Web backend farkı nedir?

Adolf Cat

Centipat
Daha fazla  
Bir web sitesinin backend tarafında çalışan birinin, mobil uygulamanın backend kısmında çalışan birinden ne farkı vardır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Backend denen olayın frontend ile bağlantısı yok. Ben backend tarafımda gerekli olan işlerimi yaparım çıktıyı ister html, ister json, isterse xml olarak farklı farklı dönerim. Bu çıktıyı kim ne yapıyorsa yapsın.
Genelde API servisler aynı olur. Bizde öyle mesela, mobil, website, birkaç masaüstü uygulama hep aynı servisten bilgi alıyor.

Backend denen olayın frontend ile bağlantısı yok. Ben backend tarafımda gerekli olan işlerimi yaparım çıktıyı ister HTML, ister JSON, isterse XML olarak farklı farklı dönerim. Bu çıktıyı kim ne yapıyorsa yapsın.
Genelde API servisler aynı olur. Bizde öyle mesela, mobil, web site, birkaç masaüstü uygulama hep aynı servisten bilgi alıyor.

Hocam peki birisi node.js backend developer biriside Java backend aralarında iş bulabilme ve maaş konularında ne gibi farklar olur?

Hocam peki birisi node.js backend developer biriside Java backend aralarında iş bulabilme ve maaş konularında ne gibi farklar olur?
Her iki dilde de sıkça ilan görüyorum (Linkedin). Şu daha fazladır diyemem.
Java büyük ve oturmuş firmalarda sıklıkla kullanılıyor. Bankalar, E-Ticaret yazılımları (Trendyol bunlardan bir tanesi) vs.
Node.js ise startup şirketler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sebebi ise, node.js ile kolay ve hızlıca prototip ürün çıkarabiliyorsun.
Genel olarak durum bu. Bu analiz her zaman geçerlidir diye bir kaide yok.

Maaş skalası ise üstteki analizden az çok anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Her iki dilde de sıkça ilan görüyorum (LinkedIn). Şu daha fazladır diyemem.
Java büyük ve oturmuş firmalarda sıklıkla kullanılıyor. Bankalar, E-Ticaret yazılımları (Trendyol bunlardan bir tanesi) vs.
Node.js ise startup şirketler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sebebi ise, node.js ile kolay ve hızlıca prototip ürün çıkarabiliyorsun.
Genel olarak durum bu. Bu analiz her zaman geçerlidir diye bir kaide yok.

Maaş skalası ise üstteki analizden az çok anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Hocam peki son bir soru soracak olursam hangi tarafta uzmanlaşmalıyım ve hangisinin geleceği daha parlak yurt dışı iş imkanları gibi ve ayrıca 2 yıllık ön lisans okumayı düşünüyorum ama alaylı olarak da kendimi geliştirebilirim

Hocam peki son bir soru soracak olursam hangi tarafta uzmanlaşmalıyım ve hangisinin geleceği daha parlak yurt dışı iş imkanları gibi ve ayrıca 2 yıllık ön lisans okumayı düşünüyorum ama alaylı olarak da kendimi geliştirebilirim
Ben .Net, Java ve Node.js üzerinde çalıştım. Şirkette .Net kullanıyoruz ama teknofest yarışmasında da Node.js.
Demem o ki bazen her ikisinde de bilgin olmalı. Java ve .Net benzer yapıdalar. Ama node.js biraz farklı.
Bence her ikisinde de bilgin olsun. Uzmanlaşacağın alanı ise daha detaylı bir bilgin olduktan sonra kendin netleştirirsin.
Ben bile şuan hangisinde uzmanlaşayım konusunda tereddütteyim. Full + fullstack olarak çalışıyorum. Backend(.Net), frontend(React), desktop app(Electron), mobile(React Native - Java - Swift). Desktop app haricinde diğerleri güzel.
Benim için teknolojinin pek farkı yok. İster .Net olsun ister Java isterse Rails. Zaman ayırır, öğrenir yazarım.

Ben .Net, Java ve Node.js üzerinde çalıştım. Şirkette .Net kullanıyoruz ama TEKNOFEST yarışmasında da Node.js.
Demem o ki bazen her ikisinde de bilgin olmalı. Java ve .Net benzer yapıdalar. Ama node.js biraz farklı.
Bence her ikisinde de bilgin olsun. Uzmanlaşacağın alanı ise daha detaylı bir bilgin olduktan sonra kendin netleştirirsin.
Ben bile şu an hangisinde uzmanlaşayım konusunda tereddütteyim. Full + fullstack olarak çalışıyorum. Backend(.Net), frontend(React), desktop App(electron), Mobile(React Native - Java - Swift). Desktop App haricinde diğerleri güzel.
Benim için teknolojinin pek farkı yok. İster .Net olsun ister Java isterse rails. Zaman ayırır, öğrenir yazarım.

Cevaplar için teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı