Wayland ile X11 farkı ne?

Görüntü sunucularıdır ikisi de. X11 Xorg'dur ve köklü bir görüntü sunucusudur. Wayland ise sonradan çıkmış KDE ve GNOME'de kullanılan ve benim deneyimlerin göre Free Download Manager gibi bazı uygulamalarda sorun çıkarıyor. Teams ve Zoom'da ise ekran paylaşımını desteklemiyor. Yani wayland Xorg'a göre daha yeni ve haliyle sorunlu dur.

GNOME dağıtımlarında görüyorum bunu. Ne farkları var?
Hepsinde görürsün.

Wayland X11'in ardılı olmak için geliştiriliyor, daha verimli ama maalesef NVIDIA sürücüleri desteklemediğinden kullanma fırsatı bulamadım. X11 eskidiğinden Wayland gibi bir alternatif yapılmış olabilir.
Benden 23 yıl daha yaşlı X11, Wayland'den ise büyüğüm.
Görüntü sunucularıdır ikisi de. X11 xorg'dur ve köklü bir görüntü sunucusudur. Wayland ise sonradan çıkmış KDE ve GNOME'de kullanılan ve benim deneyimlerin göre Free Download Manager gibi bazı uygulamalarda sorun çıkarıyor. Teams ve Zoom'da ise ekran paylaşımını desteklemiyor. Yani wayland xorga göre daha yeni ve haliyle sorunlu dur.
İleride gelişir belki, kim bilir.

Görüntü sunucularıdır ikisi de. X11 Xorg'dur ve köklü bir görüntü sunucusudur. Wayland ise sonradan çıkmış KDE ve GNOME'de kullanılan ve benim deneyimlerin göre Free Download Manager gibi bazı uygulamalarda sorun çıkarıyor. Teams ve Zoom'da ise ekran paylaşımını desteklemiyor. Yani wayland Xorg'a göre daha yeni ve haliyle sorunlu dur.
Peki Wayland kullanmak için bir sebep var mı?
Hepsinde görürsün.

Wayland X11'in ardılı olmak için geliştiriliyor, daha verimli ama maalesef NVIDIA sürücüleri desteklemediğinden kullanma fırsatı bulamadım. X11 eskidiğinden Wayland gibi bir alternatif yapılmış olabilir.

Ne kadar daha verimli?

Peki Wayland kullanmak için bir sebep var mı?

Ne kadar daha verimli?
Bence bir sebebi yok.
Hepsinde görürsün.

Benden de 23 yıl yaşlıymış. :D

Geri
Yukarı