Rehber WattMan hatası

Geçmiş olsun hocam.
Wattman'ın anladığıma göre o kadar çok olma sebebi var ki çözene kadar ekran kartı güncelliğini yitirir zaten.
Evet çok pişman oldum açılmadı bile bugün hiç bende sorun yaşamak için almadım ki bilgisayarımı çok üzüldüm gerçekten

Evet çok pişman oldum açılmadı bile bugün hiç bende sorun yaşamak için almadım ki bilgisayarımı çok üzüldüm gerçekten
Yabancılar için çerez parası ama bizde alım gücü 0’da değil -‘lerde maalesef adamlar can sıkıntısından parça değiştiriyor

Merhaba öncelikle sorun ile ilgili çalışma için teşekkürler. Sorunumu çözmemde bayağı bir yardımı dokundu. Öncelikle RAM frekansını 4133'ten 3200'e düşürerek kısa süreliğine watman hatasını hafiflettim ama tam çözüme ulaşamadım sürücüleri kontrol ettiğimde AMD chipset sürücüsünün eski olduğunu fark ettim sürücüyü güncelleyerek sorunum tamamen düzeldi.
Not: Sorunum işlemcimi değiştirdikten sonra başladı.

Son düzenleme:
İşte, tam olarak bahsettiğimiz konu bu. WattMan en ufak bir şeyden bile olabiliyor, pamuk ipliğine bağlı gibi. Israrla kartlarda problem olduğunu iddia ediyorlar fakat 6000 serisi kartlarda sisteminiz stabilse, güncelse hiçbir şekilde almıyorsunuz.

Donanım hızlandırma hariç, o da Chromium uyuşmazlığı var nedense.

Bugün 6700 XT satın aldım 2. el. Kart geldi. Sorunsuz kullanıyorum. NVIDIA fanboylarıyla tartışmak en zor şeylerden biri. O yüzden artık tartışmıyorum.

Bugün 6700 XT satın aldım 2. el. Kart geldi. Sorunsuz kullanıyorum. NVIDIA fanboylarıyla tartışmak en zor şeylerden biri. O yüzden artık tartışmıyorum.
Hayırlı olsun, ben de 6700 XT kullanıcısıyım. 3070'den bi eksiğini göremiyorum son oyunlarda.

Arkadaşlar, benim eski sistem de R9 380X vardı ve bazı oyunlarda arada bir siyah ekran veriyordu. TDR değerlerinden tutun da power limitinden diğer ayarlara kadar denemediğim yol yöntem kalmadı. Yıllarca araştırdım, tek çözüm yolu olarak deneme yanılma yolu ile GDDR hızını %10 oranında düşürerek sorunu çözdüm. Yani 1500 Mhz olan GDDR hızını 1350Mhz olarak ayarladım radeon software'den. 1350'de olduğu müddetçe PC yağ gibi akıyordu, pürüzsüz. Ancak bunun kesin çözüm değil de pansuman çözüm olduğunu biliyordum. Bir de AMD'nin GDDR hızını düşürmeye olanak sağlayan en son sürücüsü 2016 yılına ait olduğu için bu eski sürücüyü kullanmak durumunda kalıyordum. (Yeni sürücülerde GDDR hız düşürme yok malesef)

Yıllarca arada aklıma geldiğinde reddit, amd forum, nvidia forum ve diğer bir sürü çeşitli forumlarda bu konuyu araştırdım. Bazı konularda AMD kartların farklı bellek üreticilerine ait (SK Hynix, Samsung vesaire) bellekler kullandıkları ve bunlardaki bazı serilerde bu sorunun ortaya çıktığı iddia ediliyordu.
En sonunda şu 2 konuya denk geldim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gördüğünüz gibi bu konularda siyah ekran hatası diye bir şey yok ve kapatılan ayar (Multi Plane Overlay) Windows'a ait bir ayar. MPO ne Nvidia ne de AMD ile alakalı olan bir özellik değil. Yani MPO'nun ne olduğunu biraz araştırdım ama çok da anlamadım. Muhtemelen windows'da pencereler arasında geçiş yaparken sistemin kararlı çalışmasını filan sağlayan bir özellik. İsteyen araştırsın, incelesin. Sadece bu ayarın kapatılmasının sistemsel bazda çok bir etkisinin olmadığı kanısına vardım ki bazı forumlarda bu özelliğin faydasından çok zararı olduğu filan iddia ediliyor.

Benim kaybedecek bir şeyim yoktu. Zaten yıllarca bu sorunu yaşamışım, bir de bunu deneyeyim dedim. Bu konulardaki linkten (Nvidia'nın sitesindeki) reg dosyasını indirdim ve çalıştırdım. MPO'yu devre dışı bıraktım ve GDDR hızını varsayılan değere döndürdüm (1500 mhz). Bunu yapar yapmaz sistemde hiçbir sıkıntı kalmadı.

Bu çözüm R9 380X gibi eski bir kartta işe yaradı, yeni kartlarda nasıl sonuç verir bilemem ama belki birinin işine yarar diye paylaştım.

Not: Çözüm sonrasında bir de aşağıdaki custom sürücüyü kurdum, gayet performanslı bir sürücü, isteyen deneyebilir.

Bende de Sapphire R9380X var Temmuz'da eve gidince deneyeceğim artık askerden dönünce Keza yeni sistem topluyorum ama kaybedecek bir şey yok.

Bende de Sapphire R9380X var Temmuz'da eve gidince deneyeceğim artık askerden dönünce Keza yeni sistem topluyorum ama kaybedecek bir şey yok.
Bendeki de Sapphire hocam. Siyah ekran sıkıntısı varsa umarım size de yardımcı olur bu yazdıklarım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…