Çözüldü Web tabanlı işletim sistemi yazma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
hhh anladım peki hangi dilleri bilmem gerekiyor .Linux tabanlı işletim sistemi yapabilmem için
Linux için C,C++ yada Python dillerini öğrenirsen yapabilirsin. Linux açık kaynak kodlu bir çekirdektir yani kodlarını düzenleyebilirsin.
Başlangıç için bir Linux dağıtımının kodlarını düzenleyebilirsin.
Detaylar; Sıfırdan Linux işletim sistemi nasıl yapılır?
Web tabanlı derken?
İşletim sistemi, donanım cihazlarını yöneten ve kullanıcıların, çeşitli uygulama yazılımları ile donanımı kullanmasını sağlayan yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama yazılımları ile cihaz donanımı arasındaki iletişimi sağlar. İşletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, GNU/Linux, BeOS, Android ve IOS örnek verilebilir. Ancak web nasıl olacak?

Web tabanlı derken?
İşletim sistemi, donanım cihazlarını yöneten ve kullanıcıların, çeşitli uygulama yazılımları ile donanımı kullanmasını sağlayan yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama yazılımları ile cihaz donanımı arasındaki iletişimi sağlar. İşletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, GNU/Linux, BeOS, Android ve IOS örnek verilebilir. Ancak web nasıl olacak?
Web based operation system olarak geçiyor. Gerçek bir işletim sistemi değil. Donanımla haberleşmez.

Web tabanlı derken?
İşletim sistemi, donanım cihazlarını yöneten ve kullanıcıların, çeşitli uygulama yazılımları ile donanımı kullanmasını sağlayan yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama yazılımları ile cihaz donanımı arasındaki iletişimi sağlar. İşletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, GNU/Linux, BeOS, Android ve IOS örnek verilebilir. Ancak web nasıl olacak

chrome os gibi
teşekkürler

ChromeOS farklı bir şey. Linux tabanlı gerçek işletim sistemi. ChromeOS gerçek işletim sistemi donanımın kendisine kuruluyor.
Web tabanlı ise gerçek değil yanlızca tarayıcı içinde çalışıyor örneğin EmuOS.
1640265737069.png

ChromeOS farklı bir şey. Linux tabanlı gerçek işletim sistemi. ChromeOS gerçek işletim sistemi donanımın kendisine kuruluyor.
Eki Görüntüle 1249450
hhh anladım peki hangi dilleri bilmem gerekiyor .Linux tabanlı işletim sistemi yapabilmem için

Eki Görüntüle 1249450
Çalışma mantığı şöyle:
Mesela vscode'u iframe kullanarak yapıyor (bkn. vscode.dev)
Siz önce bir işletim sisteminin çalışma mantığını öğrenmeniz lazım sonra Assembly, C gibi makine diline yakın diller kullanacaksınız.

Linux için C,C++ yada Python dillerini öğrenirsen yapabilirsin. Linux açık kaynak kodlu bir çekirdektir yani kodlarını düzenleyebilirsin.
Başlangıç için bir Linux dağıtımının kodlarını düzenleyebilirsin.
Detaylar; Sıfırdan Linux işletim sistemi nasıl yapılır?

Çözüm

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı