WD SSD'ler Arası Aktarım Çok Yavaş

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. WD SN550 SSD aldım 1 hafta önce. CrystalDiskMark ile test yaptığımda hiçbir sıkıntısı yok normal hızını alabiliyorum ancak yaklaşık 500 MB/s okuma yazma hızı olan WD Green SSD'den yeni aldığım M2 SSD'ye dosya aktarırken çok yavaş aktarıyor. Denemek için C diskindeki yaklaşık 5 GB boyutu olan Program Files (x86) dosyasını kopyaladım M2 diskime. Gördüğünüz gibi hız 5 MB/s falan gördü. Bu normal bir şey mi? Hep orada kalmıyor çok dalgalı ancak 100 MB/s'nin de üzerine çıkmadığını söyleyebilirim.
Ekran Görüntüsü (6).png
Ekran görüntüsü 2021-01-27 212033.png

Son düzenleme:
İki SSD'nin de hızı önemli, hem de çoklu dosya aktarımı yapıyorsanız hızların düşmesi normal. Ama bu kadar düşük olması normal mi, emin değilim.

SSD'lerin kendi içerisinde birer dosya kopyalayıp hızlar düşüyor mu diye kontrol edebilirsiniz belki. İkisinden birinde bir sorun varsa belki bu şekilde fark edilebilir.

WD Green'in sağlık durumuna ve hız testlerine de bir bakın olmazsa.

SSD'lerin kendi içerisinde birer dosya kopyalayıp hızlar düşüyor mu diye kontrol edebilirsiniz belki. İkisinden birinde bir sorun varsa belki bu şekilde fark edilebilir.

WD Green'in sağlık durumuna ve hız testlerine de bir bakın olmazsa.
WD Green'in sağlık durumunda bir sıkıntı yok. Read (okuma) hızı olması gerektiği gibi ancak Write (Yazma) değeri 200 MB/s civarlarında. Normalde 450 MB/s civarlarında olması gerekiyor. Ancak gene de dosya kopyalarken 5 MB/s kadar düşük olmasına anlam veremedim. Kopyaladığım dosyayla alakalı olabilir mi? Ya da hangi diskte sorun olduğu anlamına gelir bu? Umarım yeni diskimde sıkıntı yoktur.
WD Green'in test sonuçları:
Ek Açıklama 2021-01-30 131446.png

Arkaplanda SSD'yi sürekli yoran uygulama vs. varsa Antimalware service özellikle etkisi büyük.
Yok hocam daha yarım saat önce format attım :)

Farklı türde dosyalar deneyerek test edebilirsin. 1,2 GB videolar, dosyalar, resimler gibi alternatifler ile. Bence kopyaladığın dosyayla alakası var, bu yüzden hızı düşük gösteriyor.

Ya da hangi diskte sorun olduğu anlamına gelir bu?
İki diskte de olabilir. İki SSD'de de kendi içerisinde birer büyük dosya kopyalayın. 3-5 GB'lık. Yani WD Greenden yine WD Green'e, yeni SSD'nizden yine yeni SSD'ye. Hangisinde sorun olduğunu anlama fırsatı verebilir bu size diye düşünüyorum.

İki SSD de normal olup dosya türüyle ilgili bir problem de olabilir.

Daha önceden dikkatinizi çekmediği için yeni diskinizin problemi olabilir. WD Green çok da iyi bir SSD değil, yazma değeri olarak 200 de düşük açıkçası. Sorun ondandır büyük ihtimalle. Sağlığı hangi uygulamadan test ettiniz? %kaç?

İki diskte de olabilir. İki SSD'de de kendi içerisinde birer büyük dosya kopyalayın. 3-5 GB'lık. Yani WD Greenden yine WD Green'e, yeni SSD'nizden yine yeni SSD'ye. Hangisinde sorun olduğunu anlama fırsatı verebilir bu size diye düşünüyorum.

İki SSD de normal olup dosya türüyle ilgili bir problem de olabilir.

Daha önceden dikkatinizi çekmediği için yeni diskinizin problemi olabilir. WD Green çok da iyi bir SSD değil, yazma değeri olarak 200 de düşük açıkçası. Sorun ondandır büyük ihtimalle. Sağlığı hangi uygulamadan test ettiniz? %kaç?
Yaklaşık 5 GB büyüklüğündeki bir dosyayı hem eski diskimden (WD Green SATA) yeni diskime, hem de yeni diskimden (WD Blue SN550 M2 NVME) eski diskime kopyaladım. Eskiden yeniye atarken bir problem yok hızlar hep 500 MB/s civarında ancak yeni diskimden eski diskime atarken hızlar 30-40 MB/s değerine kadar düşüyor. Bu durumda hangi diskte sıkıntı var demektir bu? Sağlığı WD Digital Dashboard ve HD Tune Pro uygulamalarıyla test etmiştim. İkisinde de bir sıkıntı çıkmamıştı. % olarak bilmiyorum maalesef ona dair bir şey yazmıyordu.

Eskiden yeniye atarken bir problem yok hızlar hep 500 MB/s civarında ancak yeni diskimden eski diskime atarken hızlar 30-40 MB/s değerine kadar düşüyor.
Eskiye atarken eskinin yazma hızından dolayı düşüyor olması olası.

Önerdiğim yöntemi tam anlatamadım sanırım. SSDler arası değil, kendi içlerinde kopyalama yapmayı da bir deneyin. Eskiden eskiye, yeniden yeniye kopyalayın yani. Tek seferde sadece 1 disk çalışsın, daha rahat anlaşılır bence sorun olup olmadığı.

Eskiye atarken eskinin yazma hızından dolayı düşüyor olması olası.

Önerdiğim yöntemi tam anlatamadım sanırım. SSDler arası değil, kendi içlerinde kopyalama yapmayı da bir deneyin. Eskiden eskiye, yeniden yeniye kopyalayın yani. Tek seferde sadece 1 disk çalışsın, daha rahat anlaşılır bence sorun olup olmadığı.
Yanlış okumuşum kusura bakmayın. Onu da denedim. Yeni diskte eğer masaüstüne kopyalarsam hızlar 300 MB/s'ye kadar düşüyor ama sıkıntı değil. Eğer başka yere kopyalarsam 900 MB/s civarlarında. Diskin normal hızları 2400 MB/s ve 1750 MB/s. Ama bu hızların aynısını almak mümkün olmuyor sanırsam. Doğru mu? Eski diskte kendi içinde kopyalama yaptığımda ise hızlar 30-40 MB/s'ye kadar düştü. Sanırım eski diskte sıkıntı var biraz.

Yeni konular

Geri
Yukarı