Çözüldü WD Green ve WD Blue farkı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ahmet tglk

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar PC toplamak için markalara baktığım zaman WD Green ve WD Blue markalarını gördüm. İkisi komple ayrı firmalar mı? Yoksa western Digital'ın iki alt firması mı?

WD'nin SSD ve HDD ürünlerinde bir seri.

Green var, Black var, Blue var, Gold var, Purple var ve Spacestar var.

Blue, Green'den daha iyi Black'ten daha vasat.

Black performansa odaklanır ama çok güç tüketir ve çok ses yapar (HDD ise)
Blue ise bildiğimiz klasik normal depolama ürünleri.
Green ise en fazla enerji tasarrufu yapmaya çalışır.

SSD için; WD Green 2D'dir ve DRAM'i yoktur. WD Blue ise 3D'dir ve DRAM'i bulunur.

DRAM nedir dersen bu mesaj yardımcı olacaktır.
Performans anlamında son kullanıcıya yüksek bir etkisi olmayacaktır. DRAM-Less tipi SSD'ler genelde düşük maliyette üretilir. 3D NAND yongasının bulunması ekstra avantaj. DRAM bulunması da doğrudan SSD içerisindeki belleğe rastgele verilerin yazılmasıdır. Yani önbelleğe alınan verilerin RAM'e gitmesi gerekmez.

Dediğim gibi son kullanıcıya yüksek derecede bir etki bırakmayacaktır.

SSD için; WD Green 2D'dir ve DRAM'i yoktur. WD Blue ise 3D'dir ve DRAM'i bulunur.

DRAM nedir dersen bu mesaj yardımcı olacaktır.

Hort olacak ama WD Blue'nin SA510 isimli yeni serilerinde DRAM yok. Model numarası 2B0A ile biten eski seri DRAM'lidir. Model numarası 3B0A ile bitenler SA510 serisidir, bunlarda DRAM yok.

Hort olacak ama WD Blue'nin SA510 isimli yeni serilerinde dram yok. Model numarası 2B0a ile biten eski seri dram'lidir. Model numarası 3B0a ile bitenler SA510 serisidir, bunlarda dram yok.

WD Blue SN570 1 TB M.2 PCI-e NVMe SSD, 3500 MB/s'ye kadar okuma hızı. Bu M.2 SSD sizce nasıl bunu almayı planlıyorum bütçem 1.600 civarı 1 Terabyte ve hızı yüksek olmalı, laptopum gen 3 destekliyor yardımcı olur musunuz?

WD Blue SN570 1 TB M.2 PCI-e NVMe SSD, 3500 MB/s'ye kadar okuma hızı. Bu M.2 SSD sizce nasıl bunu almayı planlıyorum bütçem 1.600 civarı 1 Terabyte ve hızı yüksek olmalı, laptopum gen 3 destekliyor yardımcı olur musunuz?

Dostum bu serinin NVMe olanlarında DRAM cache yok. Sistem raminden çalar. Onun yerine DRAM'li olan 970EVO öneririm. Fiyatları arasında çok fark yok.

Geri
Yukarı