WD 7200 RPM bad sector yeniden oluştu

TheSoMz

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşla merhaba. Bende bad sector vardı. Low Level format ile ikiden sıfıra indi. Ve sentinelde Smart kısmı dahi tertemizdi. Şu an yeniden 1 zayıf sektör var. Bu diski en 3 yıl kullanmam lazım. Daha 1 senelik WD 7200 RPM. Garanti fatura her şey kayıp. Evde çözmem lazım ne yapayım? Bir de zayıf sektör diyor. 1 tane.

Sana yardım etmek için girmiştim. Ama yardım edeceğim kişiden böyle bir cevap beklemiyordum.

Yalan mı?
Bak kardeşim. Bana yardım etme. Sadece kavga etmeden gidelim. Kırdıysam affet. Sadece 100. konum ve insanlar 100. kez aynı şeyleri soruyor. Yok şu şöyle bu böyle. Ben cevap arıyorum. Durumum acil. Bıkkınlık bu yüzden var. Pekte sert biri değilim. O yüzden yalan mı gerçek mi bende çözemedim.
Sana yardım etmek için girmiştim. Ama yardım edeceğim kişiden böyle bir cevap beklemiyordum.

Yalan mı? Ben bu sözümde sektörlerin sayının artıp ya da azalacağı belli değil demek istemiştim.

Merhaba yaptığım terbiyesizlik. Biliyorum büyük laf ettim ama yardım edebilir misiniz?

İlk önce bu disk sistem diski mi? Sistem diski değilse tekrardan Low Level format atabilirsiniz.

Tüm diski biçimlendirmek istemiyorsanız HD Tune'den error scanden o sektörün yerini bulun. Bulduktan sonra secure erase kısmından o sektörün olduğu GB'ı yazarsanız sadece o yeri yaparsınız. Start ve end kısmına sektörün olduğu GB'ı yazacaksınız.

İçinde verilerim var atamam derseniz HDD Regenerator ile onarmayı deneyebilirsiniz. Rehberi de var. Bakmışsınızdır.

Onaramadıysa CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp Chkdsk /f /r komutunu uygularsınız. O sektörü bulduktan sonra onu kullanıma kapatır.

Garantiye verin hocam, 1 senelikse faturaya da gerek yok. Aldığınız yere verin. Yenisi gelebiliyorsa, yenisi gelsin. Ayrıca bu kadar hızlı bad sector oluşması sıkıntı yalnız.

Ek olarak, hatalı sektörler gitgide artabilir. Aman dikkat, imkân varsa en kısa sürede değiştirilmeli.

Artı -1 Eksi
İlk önce bu disk sistem diski mi? Sistem diski değilse tekrardan Low Level format atabilirsiniz.

Tüm diski biçimlendirmek istemiyorsanız HD Tune'den error scanden o sektörün yerini bulun. Bulduktan sonra Secure Erase kısmından o sektörün olduğu GB'ı yazarsanız sadece o yeri yaparsınız. Start ve end kısmına sektörün olduğu GB'ı yazacaksınız.

İçinde verilerim var atamam derseniz HDD Regenerator ile onarmayı deneyebilirsiniz. Rehberi de var. Bakmışsınızdır.

Onaramadıysa CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp chkdsk /f /r komutunu uygularsınız. O sektörü bulduktan sonra onu kullanıma kapatır.

Çok teşekkürler. Low attım. Sonra düzeldi. Ama 1 ay sonra 1 tane daha zayıf sektör oluştu. Bu gün tekrar attım. Mevzu şu. Ben bir gün Steam'de oyun açıkken Power Supply'i kapattım. Acaba bad sector mü? Yoksa sorunum yazılımsal mı? Ya da ne olursa olsun ben bu diski en az 2 3 yıl kullanabilir miyim?

Ben bir gün Steam'de oyun açıkken Power Supply'i kapattım. Acaba bad sector mü? Yoksa sorunum yazılımsal mı?
Yazılımsal olma ihtimali yüksek. Sektöre veri yazılırken elektrikler gidince o sektöre veri tam olaral yazılmadığı için disk bu sektördeki veri bozuk diye bu sektörü zayıf olarak işaretlemiş olabilir.
Ya da ne olursa olsun ben bu diski en az 2 3 yıl kullanabilir miyim
Disk yaşadığı sürece kullanabilirsiniz.

Benim HDD'mde de yaklaşık 20 GB'lık bölümde bad sector var. HDD Regenerator ile yaklaşık 1 hafta açık bırakarak onarmayı denedim. Başlangıçta onarılmış gibiydi ama sonradan tekrar aynı bölgede bad sector oluşmaya başladı. Sonra HDD'yi biçimlendirip bad sectorlerin yakınındaki bölgeyi kullanmadan birleştirdim. Normal bir şekilde çalışıyor.

1612547176354.png

Bu arada bende bad sector oluşma sebebi de sistemin birden elektriğinin kesilmesiydi. Ekran kartım arızalı olduğu için aniden kapanıyordu.

Servise vermeden önce evde denemek istiyorsanız:

- Low Level Format ile formatlayın.
- Diski biçimlendirmeyin, format bittikten sonra hiç bir işlem yapmayın.
- HDD Regenerator ile bilgisayarı başlatın ve bad sector tamiri işlemini yapın.
- Daha sonra format atın.
Tamamdır. Veriyorum. Yazılımsal da riskli demek ki.

Artı -1 Eksi
Servise vermeden önce evde denemek istiyorsanız:

- Low Level Format ile formatlayın.
- Diski biçimlendirmeyin, format bittikten sonra hiç bir işlem yapmayın.
- HDD Regenerator ile bilgisayarı başlatın ve bad sector tamiri işlemini yapın.
- Daha sonra format atın.
Kardeşim sağol. Ama özellikle tekrar oldu dedim. Saçma ama bir elektrik kesintisi ile bunun olması. Ssd alıcam. Bıktım artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı