Çözüldü Web siteleri bilgisayarda olan verileri toplayabilir mi?

• Konuyu başlatan Adsız 1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 1B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
A

Adsız 1

Ziyaretçi
Merhaba. Benim bilgisayarımda yüklü olan Kaspersky Free, bana şu uyarıyı verdi: "Sizin hakkınızda bilgi toplayan web siteleri bulduk. " Bu uyarı beni korkutmaya başladı. Gerçekten web siteleri bilgisayarda olan verileri toplayabilir mi? @Murat5038, @102035, @24099

Çözüm
Zannettiğin gibi bir bilgi toplama söz konusu değil, orada ifade edilen durum daha çok reklam amaçlı kullanılan, kullanıcı tarafında çok da bir önem arz etmeyen istatistiki veriler. Yorumlandığında anlam ifade eden veriler de diyebiliriz; kişisel bazlı bir saldırı değil, genel bir araştırma çabasının ürünü.

Sen diğer türlü durumlar ile karşılaşmamak istiyorsan güvenlik sertifikası olan sayfalarda dolaşacaksın ve indirdiğin - çalıştırdığın dosyalara dikkat edeceksin.
Ben bilinçli bir kullanıcı olduğum halde düzenli olarak çeşitli taramalardan geçiriyorum sistemimi, kişisel dosyalarımı kriptoplu formatta saklıyorum. Ve kullanmadığım zaman güç bağlantısını kesiyorum inan bana :) Kişisel bilgisayarlarda durum gerçekten çok sakat, o kadar göze görünmeyen açıklar ile o kadar ilginç işler yapılabiliyor ki öğrensen şaşarsın. Kasıtlı bir eylem varsa kişisel bir sistemi korumak çok fazla mümkün görünmüyor benim açımdan.
Bilgisayarındaki dosyalara vs ulaşabileceğini sanmıyorum bu zor iş. Ayrıca çoğu diskte artık koruma var. Orda bahsettiği cookieler. Yani sen bisiklet ararsan, bisiklet reklamlarını görürsün çünkü siteler daha önce bisiklet baktığını görür ve ona göre reklam verir.

Zannettiğin gibi bir bilgi toplama söz konusu değil, orada ifade edilen durum daha çok reklam amaçlı kullanılan, kullanıcı tarafında çok da bir önem arz etmeyen istatistiki veriler. Yorumlandığında anlam ifade eden veriler de diyebiliriz; kişisel bazlı bir saldırı değil, genel bir araştırma çabasının ürünü.

Sen diğer türlü durumlar ile karşılaşmamak istiyorsan güvenlik sertifikası olan sayfalarda dolaşacaksın ve indirdiğin - çalıştırdığın dosyalara dikkat edeceksin.
Ben bilinçli bir kullanıcı olduğum halde düzenli olarak çeşitli taramalardan geçiriyorum sistemimi, kişisel dosyalarımı kriptoplu formatta saklıyorum. Ve kullanmadığım zaman güç bağlantısını kesiyorum inan bana :) Kişisel bilgisayarlarda durum gerçekten çok sakat, o kadar göze görünmeyen açıklar ile o kadar ilginç işler yapılabiliyor ki öğrensen şaşarsın. Kasıtlı bir eylem varsa kişisel bir sistemi korumak çok fazla mümkün görünmüyor benim açımdan.

Çözüm
Yukarıdaki moderatörün dediği gibi bu veriler senin çevrimiçi aktivitenle ilgili toplanan veriler.
Bunu önlemek için Kaspersky'ın eklentisini kullanabilirsin.
Açık kaynaklı, her web sitesinde otomatik olarak HTTPS güvenliğini kullanan yani senin web sitesiyle olan iletişimini şifreleyen "HTTPS Everywhere"i kullanabilirsin.
Reklamları engellemek için AdBlock kullanıyorsan eğer onun yerine uBlock Origin kullanmanı öneririm.

Yukarıdaki moderatörün dediği gibi bu veriler senin çevrimiçi aktivitenle ilgili toplanan veriler.
Bunu önlemek için Kaspersky'ın eklentisini kullanabilirsin.
Açık kaynaklı, her web sitesinde otomatik olarak HTTPS güvenliğini kullanan yani senin web sitesiyle olan iletişimini şifreleyen "HTTPS Everywhere"i kullanabilirsin.
Reklamları engellemek için AdBlock kullanıyorsan eğer onun yerine uBlock Origin kullanmanı öneririm.
Neden ADBlock önermiyorsun ?

uBlock Origin hem ücretsiz, hem de filtre olarak daha iyi çünkü. Adblock Free bazen bazı reklamları engelleyemiyor ve anti-reklam önleyicileri tarafından yakalanıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı