Web programcılığı için ne yapılmalı?

SoCreation

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, web programcılığına girmek istiyorum fakat aklımı kurcalayan bazı şeyler var temel olarak HTML CSS biliyorum 2 gündür PHP derslerini dinliyordum fakat PHP ölü bir dil vs. yorumlarını gördükten sonra duraksadım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, web programcılığına girmek istiyorum fakat aklımı kurcalayan bazı şeyler var temel olarak HTML CSS biliyorum 2 gündür PHP derslerini dinliyordum fakat PHP ölü bir dil vs. yorumlarını gördükten sonra duraksadım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım?

PHP ölü bir dil değil halen kullanılıyor ve gelişmeye devam ediyor ama eski bir dil, öğrenebildiğin her şeyi öğrenmem gerek.

HTML CSS gördükten sonra JS öğrenmen daha doğru adım olacaktır. Ondan sonra PHP bakabilirsin. Ölü bir değil günümüzde halen çoğu kısımda kullanılmaktadır.

Python SQL Java bunlarada bakabilirsin

PHP ölü bir dil değil, geniş bir communitysi var ölmez de. Ancak diğer web frameworklerine göre hem yazım hem de performans açısından kötü. Bana göre php yazacağıma ASP.NET, express.js veya next.js yazarım daha iyi.

Yani ilk olarak js ardından php mi öğrenmem gerek?

PHP ölü bir dil değil, geniş bir communitysi var ölmez de. Ancak diğer web frameworklerine göre hem yazım hem de performans açısından kötü. Bana göre php yazacağıma ASP.NET, express.js veya next.js yazarım daha iyi.
Hocam express.js next.js dedikleriniz js ile ayni mı? Js öğrenmek web için daha mi iyi olur?

Son düzenleme:
Yani ilk olarak js ardından php mi öğrenmem gerek?

Hocam express.js next.js dedikleriniz js ile ayni mı? Js öğrenmek web için daha mi iyi olur?
Javascript kullanılarak yazılıyor evet ama aynı şey değil. Vanilla javascript ne node js ne internetten araştırarak bulabilirsiniz. Kısaca nodejs (veya deno) javascripti browser dışında bilgisayarda çalıştırmaya yarayan runtimelar. Bu sayede javascript ile backend tarafında uygulamalar yazabiliyoruz. Nodejs chrome v8 motoru ile çalışan c/c++ tabanında yazılmış bir uygulama. Aynı şekilde deno da rust dili ile yazılmış yine node.js ekibinin geliştirdiği başka bir runtime. Express.js node.js ile çalışan backend frameworkü. Çok hızlı ve performanslı çalışır. MEAN (mongo, express, angular, node)- MERN(mongo, express, react, node) gibi tech staclerle çok iyi işler çıkarılabilir. Next.js ise yeni çıkan ve react için full stack (yani react için hem backend hem de frontend uygulamalar yazabilmemize olanak sağlıyor). Son olarak express.js'in syntaxı çok basit ve öğrenmesi kolay olduğunu söyleyebilirim.

Geri
Yukarı