WD HDD'leri iyi mi?

En az 10 yıldır aynı fikirde olup, Western Digital'in en iyi HDD üretici olduğunu düşünmekteyim. En azından son kullanıcıya hitaben üretilen dahili ve harici disklerde durum böyle. Şahsi tecrübelerim forumdaki konulara bakınca da Seagate, WD'ye göre geride kalıyor. Seagate Barracuda gerçekten kötü. Bunlarla üretilen harici diskler de kötü.

Western Digital'e gelirsek, dahili olanlarda "Green" serisi haricinde hepsi iyidir. Green en alt tabakadır ve bu marka ile ilgili az çok yapılan şikayetlerin odağındakiler veya ömrü kısa olanlar bu gruptur. Hatta SSD tarafında da WD Green önermiyoruz. Çoğu kullanıcı için dahili disk olarak "Blue" serisi öneriyorum.

Harici disk tarafında çok fazla detaylı bilgiye sahip değilim. Ancak birisi 2011 sonbaharı, diğeri 2012 sonbaharında alınmış iki adet 2.5" WD Elements 1TB disklerim var. Hala sapasağlamlar. Tek bir sektörü bile ölü değil. Sadece performansları azaldı. Low level format ile kısmen hız artışı sağladım. Birisini dayıma verdim. Diğeri hala iş görüyor. Hatırladığım kadarıyla o zamanlar My Passport modelinin kalitesi de aynıydı. Sadece ek özellik konulmuş diyebiliriz. Eğer o zamandan bu tarafa olumsuz etkileyecek revizyon yapılmadıysa harici tarafta da öneririm. Bu tarafta da Seagate'ten sakının. Az kullanılmış olmasına rağmen 1,5 sene önce aldığım diskin performansı yarı yarıya düştü. Ayrıca markayla alakalı gürültülü çalışma durumuyla da karşılaştım.
Veri yedeklemesi olduğundan büyük ihtimal my passport modelini alacağım.

Veri yedeklemesi olduğundan büyük ihtimal my passport modelini alacağım.
Şimdiden hayırlı olsun diyelim. Sizi üzeceğini sanmam. Yedekleme tarafı çok büyük bir artı değil aslında. Bilgisayarınızdan veri yedeklemesi yapmanıza yardımcı olacak bir programla geliyormuş. Piyasada bunu yapacak tonla program var. Ancak bunun beraberinde verilmesi hoş tabi. Asıl farkı parola koruması ve dosya şifreleme özelliği sanırım.

Şimdiden hayırlı olsun diyelim. Sizi üzeceğini sanmam. Yedekleme tarafı çok büyük bir artı değil aslında. Bilgisayarınızdan veri yedeklemesi yapmanıza yardımcı olacak bir programla geliyormuş. Piyasada bunu yapacak tonla program var. Ancak bunun beraberinde verilmesi hoş tabi. Asıl farkı parola koruması ve dosya şifreleme özelliği sanırım.
Tabi haklısınız da fakat dediğiniz programlar genellikle ücretli oluyor, ücretsiz olanlarsa genelde tam anlamıyla veri kurtarmayı yapamıyor önceki deneyimlerimde hep böyle oldu da.

Tabi haklısınız da fakat dediğiniz programlar genellikle ücretli oluyor, ücretsiz olanlarsa genelde tam anlamıyla veri kurtarmayı yapamıyor önceki deneyimlerimde hep böyle oldu da.
Doğrudur. OEM lisansıyla birlikte size yedekleme yazılı sunacaklar. (Sanırım Acronis True Image)
Ben de Kingston A2000 SSD aldığımda böyle bir yazılım lisansı verdiler. Yani gerek yok demiyorum. Bunlar birer artıdır.

Edit: Kendi backup yazılımlarıymış sanırım.

Örnek:
Ekran Alıntısı.PNG

Doğrudur. OEM lisansıyla birlikte size yedekleme yazılı sunacaklar. (Sanırım Acronis True Image)
Ben de Kingston A2000 SSD aldığımda böyle bir yazılım lisansı verdiler. Yani gerek yok demiyorum. Bunlar birer artıdır.

Edit: Kendi backup yazılımlarıymış sanırım.
Yarın mediamarkt'tan satın alacağım. Zaten harddisk biraz şans işi. Bu arada teşekkürler :)
Eski harddiskim 1 tb seagate ve tamamı resimle dolu ancak hiçbir sorun olmamasına rağmen hızı 1mb/sn oldu nedense.

Eski harddiskim 1 tb seagate ve tamamı resimle dolu ancak hiçbir sorun olmamasına rağmen hızı 1mb/sn oldu nedense.
O zaman size şöyle tavsiyede bulunalım. Yeni harddiski aldıktan ve önemli verileri eski diskten aktardıktan sonra eski diske bir muayene yapalım. Yukarıda başka bir üye HD Sentinel ile kendi diskinin ekran görüntüsünü atmış. Sizde bu programla diskin sağlığına bakabilirsiniz. Genel bakış sekmesi altında size özet bilgi verir. Buna ilaveten S.M.A.R.T. tablosunun da ekran görüntüsünü benimle paylaşabilirsiniz. Gerekirse detaylı yüzey taraması yaparak ölü sektörleri araştırırız. Eğer diskin sağlığı çok kötü değilse daha sonra HD Tune, LLF tool veya HD Sentinel ile yüzey yenilemesi yaparız. Bu performansı biraz artırabilir. Bundan sonra eski diski daha düşük öneme sahip dosyaları depolama veya aktarma için kullanırsınız. Yani çöpe gitmesi şart değil şimdilik.

O zaman size şöyle tavsiyede bulunalım. Yeni harddiski aldıktan ve önemli verileri eski diskten aktardıktan sonra eski diske bir muayene yapalım. Yukarıda başka bir üye HD Sentinel ile kendi diskinin ekran görüntüsünü atmış. Sizde bu programla diskin sağlığına bakabilirsiniz. Genel bakış sekmesi altında size özet bilgi verir. Buna ilaveten S.M.A.R.T. tablosunun da ekran görüntüsünü benimle paylaşabilirsiniz. Gerekirse detaylı yüzey taraması yaparak ölü sektörleri araştırırız. Eğer diskin sağlığı çok kötü değilse daha sonra HD Tune, LLF tool veya HD Sentinel ile yüzey yenilemesi yaparız. Bu performansı biraz artırabilir. Bundan sonra eski diski daha düşük öneme sahip dosyaları depolama veya aktarma için kullanırsınız. Yani çöpe gitmesi şart değil şimdilik.
Çok teşekkür ederim. Gün içinde gidip satın alacağım. Aldıktan sonra burada tekrar size haber veririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı