Java (spring) mi JavaScript (Express.js) mi?

yasinbmt00

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayar m. 2. sinifim ve okurken bir yandan bir şirkette calisip para kazanmak istiyorum, asil meraklı oldugum alan backend ve bunun icin Java secmeyi dusundum. OOP'yi oradan öğrendim ama spring icin iyi bir kaynak bulamadım. İngilizce kaynaklardan anlayamiyorum sanırım. İngilizce calisiyorum ama şu an bir kursu takip etmek icin uygun degil. Ama mesela Udemy'deki JS kurslarını dinleyebiliyorum İngilizce (angela yu vs.). Sizin tavsiyeniz ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir projen veya farklı bir amacın yok. Sadece öğrenmek istiyorsun. Bu sebeple ne ile başladığının pek bir önemi yok. Genel yapısı ve mantığı çoğunlukla aynı.
Ben olsam Node.js ile başlardım. JavaScript diline aşina olduğun anda neredeyse çoğu alanda kullanabilirsin.
Ben .Net ile başladım şuanda Spring boot, Node.js vs diyerek gidiyor. Öğrenmenin sonu yok.

Java için şu güzel kaynağı bırakayım.

Bilgisayar m. 2. sinifim ve okurken bir yandan bir şirkette calisip para kazanmak istiyorum, asil meraklı oldugum alan backend ve bunun icin Java secmeyi dusundum. OOP'yi oradan öğrendim ama spring icin iyi bir kaynak bulamadım. İngilizce kaynaklardan anlayamiyorum sanırım. İngilizce calisiyorum ama şu an bir kursu takip etmek icin uygun degil. Ama mesela Udemy'deki JS kurslarını dinleyebiliyorum İngilizce (angela yu vs.). Sizin tavsiyeniz ne olur?
Web sitelerin altyapıları için JS daha uygun. Şirketler ise altyapılarında Java kullanır. Seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.

10+ senedir Spring kullaniyorum, Spring'in yapabileceklerinin yaninda express.js cok minimalist kaliyor.

Bu dedigim pozitif ya da negatif bir sey degil. Ihtiyacin olmayan ozellikleri barindiran sisman bir framework ya da lib kullanmak istemiyor olabilirsin.

NodeJS stack'inde ilerleyeceksen express, Java stack'te Spring bileceksin.

Ikisi birbirinin dogrudan rakibi degil.

Tavsiyem NodeJS ve express ile basla. Daha sade ve hizli ( proje kurulumu ). Sonra Java dunyasina da goz atarsin.

Geri
Yukarı