WD Blue 500GB SSD test sonuçları normal mı?

SunSet

Megapat
SSD için yapılacak en iyi ayarlar yapıldı ve SSD sürücüleri de güncel. Mobil AMD Ryzen 2500U işlemci kullanıyorum ve standart AHCI denetleyicisi sürücü güncel değil, AMD'in sitesinde ki chipset bölümünde de yok ve üretici bilgisayarın sitesinde de yok AHCI sürücü. Acaba bu sürücü güncel olamadığı için mi böyle? SSD yeni ve bilgisayar servis tarafından takıldı. Cihazın açılma süresi 9 ile 11 saniye arasında ve gerçekten iyi açılıyor cihazım. BIOS sürücüleri güncel ve bilgisayar servis tarafından fiziksel kontrol yaptırdım SSD taktırırken, herhangi bir sorun çıkmadı ve testleri geçmiştir. Önceki sorunum HDD vardı, bad sector gibi hataları yoktu. HDD problemim okuma hızım yazma hızımdan oldukça düşük olunca, servise SSD taktırdım HDD sorun olduğunu düşündüm. Önceki HDD test sonuçları da aşağı attım.
WD Blue SSD:

500wdbluessd.jpg

WD Blue HDD:

wdbluehdd.jpeg

Normal de SSD veya HDD olsun okuma hızları yazma hızından yüksek olur. HDD vardı işte, onun yerine SSD taktım. Bilgisayarımı SSD ile kullanıyorum, HDD'de okuma hızı çok garip şekilde düşünce. Fark ettiyseniz SSD'de bile karışık okuma da, yazma okumasından düşük çıkmış sonuç. Benim cihazla ilgili mi bu?

HDD HDTune olsun bir problem çıkmadı, yeşildi. Ben de cihazımın sata portu ile ilgili mi sorun var dedim. SSD taktım ama okuma hızı yüksek SSD olunca, ancak yazma hızı nedense okuma hızızdan yüksek sonuç çıkıyor.

USB 3.0 olan USB belleği 3.0 port test edince fabrika hızına 150 okuma ve yazma ise 55 idi. SSD veya HDD ise sata portunda fabrika verisinden düşük çıkıyor(karışık okuma hızı). Bu yüzden normal mi veya ortalama bu değer mi onu sormak istedim.

Nette aynı SSD ile test 562/525 okuma alan var neredeyse fabrikanın hızının üstü veya yakını oluyor. Konuyu açmamda ki sebep bu.

ASS SSD testinde biraz daha gerçekçi test oldu.
ssdass.jpg

Beta sürümde ki diğer test;
8beta.jpg

ASS SSD ve ardından CrtstalDiskMark 8 testi yaptıktan sonra ki anlık sıcaklıklar.
omurdisk.jpg

SEQ1M okuma hızı yazmadan düşük normal mi?

Sıcaklık değerleri test sırasındaki ve boşta 34 derece görüyorum. Bulunduğum yer sıcak bölge 33 derece öğlen sıcaklığı.

Son düzenleme:
Hocam SSD iyi durumda endişelenmeyin. Hızları gayet iyi. Bence gerçek olan değerler ASS değerleri.

@Yener K. İnternet aleminde aynı SSD veya kapasitesi yüksek olanlar da CrystalDiskMark testler çok iyi olunca, ben de olmayınca problem mı var dedim. HDD'de problem bulamadık yazılım testlerde, ancak CrstalDiskMark ile sorunun yani cihazımın çok hantal çalışmasını okuma hızını yukarıda gösterdiğim için düşük çıktığı için yazma hızı normalken, bunun için SSD aldım ve sorunlarım kalmadı bilgisayarımda. Cihazım açılması olsun, yükleme ekranları olsun iyi SSD takınca.

SSD candır. Benim eski bir PC vardı. AMD Athlon X64 6000 serisi işlemcili. SATA 3 desteği falan yok. 120 GB Kingston HyperX Fury taktım. PC şahlandı resmen. Halen yeğenim kullanıyor.

@Yener K. Peki bu okuma/yazma hızları bilgisayardan bilgisayara neden fark gösteriyor? Aynı Sata teknoloji var, yani maksimum 600MB/s Sata 3'de. Bir de sıcaklık değeri nasıl hocam? Arkadaşımın Nvme M.2 SSD'de sıcaklık en fazla 27 derece yapabildim demişti.

Sıcaklık olarak iyi. Kasa havalandırması ortam sıcaklığı etki eder. 600 MB hızını olanı görmedim. Aynı model fazla fark oluşturmaz. Her anakart bir değil. Bunlarla kendinizi üzmeyin. Keyfini çıkarın.

600 MB hızını olanı görmedim.
Sata 3 6GB/s, en fazla 600MB/s destekliyor demek istemiştim, yani ben de görmedim öyle en fazla olan SSD. Benim 8 senelik dizüstü bilgisayarıma Adata SU800 almıştım, onda okuma/yazma hızları aşağıdaki gibi iyi alınca, yeni güncel cihazım da düşük çıkınca normal mı diye konu açmak istedim.

Adata SU800
adatasu800.jpeg

Sıcaklık olarak iyi. Kasa havalandırması ortam sıcaklığı etki eder. 600 MB hızını olanı görmedim. Aynı model fazla fark oluşturmaz. Her anakart bir değil. Bunlarla kendinizi üzmeyin. Keyfini çıkarın.
Hocam diskte düşme mi var okumada yine HDD gibi? Cihaz da önceden HDD yaşadığım anlık donma olayı vardı, yine yaşadım sorun mu var? HDD'de sağlık problemi yoktu ama düşme vardı hızlarda. Diskleri mi öldürmeye mi başlıyor bir şey okumasını falan?

ass.jpgatto1.jpgcrystalmark.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı