WD Blue SN550 alınır mı?

ornament_03

Decapat
Daha fazla  
Kuponlarla beraber 449 TL'ye kadar düşürdüm 500 GB olan modelin fiyatını. Sadece Windows kuracağım ve birkaç oyun yükleyeceğim. 100-150 GB kadar boş yer bırakmayı düşünüyorum. Dramsız olduğu için pek önerilmiyor ama bu kadar ucuza denk getirmişken illa dramlı bir M.2 mi almalıyım yani?

Vadedilen okuma yazma hızları tek parça büyük dosya transferinde (video, ISO kalıbı, WinRAR dosyası vs.) Ulaşabilirsin. Windows açılışı ve oyunlar gibi çok parçalı dosya okumasında IOPS hızlarına bak. Farkı bunlar yaratır ama onu da çok az hissedersin.
Dram olmayan SSD kullandım 8 yıl kadar. Corsair Force GS 240 idi. Hiçbir sorun yaşamadım. Şu an kullandığım İki SSD var. Windows yüklü olan Corsair MP510 240 GB M.2 NVMe SSD ve oyunların kurulu olduğu Samsıng 860 EVO 1 TB M.2 SATA SSD. Oyun yükleme süreleri ve Windows açılışında ne önceki SSD ne de şimdikiler arasında bir fark göremedim.
Özetle: İster SATA olsun ister NVMe, ister dram olsun ister olmasın, konu Windows ve oyunlar olunca pek hissedilebilir bir fark yok.
Windows ileride özellikle oyunlarda verinin işlemci ve RAM'i pas geçip direkt SSD ile ekran kartı VRAM'ı arasında iletişim kuran bir özelliğini adapte edecekti. Adını unuttum ama istediği NVMe SSD idi. Bu teknoloji RAM ve işlemci kullanımını düşürüyormuş oyunlarda. Bu yüzden NVMe SSD al da gerisi teferruat.

Geri
Yukarı