Web sitesi için sunucu kiralamak

khalannz7

Decipat
Merhaba, ASP.NET MVC ile yazdığım ve veri tabanı olarak MSSQL kullandığım bir web sitesi yazdım. İlk defa yayınlayacağım için uzun süredir arayış içerisindeyim ve sürekli Windows hosting paketlerine bakıyordum. Ama böyle bir web sitesi için MSSQL boyutu yeterli olmayacağından sunucu kiralamam gerektiğini söylediler. Bende internette biraz araştırma yaptım ve fiyatları oldukça pahalı. Hadi diyelim güzel ve uyguna buldum. Ama aldığım Windows hosting ile farkı ne olacak? Mesela ben Windows hosting aldığımda nasıl kullanmam gerektiğini biliyordum. Plesk panel üzerinden kodları ve veritabanını yükleyebiliyorduk. Ama sunucu aldığımda her şeyi benim kendim yapmam gerektiğini söylediler. Sunucu işletim sisteminden falan bahsettiler ama benim en ufak bir fikrim yok. Eğer alırsam ne ile karşılaşacağımı bilmiyorum. Öneriniz ve yorumlarınızı merak ediyorum.

Hangi firmalardan, hangi paketlere baktınız? Yeterli olmama sebebi için detay verdiler mi? Suncuu kiraladığınızda da aslında yine Plesk panel ile işlem yapacaksınız ancak sadece konfigürasyon kısmı uğraştırır biraz. Detay verirseniz farklı sağlayıcı vs. bulup önerebiliriz.

Hangi firmalardan, hangi paketlere baktınız? Yeterli olmama sebebi için detay verdiler mi? Suncuu kiraladığınızda da aslında yine plesk panel ile işlem yapacaksınız ancak sadece konfigürasyon kısmı uğraştırır biraz. Detay verirseniz farklı sağlayıcı vs. bulup önerebiliriz.

Yeterli olmama sebebi veri tabanı boyutuymuş. Turhost, GoDaddy vs. en az 9-10 farklı firma ile arayıp konuştum hocam. Hepsi diyor ki MSSQL için en fazla 1GB alanınız var. Ama sitelerinde sınırsız yazıyor mesela. Ve hocam sunucularda plesk panel için ayrı ücret alıyorlar aylık 300 TL gibi. Ne yapacağım bilemiyorum sıkıştım kaldım 3 aydır bir proje ile uğraşıyorum kendi seviyeme göre de çok üst düzey bir şey yaptım ama bu iş her şeyi bozdu.

MSSQL veritabanı için Plesk ücret talep etmekte lisansa ek olarak. Eğer bu olmasaydı VDS kiralayıp kendi Plesk panelinizi limitsiz olarak kullanmanızı önerecektim, maliyeti de aylık ₺100 civarı olacaktı.

Bu sebeple 2 öneririm var:

1- Aylık 20TL'yi geçmeyecek şekilde Plesk panelli Windows üzerine kurulmuş web hosting kiralayın. Yanına da aylık 40TL'yi geçmeyecek şekilde Windows VPS kiralayın, SQL sunucusu kurun. Plesk üzerindeki sitenizde, Plesk'teki veritabanı yerine VPS'te bulunan kendi veritabanınızı kullanın. Maliyeti 60TL'yi aşmayan bu yöntem, sizin alışık olduğunuz Plesk rahatlığını sunmaya devam edecek.

2- Aylık 50TL'yi geçmeyecek şekilde VDS kiralayın ve Windows kurun. Siteniz ve veritabanı da dahil olmak üzere her şeyi burada çalıştırın. Evet belki kurulum biraz uğraştıracak fakat tam kontrolünüz olacak.

MSSQL veri tabanı için plesk ücret talep etmekte lisansa ek olarak. Eğer bu olmasaydı VDS kiralayıp kendi plesk panelinizi limitsiz olarak kullanmanızı önerecektim, maliyeti de aylık ₺100 civarı olacaktı.

1- aylık 20TL'yi geçmeyecek şekilde plesk panelli Windows üzerine kurulmuş web hosting kiralayın. Yanına da aylık 40TL'yi geçmeyecek şekilde Windows VPS kiralayın, SQL sunucusu kurun. Plesk üzerindeki sitenizde, Plesk'teki veri tabanı yerine VPS'te bulunan kendi veritabanınızı kullanın. Maliyeti 60TL'yi aşmayan bu yöntem, sizin alışık olduğunuz plesk rahatlığını sunmaya devam edecek.

2- aylık 50TL'yi geçmeyecek şekilde VDS kiralayın ve Windows kurun. Siteniz ve veri tabanı da dahil olmak üzere her şeyi burada çalıştırın. Evet belki kurulum biraz uğraştıracak fakat tam kontrolünüz olacak.

Hocam ben sanırım kendimi tam olarak anlatamamışım özür dilerim. Ben daha öğrenciyim ve dışarıya yaptığım ilk işim bu. Yazılım konusunda bilgi sahibiyim ama bu server işlemlerinde sıfırım. Aslında plesk panelin bile ne olduğunu bilmiyorum diyebilirim. Tabii videolarda izlediğim şekilde basit bir arayüze sahip olan bir panel ise biliyorum. Ama bilgi seviyem sizin dediklerinizi anlamayacak kadar düşük bu konularda :( ve hocam VDS fiyatları falan aşırı derecede pahalı hiç aylık 50 TL'lik göremedim.

MSSQL veritabanı için Plesk ücret talep etmekte lisansa ek olarak. Eğer bu olmasaydı VDS kiralayıp kendi Plesk panelinizi limitsiz olarak kullanmanızı önerecektim, maliyeti de aylık ₺100 civarı olacaktı.

1- Aylık 20TL'yi geçmeyecek şekilde Plesk panelli Windows üzerine kurulmuş web hosting kiralayın. Yanına da aylık 40TL'yi geçmeyecek şekilde Windows VPS kiralayın, SQL sunucusu kurun. Plesk üzerindeki sitenizde, Plesk'teki veritabanı yerine VPS'te bulunan kendi veritabanınızı kullanın. Maliyeti 60TL'yi aşmayan bu yöntem, sizin alışık olduğunuz Plesk rahatlığını sunmaya devam edecek.

2- Aylık 50TL'yi geçmeyecek şekilde VDS kiralayın ve Windows kurun. Siteniz ve veritabanı da dahil olmak üzere her şeyi burada çalıştırın. Evet belki kurulum biraz uğraştıracak fakat tam kontrolünüz olacak.

Hocam ben sanırım kendimi tam olarak anlatamamışım özür dilerim. Ben daha öğrenciyim ve dışarıya yaptığım ilk işim bu. Yazılım konusunda bilgi sahibiyim ama bu server işlemlerinde sıfırım. Aslında plesk panelin bile ne olduğunu bilmiyorum diyebilirim. Tabii videolarda izlediğim şekilde basit bir arayüze sahip olan bir panel ise biliyorum. Ama bilgi seviyem sizin dediklerinizi anlamayacak kadar düşük bu konularda :( ve hocam VDS fiyatları falan aşırı derecede pahalı hiç aylık 50 TL'lik göremedim.

Aylık 50 TL'ye VDS bulunur ancak lisans ücretleri çok fazla. Windows Server, Plesk ve MSSQL Server için ayrı ayrı lisans maliyeti çıkar.

1GB ve üzeri seçenek ben de baktım ancak bulamadım maalesef.. SQL Express server üzerinde max 10 GB yere izin veriyor ancak yine VDS kullanmanız gerekir kişisel kurulum için..

Aylık 50 TL'ye VDS bulunur ancak lisans ücretleri çok fazla. Windows server, plesk ve MSSQL server için ayrı ayrı lisans maliyeti çıkar.

1GB ve üzeri seçenek ben de baktım ancak bulamadım maalesef. SQL Express server üzerinde Max 10 GB yere izin veriyor ancak yine VDS kullanmanız gerekir kişisel kurulum için.

SQL Express kullanıyorum zaten local projemde hocam ne fark eder bilimyorum ama söyleyeyim dedim :D

İsterseniz 50TL'ye her şeyi halledebiliriz. Ne gerekiyorsa kurarım. Öğrenciye destek şart 😅
Düşünüyorsanız "silindi" üzerinden yazabilirsiniz.

Moderatörler forum dışına yönlendirme gibi algılamasın. Gerekli aşamaları belirttim ve bundan sonrası için sadece destek olacağım.

Son düzenleme:
Sunucu.al sanal sunucu paketlerini inceleyin, seçtiğiniz paket için plesk kurulumunu ücretsiz onlar hallediyor. Satın almada önce iletişime geçip bilgi alabilirsin. Ondan sonra normal hosting gibi kullanabilirsin sunucunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı