Web Programlama nasıl pazarlanır?

İsmailerg

Decapat
Daha fazla  
Selamlar. Udemy de sıfırdan sonuna kadar web programlama kursuna sahibim ve memnunum. Lakin ben web programlamayı öğrendiğim zaman nasıl müşterilere ulaşacağım? Fiverr, bionluk gibi sitelere güvenesim gelmiyor çünkü daha önceden iş yapmış memnuniyet oranı yüksek olan satıcılar daha çok öne çıkarılıyor ve 14 yaşında hiç satış yapmamış bir velete (benim) sipariş vereceklerini düşünmüyorum. Nasıl pazarlayacağım? Nasıl insanlara ulaşacağım?

Web programlama konusunda bir sorum da şu olacak. Biliyoruz ki bir web sitesi .html dosyalari ile oluşuyor. Resimler videolar da klasörde tutulup anahtar etiket ile siteye aktarılıyor. Satış yaptığım zaman adama siteyi mı veriyorum yoksa sitenin bulunduğu arşiv dosyasını ya da klasörü mü atıyorum? Pazarlama nasıl gerçekleşiyor?

Bölge esnafına gidip onlara bir şeyler satmaya çalışabilirsin. İnternetten değil de çevrenden birilerine pazarlamaya çalış ilk başlarda. Sonra yaptığın projeleri o sitede referans gösterirsin. 14 yaşındayken amacın iyi bir lise, sonrasında iyi bir üniversite olmalı tabii bu aşamada sadece ders çalışmayıp kendini de geliştirmen iyi olur.

Siteyi müşteriye verme aşamasında müşteriyle anlaşmana bağlı. Genelde TR'de amatör müşteriler senden sadece siteyi yayınlamanı ister, dosyaları istemezler. Fakat bir kurumla veya ajansla çalıştığın zaman %90 ihtimalle dosyaları verirsin. Bu genelde proje başlamadan önce konuşulur.

Bu arada şu anda bilgi seviyen çok temel duruyor. Bilgi seviyeni yükseltmeden pazarlama yapmaya çalışmanı önermem.

Bölge esnafına gidip onlara bir şeyler satmaya çalışabilirsin. İnternetten değil de çevrenden birilerine pazarlamaya çalış ilk başlarda. Sonra yaptığın projeleri o sitede referans gösterirsin. 14 yaşındayken amacın iyi bir lise, sonrasında iyi bir üniversite olmalı tabii bu aşamada sadece ders çalışmayıp kendini de geliştirmen iyi olur.

Siteyi müşteriye verme aşamasında müşteriyle anlaşmana bağlı. Genelde TR'de amatör müşteriler senden sadece siteyi yayınlamanı ister, dosyaları istemezler. Fakat bir kurumla veya ajansla çalıştığın zaman %90 ihtimalle dosyaları verirsin. Bu genelde proje başlamadan önce konuşulur.

Bu arada şu anda bilgi seviyen çok temel duruyor. Bilgi seviyeni yükseltmeden pazarlama yapmaya çalışmanı önermem.
Siteyi yayınlamaktan kasıt hosting ve domain işlerini de mi ben halledeceğim? Tabii ki pazarlama fiyatının içine o da dahil olur ama bakmak lazım.

Yazılım bölümünü kursu bitirdikten sonra kendimi geliştirerek başarabilirim ama bilgi seviyemi de araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Başka yollar varsa buyrun dinliyorum. Evet temel veya hiç diyebiliriz. Ailemi ve kendimi kurtarmak için zevkli bulduğum tek yol yazılım.

Siteyi yayınlamaktan kasıt hosting ve domain işlerini de mi ben halledeceğim? Tabii ki pazarlama fiyatının içine o da dahil olur ama bakmak lazım.
Amatör firmalar ya da ufak işletmeler senden yapmanı ister genelde. Çünkü o işi bilen birisi yoktur. Hosting ve domain parasını onlar öder, sen değil.

Yazılım bölümünü kursu bitirdikten sonra kendimi geliştirerek başarabilirim ama bilgi seviyemi de araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Başka yollar varsa buyurun dinliyorum. Evet, temel veya hiç diyebiliriz. Ailemi ve kendimi kurtarmak için zevkli bulduğum tek yol yazılım.
Üniversiteyi ihmal etme. Sana diplomadan çok daha ötesini katacaktır. Alaylı olarak da başarılı olabilirsin ama okuma şansın varken okumanı tavsiye ederim.

Gelişim konusundaysa olabildiğince proje yap, GitHub'ını doldur. Gördüğün sitelerin klonunu yapmaya çalış, belli bir seviyeden sonra.

Amatör firmalar ya da ufak işletmeler senden yapmanı ister genelde. Çünkü o işi bilen birisi yoktur. Hosting ve domain parasını onlar öder, sen değil.

Üniversiteyi ihmal etme. Sana diplomadan çok daha ötesini katacaktır. Alaylı olarak da başarılı olabilirsin ama okuma şansın varken okumanı tavsiye ederim.

Gelişim konusundaysa olabildiğince proje yap, GitHub'ını doldur. Gördüğün sitelerin klonunu yapmaya çalış, belli bir seviyeden sonra.
Yardım & fikirleriniz için teşekkürler o halde bu günden itibaren bir plan program hazırlıyorum. Sabah 7 de kalkmak, öğlenci olduğum için okula kadar kendimi geliştirmek, eve geldiğimde ise dersleri tekrar edip geliştirmeye bir adım daha yaklaşmak. Teşekkürler!

14 yaşında iken bu kadar bilgili olman bile çok iyi. Ben o yaşlarda iken bilgisayarı oyun dışında kullanmazdım. Helal olsun. @Ecmel gerekli bilgiyi vermiş katılıyorum bende dediklerine. Derslerine odaklan ama bir yandan da kendini geliştir.

Ben 14 yasindayken bilgisayarda adimi yazdirinca sevincle doluyordum : )
Site pazarlayacagini dusunmen bile guzel gelisme.
Ustteki mesajlara katiliyorum, egitimini ihmal etme; en guzel referans ( ozellikle kariyerinin baslarinda ) iyi bir egitimdir. Sonrasinda tecrubelerin gelir.
O yaslarda birine cogu insan proje emanet etmek istemez, ilk baslarda hem referans hem de kendini gelistirmek icin tanidik kimselere bir seyler yapabilirsin. Amacim yasini kucumsemek degil ama "Yarin yazilim var, bugun projenizle ilgilenemeyecegim" sozunu kimse duymak istemez. Herkes para verdigi seyin hakkini bir an once almak ve karsisinda sorumluluk sahibi yetkin birini gormek ister. Sen olsan sen de boyle dusunursun.

Projenin basinda masaya oturursun, ne bekleniyor ve nasil yapilacak. Kimisi hangi teknolojileri kullanacagina bile karar vermek ister, kimisinin dunyadan haberi yoktur hallet ve nasil yaparsan yap onemli degil der. Kimisi projeye dahil olup "Ben de biraz anliyorum bu isten ehi ehi" diye katilimcilik talep eder. Biraz projeler yapip pistikten sonra zaten piyasayi ve yaptigin isin ederini olcer ona gore fiyatlandirirsin.

Bölge esnafına gidip onlara bir şeyler satmaya çalışabilirsin. İnternetten değil de çevrenden birilerine pazarlamaya çalış ilk başlarda.

Bu tavsiyeyi kesinlikle dikkate al. Ben de senden 1-2 yaş büyük olduğum zamanlarda orta-küçük yerel esnafdan harçlığımı çıkartıyordum. Sadece statik bir siteye ihtiyaçları olduğundan, genelde hazırda tuttuğum bir kaç template'i yapıştırıyordum bayılıyorlardı :D.

Siteler de statik olduğundan artık vercel ve netlify gibi yerlerden bedavaya rahatça hostlayabilirsin. Tek recurring denilen tekrarlayan ödemen domain ücreti olacaktır, onu da işi yaptığın kişiden 15% komisyonla isteyip kendin ödeyebilirsin 🙃

Bu tavsiyeyi kesinlikle dikkate al. Ben de senden 1-2 yaş büyük olduğum zamanlarda orta-küçük yerel esnafdan harçlığımı çıkartıyordum. Sadece statik bir siteye ihtiyaçları olduğundan, genelde hazırda tuttuğum bir kaç template'i yapıştırıyordum bayılıyorlardı :D.

Siteler de statik olduğundan artık vercel ve netlify gibi yerlerden bedavaya rahatça hostlayabilirsin. Tek recurring denilen tekrarlayan ödemen domain ücreti olacaktır, onu da işi yaptığın kişiden 15% komisyonla isteyip kendin ödeyebilirsin 🙃
Anlıyorum. Şu anda git ve github nedir vs. bunu araştırıyorum Sadık Turan'ın "1 Videoda Git & Github Öğren" videosunu izliyorum. Hiç kullanmadım, ne işe yaradığından da pek bilgim yok açıkçası. Tek bildiğim insanlar geliyor proje atıyorlar bende beleşe indiriyorum. :D
Bakalım Allah dilerse güzel bir yerlere geliriz. Yarın sabah 7'de kalkıp her şeye sıfırdan tertemiz başlamak istiyorum. Bugün biraz kafa dinlesem iyi olacak.
Hocam GitHub'dan önce Git'i öğrenmek istedim 1.30 saatlik Arin Yazilim'in videosunu izliyorum da ben pek bir şey anlamadım bu konuda Git ve GitHub ne gibi işime yarayacak ben tek başıma çalışmak isteyen birisiyim ekip için çok ve çok erken ama Git ve GitHub neden öğrenmeliyiz?

Son düzenleme:
Hocam GitHub'dan önce Git'i öğrenmek istedim 1.30 saatlik Arin Yazilim'in videosunu izliyorum da ben pek bir şey anlamadım bu konuda Git ve GitHub ne gibi işime yarayacak ben tek başıma çalışmak isteyen birisiyim ekip için çok ve çok erken ama Git ve GitHub neden öğrenmeliyiz?
Bu işe başından başlarsan ve aktif şekilde GitHub kullanırsan zamanı geldiği zaman işe alımda çok ama çok işine yarayacak. Ayrıca GitHub büyük bir referanstır. Bir firmayla çalışmak istediğin zaman GitHub profilin işine yaracak. Bu sebep bile başlı başına yeterli değil mi? :)

Yeni konular

Geri
Yukarı