Web programlama için hangi dilden başlanmalı?

erdem1243

Hectopat
Daha fazla  
15 yaşındayım bu işleri daha önceden biraz bakmıştım ve biraz öğrenmiştim fakat o zamanlar bilincsizdim ve hangi dili öğrenmem gerektiğine tam emin olamadım. O yüzden farklı farklı dillere göz atmıştım fakat dediğim gibi bilincsizdim. Sizden ricam hangi dilden başlamam gerektiğini önermeniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce ile başlanabilir. Zira birçok dilin Türkçe kaynakları fazla yetersiz.
Güzel bir İngilizce ve biraz da hırs ile bir dili iyi öğrenmeniz 1 yılınızı alır en fazla :)
Başlangıç ise tamamen sana kalmış. Web ile uğraşacaksan PHP/CSS, Windows ile uğraşacaksan C++/C#, Linux ile uğraşacaksan Bash/C++/Python.
Ben siber güvenlik düşünüyorum. Bash/PHP/C++ ile başladım o yüzden. Uğraşacağın-sevdiğin alanı iyi belirleyip ona göre araştırma yapıp başlaman gerek.

Web Programlama için PHP tavsiye ederim. Fakat başlangıç olarak Web Tasarım dillerini hafif de olsa bilmen gerek o yüzden tavsiyem HTML -> CSS -> PHP. Eğer ben Web Tasarımcı olmak istiyorum dersen HTML -> CSS -> Javascript + Kütüphaneleri (Örnek : jQuery).

Tabii öncelikle programlama dillerini düzgün bir şekilde kullanabilmen için HTML, HTML'den sonra ise HTML'i düzgün bir şekilde kullanabilmen için CSS ve tabi dinamik siteler için PHP, ASP.NET, Python veya Java.

programlama mantığı için c++ şart diye düşünüyorum daha sonradan web programlama yapacaksan elbette php,emrah yüksel gibi hocalar dinamik web siteleri yapımını vs. gösteriyor onu da önerebilirim c++ içinse sina5an veya muhammed mastar hoca bu işin ustaları

programlama mantığı için c++ şart diye düşünüyorum daha sonradan web programlama yapacaksan elbette php,emrah yüksel gibi hocalar dinamik web siteleri yapımını vs. gösteriyor onu da önerebilirim c++ içinse sina5an veya muhammed mastar hoca bu işin ustaları
Burada yanılıyorsunuz. Kimse cpp öğrenmek zorunda değil! Ben burada cpp'yi kötülemiyorum (kendimde cpp ile başladım) çünkü insanların daha kolay öğrenebilecekleri çoğu dilin interpreterı cpp ile yazıldı fakat bu devirde insanlar cpp'ye muhtaç değiller.

Sistem mi programlayacaksın GoLang ne güne duruyor?

Desktop Applicationu mu yazacaksın? Python ne güne duruyor (bknz: Cython)

Benim gibi fonksiyonel dil adamı mısın? Öğren Haskell'i Elixir'i istediğini yap.

Web mi yazmak istiyorsun? Ruby harika, Node da bulunan paketlerden bahsetmiyorum bile

MTV ( Model Template View ) mi yazacaksın? Django ne güne duruyor.

İngilizce ile başlanabilir. Zira birçok dilin Türkçe kaynakları fazla yetersiz.
Güzel bir İngilizce ve biraz da hırs ile bir dili iyi öğrenmeniz 1 yılınızı alır en fazla :)
Başlangıç ise tamamen sana kalmış. Web ile uğraşacaksan PHP/CSS, Windows ile uğraşacaksan C++/C#, Linux ile uğraşacaksan Bash/C++/Python.
Ben siber güvenlik düşünüyorum. Bash/PHP/C++ ile başladım o yüzden. Uğraşacağın-sevdiğin alanı iyi belirleyip ona göre araştırma yapıp başlaman gerek.
Bu arada Bash değil Shell Scripiting daha doğru bir tanımdır. Shell Scripting Posix Standartlarına göre tasarlanmış bir programlama dilidir. Bash kabuğun adıdır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı