Web sitesi nasıl yapılır?

Yani birisi web site yapmak istiyorsa en az 2 3 dil mi gerekiyor?
Daha fazla gerekiyor, düzgün bir site olması için. Dillerin yanı sıra veri tabanı kullanımı da gerekiyor. Yapılacak siteye/projeye göre diller değişir.

Başlangıç olarak size HTML, CSS ve JS öneririm. Böylelikle Front-end yani ön yüz dediğimiz sitenin son kullanıcının gördüğü kısımları yapabilirsin. Bu iş sabır, azim ve süreklilik ister.

Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Eğer sadece size bir site lazımsa bir iş için başka kişilere özel olarak yaptırabilirsiniz.

Daha fazla gerekiyor, düzgün bir site olması için. Dillerin yanı sıra veri tabanı kullanımı da gerekiyor. Yapılacak siteye/projeye göre diller değişir.

Başlangıç olarak size HTML, CSS ve JS öneririm. Böylelikle Front-end yani ön yüz dediğimiz sitenin son kullanıcının gördüğü kısımları yapabilirsin. Bu iş sabır, azim ve süreklilik ister.

Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Eğer sadece size bir site lazımsa bir iş için başka kişilere özel olarak yaptırabilirsiniz.
Sizin siteniz güzel kaç gününüzü aldı yapmak ve hangi dillerle yaptınız?

Sizin siteniz güzel kaç gününüzü aldı yapmak ve hangi dillerle yaptınız?
Ben kendime yaptığım sitelerde hazır template kullanıyorum ondan dolayı tasarımı bana ait değil, sadece içindeki ögelerin tasarımını ben yaptım. Gün olarak şu anda hatırlamıyorum fakat çok zamanımı almadı, ben kurum veya kişilere web sitesi yapıyorum. Sıfırdan tasarım isteyen kişiler tasarımlarını gösterdikleri zaman bunu yapmak projeye göre değişiyor. Programlama da çoğu şey zaten projeye göre şekil alıyor. Tam net bir şey söyleyemiyorum o yüzden.

Benim sitemde şu anda HTML, CSS, JS, PHP dilleri kullanıldı.

Birkaç kişi hariç, yanlış bilgi havuzu gibi olmuş burası. Kısaca şöyle cevap vereyim. Ben kodla uğraşmak istemem diyorsanız Cms araçları kullanabilirsiniz WordPress Blogger gibi. Eğer kendiniz kodlama istiyorsanız, o noktada bir ayrım var. Arka planda bir şeyler dönmeyecekse veri tabanı, sunucu yönetimi gibi o zaman HTML, CSS ve JavaScript yeterli olacaktır. Eğer arka planda da bir şeyler dönecekse NodeJs ya da PHP gerekli olabilir.

Birkaç kişi hariç, yanlış bilgi havuzu gibi olmuş burası. Kısaca şöyle cevap vereyim. Ben kodla uğraşmak istemem diyorsanız Cms araçları kullanabilirsiniz WordPress Blogger gibi. Eğer kendiniz kodlama istiyorsanız, o noktada bir ayrım var. Arka planda bir şeyler dönmeyecekse veri tabanı, sunucu yönetimi gibi o zaman HTML, CSS ve JavaScript yeterli olacaktır. Eğer arka planda da bir şeyler dönecekse NodeJs ya da PHP gerekli olabilir.
Piyasada özellikle Türk kaynaklarda zaten çok fazla bilgi kirliliği var, bu durum foruma da yansımış.

Python kullanmak istiyorsan Django araştırabilirsin. Django back-end için kullandığın bir Python frameworküdür. Ancak front-end için her türlü HTML, CSS ve JS'e ihtiyaç duyacaksın. Daha profesyonel (Basit bir şekilde böyle açıklayabilirim.) front-end tasarımları için React.js veya Angular gibi JS frameworkleri kullanılıyor.

Başlangıç için React veya Angular kullanmana gerek yok. HTML, CSS ve pure JS ile bir tasarım hazırlayıp ve back-end kısmı için Django ile bir sistem hazırlayabilirsin.

Ancak şunu eklemekte fayda var. Her hosting hizmeti Python desteklemiyor. Bu anlamda daha yaygın olan altyapılar PHP ve ASP.NET'dir. Eğer Python kullanmak istiyorsan AWS veya Heroku'ya bakabilirsin.

Rica ediyorum programlama konuları (özellikle Web site nasıl kodlanır gibi sorular) içerisinde bilip bilmeden yorum yapmayın. Konuyu açan arkadaş yanlış yönlendirmeleriniz sonucu kötü etkilenebilir. Birisi HTML basit, kısıtlı ve güvenli değil yazmış :D Aynen biz de veritabanı bağlantılarını HTML kullanarak yapıyorduk.

Geri
Yukarı