WD SN570 vs Kingston A200'den hangisi alınmalı?

hengin

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
İyi günler. WD Blue SN 570 ve Kingston A2000 arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz?
Özellikle Laptop için alacağımdan dolayı sıcaklıkları konusunda ne yapacağımı da bilmiyorum.
WD SN570, büyük dosyaları yazarken hız düşürüyor (25GB+). Buna karşılık Kingston A2000'de böyle bir problem yok. (Muhtemelen DRAM olduğu için.)
Birkaç konuda Kingston SSD'nin beklenenden daha düşük hızlar verdiğini gördüm.
Ancak WD diskin okumya-yazma hızları ve IOPS değerleri gerçekten çok yüksek. Özellikle Solidworks, Ansys gibi SSD ile bile açılması oldukça fazla zaman alan programlar kullandığım için bu konuda beni kendine bağladı. Ancak yine de bir üst maddede yazdığım olaydan dolayı biraz tedirgin etmedi de değil.
İkisinin fiyatı da aşağı yukarı aynı. WD Black, Samsung gibi SSD'ler için malesef bütçem yok.
Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.
WD SN 570 için gerçekten detaylı bir inceleme yapılmış. A2000 ise forumda da oldukça popüler bir SSD olduğu için video eklemiyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
570 ile A2000'ni karşılaştırdığımız zaman A2000 biraz önde gibi. Bende A2000 aldım bakalım sağ salim gelir umarım.

SN570'in SLC Caching Size'ı küçük olduğu için belirli bir GB'den sonra hız düşüşü yaşıyor. A2000'de de mevcut ama daha uzun bir sürede gerçekleşiyor.

DRAM olmaması en büyük eksisi. Tek artısı da 112 katmanlı TLC NAND kullanılması. A2000 DRAM olmasından ötürü daha iyi. İkisinde de DRAM olsaydı SN570 daha iyi derdim.

Bu da bahsettiğim SLC Cache Size muhabbeti. SN570 12 GB iken A2000 ise 147 GB. İkisi de 1TB'lik modeller.

1642096571634.png

@Mansion ağırlıklı olarak mühendislik uygulamalarında kullanılacak. Arada oyun ve normal depolama (film dizi vb.) için de kullanılacak. Eklemeyi unutmuşum 500GB modellerine bakıyorum.

@hengin

Hız açısından gerekli uygulamalar mı?

Gerçi öyle olsa bile DRAM o hız farkınıda kapatıyor. Her türlü A2000 daha iyi kalıyor.

DRAM sunmasının avantajları;
  • Hızlı okuma yazma hızları
  • Okuma yazma hızlarında hız düşmesinin geç olması
  • Harita verilerinin doğrudan depolanması
  • Aktarım hızları daha iyi(okuma yazma hızıda önemli tabii)
  • Sağlığı daha uzun süre dayanıyor
  • Dosya, uygulama ve oyun açılış süresi daha kısa
DRAMless model SSD'ler garanti süresi daha kısa olur hatta genelde fakat SN570 tam tersi 5 yıl garanti sunuyor. Bu onun gerçekten WD Blue kalitesinde olduğunu gösteriyor. Ama bir DRAM zımbırtısından geri kalıyor maalesef ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı