Web Hosting başka firmaya taşıma yapılıyor mu?

AcarCnr

Kilopat
Yer
Tashkent, Uzbekistan
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, kendime ait bir web sitesi kurmak istiyorum. Hem kendi özgeçmişimi yayınlayacağım hem de genel olarak evde yaptığım projelerimi gösterebileceğim bir şey. Tabii bunlar çok uğraş gerektirecek şeyler. Bu zaman kadar hiç web hosting paketi almadım. İnternete bakınca bir sürü site çıkıyor. Bu arada siteyi kendim 0'dan kurmayacağım, hazır paketlerden veya bir yerden tasarım satın alacağım çünkü, site kurma konusunda dil bilgim yok.

Buraya kadar her şey tamamsa asıl sorum şu. Hazır paketlerden kullanacağım için diyelim ki X firmasından satın aldım ama 1 yıl sonra fiyatı aşırı zamlandı veya hizmetleri istediğim kadar iyi değil. Ben sitemi tamamen başka bir Y firmasına taşıyabilir miyim? Sitenin kaynak kodlarını ben yazsam tabii ki yapabilirim ama hazır olacağı için işler nasıl yürüyor bilmiyorum.

Şu anda C# öğreniyorum, ne kadar zamanımı alır bilmiyorum ileride HTML, CSS gibi dilleri de öğrenmeyi düşünüyorum. Gerçi C# ile de yapılabiliyor sanırım ama daha o kadar öğrenemedim.

Bir de önerdiğiniz tasarımlar varsa direk site de olabilir WordPress'te olabilir. Dediğim gibi ilk amacım özgeçmişimi güzel bir biçimde oluşturmak ve ek sayfalarda yaptığım işler, projeler ayrıca hobi amaçlı yaptığım projeler gibi şeyleri yayınlayacağım. Bunu da firmalara göndereceğim. Bu arada makine mühendisiyim. Uluslar arası bir firmada çalışıyorum. Ayrıca site 2 dil olacak. İngilizce ve Türkçe dilleri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabi ki taşıyabilirsin. Hosting firmaları yedekleme yapıyor genelde. Ayrıca taşıyacağın zaman sunucudaki dosyalarını kendin de yedekleyip yeni sunucuna tekrar atabilirsin.
Ayrıca r10 da ücretsiz hosting hizmeti veren firmalar var. Ücretsiz bir şekilde kullanabilirsin.

Eğer siteyi sık güncellemeyecekseniz, sadece yaptığınız işleri vs. listeleyecekseniz Cloudflare Pages ile düz HTML hostingi bedavaya getirebilirsiniz.

Hosting firmaları çoğunlukla böyle hizmetler sunuyorlar.
Wordpress ile kurmanızı tavsiye ederim sizin için de yönetimi vs daha kolay olur. Taşımak istediğiniz zaman da wordpressin dışa aktarma seçenekleri ile yedeği alıp direkt yeni hostinge rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Geri
Yukarı