Elektronik WD Black SN850 1TB 1.840₺

Anakartın gen 4 destekliyorsa WD kesinlikle alman gerekir ama yok kardeşim ben uçmak falan istemiyorum 3500 MB benim işimi çok rahat görür diyorsan leven 2 TB o fiyata bence bedava olumsuz yorum görmedim kutunun üstünde 5 yıl garanti damgasıda var bu da dandik olmadığı gösterir bence!
Dostum ben almak istediğim bilgi de, anakart destekliyor mu, destekliyorsa 3-3.5k değerler bahsettiğim konu için yeterli gelir mi tarzında sorular. Bilmiyorum bu işleri çünkü yeni bir kasa toplayacağım yakın zamanda. 1 TB ssd illa yetmeyecek daha sonra imkanım olur gerekirse ssd alırım ama yukarıda belirttiğim konudaki sorularım giderilirse ona göre seçim yapacağım bende. Bildiğim kadarıyla 7K değerler genelde çok prof iş yapanlar felan için soğutması felan da yok deniyor, genel olarak anlamıyorum mesela amazondakini aldım diyelim soğutucu mu almam gerekecek vs konuları hiç bilmiyorum. Beni zır cahil gibi düşünün, yukarıdaki sorularımı yanıtlayacak biri çıkarsa bugün sipariş vereceğim :)

Yakın zamanda kasa toplamayı düşünüyorum, anakart olarak msi b610m-b alacağım. Leven ürüne baktım 2tb ve dediğiniz gibi genel olarak beğenilmiş. Onu 2.000 tl ye almalı mıyım yoksa amazondaki wd black'i 1700 tlye mi almalıyım ? Oyun ve yazılım programları amaçlı kullanacağım. Konuyu takipteyim, bilgili arkadaşlar yönlendirirse daha iyi olur. 2K TL'ye 2TB daha iyi gibi duruyor ama anakart dediğiniz gibi 7000 destekleyecek mi ? Ya da leven ssd'si iyi midir ? Bilgilendirme ve öneride bulunacak arkadaşlar olursa sevinirim.
MSI PRO H610M-B anakart en fazla 4.000 MB/s kadar destekliyor. Yani bu m.2'yi anakarta bağlarsanız 7.000 MB/saniyelere çıkamazsınız.

Günlük kullanımda 7.000 MB/s ile 4.000 MB/s arasındaki fark elbette olur ancak çok fazla hissetmezsiniz.

Eğer ileriye dönük olsun, anakartı sonradan yükseltirim derseniz bu fiyata bu ssd şu an için rakipsiz. Ama eğer böyle düşünmüyorsanız zaten anakartınız o hızlara kadar desteklemiyor, onun yerine 2 TB leven ssd'yi alabilirsiniz.

Soğutma kısmına gelecek olursak olmazsa olmaz değil ancak soğutma bloğu ile kullanırsanız daha iyi olur. Bazı anakartlarda soğutma bloğu zaten oluyor ve soğutma bloğunu çıkarıp altına ssd'yi yerleştirdiğiniz zaman soğutma bloğu ile kullanmış oluyorsunuz.(H610M-B'de bulunmamakta.) Eğer kasanızın hava akışı iyi ise ssd daha az ısınacaktır. İnternetten 150 TL civarında SSD için soğutma bloğu bulabilirsiniz. SSD eğer çok ısınırsa okuma/yazma performansı düşebilir.

MSI PRO H610M-B anakart en fazla 4.000 MB/s kadar destekliyor. Yani bu m.2'yi anakarta bağlarsanız 7.000 MB/saniyelere çıkamazsınız.

Günlük kullanımda 7.000 MB/s ile 4.000 MB/s arasındaki fark elbette olur ancak çok fazla hissetmezsiniz.

Eğer ileriye dönük olsun, anakartı sonradan yükseltirim derseniz bu fiyata bu ssd şu an için rakipsiz. Ama eğer böyle düşünmüyorsanız zaten anakartınız o hızlara kadar desteklemiyor, onun yerine 2 TB leven ssd'yi alabilirsiniz.

Soğutma kısmına gelecek olursak olmazsa olmaz değil ancak soğutma bloğu ile kullanırsanız daha iyi olur. Bazı anakartlarda soğutma bloğu zaten oluyor ve soğutma bloğunu çıkarıp altına ssd'yi yerleştirdiğiniz zaman soğutma bloğu ile kullanmış oluyorsunuz.(H610M-B'de bulunmamakta.) Eğer kasanızın hava akışı iyi ise ssd daha az ısınacaktır. İnternetten 150 TL civarında SSD için soğutma bloğu bulabilirsiniz. SSD eğer çok ısınırsa okuma/yazma performansı düşebilir.
Çok teşekkür ederim dostum. Bazı sorularım gerçekten giderilmiş oldu. İleriye dönükten ziyade fiyatlarına bakıldığı zaman gerçekten şuan çok altında ve tier listte tepeye oynayan bir SSD. Bu dönemde bu fiyata normal m2 ssd bulmak bile zorken bu fiyat çok iyi gözüküyor. Amacım 7000 MB almak değil aslında "Kalite" satın almak. O yüzden alacağım o zaman bugün, anakart değiştiredebilirim, kaladabilir ileride kasama nolacağına bağlı olarak :) Alayım geçeyim o zaman kaliteli bir ssd almış oluruz. Alacağımı farzedersek, önerebileceğiniz bir soğutma bloğu linki var mı ? Bu alınan soğutma bloğu bahsettiğiniz, anakartlarda olan soğutma bloklarıyla aynı işlevi görecek herhalde.
i5 12400F düşünüyorum, önerebileceğiniz daha kaliteli bir anakart var mıdır ? F/P olacak şekilde. Bu anakartı amazondan 1550TL'ye alacağım baya F/P oluyor zaten herhalde ama bu ssd ve 2x 3000mhz hyperx ramler için yeterli olur değil mi ? (Anlamadığım için bi de anakartların ses kartları felan var sanırım bi de bu tarz işleri hiç bilmiyorum). Bu bağlamda önerilebilecek başka anakart var mıdır yoksa benim için yeterli olur mu ? Günlük kullanıcıyım ara sıra oyun yanında da yazılımla uğraşıyorum.

Son düzenleme:
Sipariş verdim. 1 Tane almıştım vakti zamanında soğutucu mevzusunu dert etmiş millet. Soğutucuya ihtiyaç duymadan kullanıyorum. 43 derece civarında seyrediyor Max.

3.0 yuvada çalışıyor mu?

Evet çalışıyor. PCI-e 3.0 hızları ile çalışır.

Vallahi hocam o modelde M.2 SSD için yok galiba 4.0 desteği. 3.0 hızında kullanılacaktır ama bence alabilirsiniz yine de. Sonuçta bu SSD'nin PCI-e 3.0'daki muadili 970 EVO Plus desek o da en ucuz 2075 TL.

Bende Windows 250GB'lık 970 EVO Plus'a kurulu, geçen aylarda Amazon 1TB 980 Pro'yu 2050 TL'ye satmıştı, almadığıma pişman olmuştum. Bunu yakalayınca kaçırmadım, kullanmak için aldım yani. Satmak için almak çok mantıklı gelmedi bana çünkü sabahtan beri stokta, çok fazla kişi aldı, haftaya ikinci el piyasasında arz çok olunca fiyatlar düşecek.

PCI-e 4.0 destekliyormuş. Servise sordum.

Kesin bilgi mi boşa almayalım?

Kesin bilgi. Laptopumda PCI-e 4.0 slot var. Verilerimi yedeklemeden önce kasa PC'de yer alan PCI-e 3.0 slota takıp 1 hafta kullandım sorun yaşamadım. Sonra laptoptaki PCI-e 4.0 slota takıp kullanmaya devam ettim.

Geri
Yukarı