Web kodlamada CSS'yi ayrı tutmak gerekli mi?

• Konuyu başlatan polS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 601
Web kodlamada CSS ayrı tutmak gerekli mi? Yoksa HTML üzerinden kullanmak mı mantıklı?
Ayrı tutmak daha iyidir çünkü proje büyüdükçe CSS kodlarınız da artacaktır ve haliyle html kodunu tekrar gözden geçirmek yorucu olacaktır. Ayrıca benzer tasarımlar için diğer sayfalara CSS'i kolaylıkla entegre edebilirsiniz.

CSS'i HTML içinde 3 farklı şekilde kullanabilirsiniz.
  • External CSS
  • Internal CSS
  • Inline CSS
External CSS: CSS dosyasını dışardan HTML'e eklediğimiz şeklidir. Bir CSS dosyanız olur. Örneğin style.css adlı bir dosyanız olur ve CSS kodlarınız bunun içinde olur. Siz bu dosyayı HTML'e link rel ile ekleyebilirsiniz.

Internal CSS: Bu türde ise CSS kodlarını HTML dosyası içinde <style> </style> tagları arasında yazarsınız.

Inline CSS: Bu türde ise CSS kodlarını satir içi dediğimiz yazdığın HTML kodunun içine style ekleyerek yazarsınız. Örneğin. <p style="color:#fff;">Örnek.</p>

Hepsi arasında tercih etmeniz gereken External CSS olması gerekli. Bazı istisna durumlarda Inline CSS ve Internal CSS kullanılabilir.

CSS'i HTML içinde 3 farklı şekilde kullanabilirsiniz.
  • External CSS.
  • Internal CSS.
  • Inline CSS.
External CSS: CSS dosyasını dışarıdan HTML'e eklediğimiz şeklidir. Bir CSS dosyanız olur. Örneğin style.css adlı bir dosyanız olur ve CSS kodlarınız bunun içinde olur. Siz bu dosyayı HTML'e link rel ile ekleyebilirsiniz.

Internal CSS: Bu türde ise CSS kodlarını HTML dosyası içinde <style> </style> tagları arasında yazarsınız.

Inline CSS: Bu türde ise CSS kodlarını satir içi dediğimiz yazdığın HTML kodunun içine style ekleyerek yazarsınız. Örneğin. <p style="color:#fff;">Örnek.</p>

Hepsi arasında tercih etmeniz gereken external CSS olması gerekli. Bazı istisna durumlarda ınline CSS ve ınternal CSS kullanılabilir.

Hocam özel CSS dosyamızı her sitede kullansak olur mu? Çok kolay bir yöntem değil mi tasarım açısından? Büyük kolaylık gibi geldi.

Hocam özel CSS dosyamızı her sitede kullansak olur mu? Çok kolay bir yöntem değil mi tasarım açısından? Büyük kolaylık gibi geldi.
Nasıl yani? Dediğini tam anlamadım. Biraz daha açar ve örneklendirir misin?

Nasıl yani? Dediğini tam anlamadım. Biraz daha açar ve örneklendirir misin?

Yani bir tane uğraşıp CSS dosyası hazırlasak. Her site yapmada bu CSS dosyasını link ile aktarsak olur mu? Söylediğim biraz karışık olabilir ama mantığı anlatmaya çalıştım.

Yani bir tane uğraşıp CSS dosyası hazırlasak. Her site yapmada bu CSS dosyasını link ile aktarsak olur mu? Söylediğim biraz karışık olabilir ama mantığı anlatmaya çalıştım.
Dediğin şey olur da sandığın gibi bir şey olmadığını söyleyeyim. Her sitede farklı yapılar ve tasarımlar kullanıyorsun. 1 tane CSS dosyasıyla çözülecek iş değil.

CSS dosyasını dahili de yazsan harici de yazsan istediğin projeye copy paste ile geçirebilirsin zaten.

Dediğiniz mantık biraz Bootstrap'e benziyor. Tabii ki Front-End konusunda @Ecmel hocam benden çok daha bilgilidir. Bildiğim kadarıyla Bootstrap içerisinde türlü türlü classlar var htmlde bu classları kullanarak aslında bir nevi belli bir hazır tasarım kullanmış oluyoruz.
Yani projemize Bootstrap CSS dosyasını ekledik diyelim. Kodumuz da
HTML:
<div class="row">

<div class="col-sm-4">Kutu1</div>

<div class="col-sm-4">Kutu2</div>

<div class="col-sm-4">Kutu3 </div>

</div>
olsun.

Bootstrap CSS dosyasında bu classı içine alan tasarımlar kalıp olarak belli gibi. Yani css çağırdığımızda Bootstrap col-sm-4 classlarının ayrı ayrı 4 birim genişlikte tutulacağını söylüyor. Bunu türlü türlü düzenleyebiliriz.

Hiç CSS yazmadan komple site tasarımı çıkarabileceğinizi iddia eden bir diğer CSS Framework'u de Tailwind. Ona da bakabilirsiniz. Türkçe içerik de var YouTube'da.

Geri
Yukarı