanımsal bir sorun. Ekran kartı cevap vermeyi kestiği zaman bu hata ortaya çıkmakta. Bunun sebebi gördüğüm kadarıyla Sapphire gibi üreticilerin kartlarını fütursuzca overclock etmesi.

Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin.

Bu hatanın eski adı AMD sürücüsü yanıt vermeyi kesti idi. Şimdi sürücüler güncellenince adı WattMan oldu. Sorun aynı, hata farklı...

Mesela ben RX 560 kullanırken deli gibi WattMan hatası alıyordum, saç baş yoldurtacak derecedeydi. RX 6600'e geçtim bir kere bile WattMan hatası vermedi. Her kart sorunlu olacak diye bir şey yok, tekrardan söylüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı