Web tasarım öğrenme

bysekowest

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar evde kendim web tasarım öğrenmek istiyorum. Tavsiye ediceğiniz bir site veya bir yayın (kitap) var ise sevinirim.

Kitap tavsiye etmiyorum şahsen, bir çok kitap aldım öğrettikleri kodlar çok sınırlı... Youtubede eğitim setleri var ücretsiz onlara bakın.... İlk olarak tasarım aşamasını öğrenmelisiniz... bu tasarım işini photoshop'dan yapın, eğitimleri bu program üzerinden öğrenin daha sonra photoshop'dan yaptığınız tasarımları psd to css yapmayı öğrenin yani yaptığınız tasarımı koda dökmeyi öğrenin, tasarımlarınızı koda dökmeden önce HTML & CSS dillerini öğrenin...

Arkadaşlar evde kendim web tasarım öğrenmek istiyorum. Tavsiye ediceğiniz bir site veya bir yayın (kitap) var ise sevinirim.

Hüseyin arkadaşımızın söyledikleri doğru yalnız ilk önce photoshop'dan ziyade HTML tagleri ve CSS olayını iyice öğrenmeniz lazım yoksa tasarım yapamazsınız ! Öğrendikten sonra ise Web teknikleri hakkında bilgi sahibi olman gerekecek mesela örnek = web sitesi optimizasyonları ve kod akış yönetimi bunlar hakkında da yeterli bilgiye ulaştıktan sonra artık görsel tasarımlara geçebilirsin diye düşünüyorum ama çok sabırlı olman ve bu işi sevmen gerek :)

Öncelikle öğrenmen gereken HTML & CSS olacaktır. Zira bu ikisi olmadan diğer diller pek iş görmez.
HTML5 & CSS3 için kaynak olarak bu YouTube kanalından yardım alabilirsin. Bana çok faydası dokundu adamların.
Bir diğer yandan JavaScript, Ajax öğrenmen gerek onun için ise bu bağlantıya gidebilirsin. Bitti mi ? Bitmedi birde PHP ve ya Asp.NET öğrenmen gerek çünkü kullanıcılar ile daha etkileşimli bir site olması için. Ben sana PHP için bir bağlantı vereyim işte burada. Bunlar tabii ki temel bilgiler yabancı ve başka kaynaklardan araştırma yapmalısın.

Bence kitaba gerek yok. Eskiden Türkçe videolar vesaire olmadığından kitaplardan bakılıyordu ama şimdi ücretli ücretsiz bir sürü Türkçe ders var internette.

İşin pratik kısmına yönelik (örn. PSD to CSS) olarak cidden çok fazla video var. Bunları youtube'dan veya google'dan bulabilirsiniz. Ama kodlama kısmında ücretsiz olup da doğru düzgün dökümantasyonu olan fazla kaynağa rastlamadım. Genelde cüzzi ücretler karşılığında elde edebilirsiniz tabi bunları da.

Bu arada CSS konusunda kesinlikle "Fatih Hayrioğlu'nu" tavsiye ederim. Bu işe gönül vermiş gerçek bir profesyoneldir kendisi. Kişisel blogunda çok kaliteli dersler mevcut. Ayrıca bir de tamamen ücretsiz CSS kitabı var. Piyasadaki çoğu benim diyen kitabı çöpe attırır... Kitap linki : http://fatihhayrioglu.com/kitap/ Dersler : CSS Dersleri – Fatih Hayrioğlu'nun not defteri

Önce HTML öğrenmek, CSS öğrenmek gerekiyor. Ardından işin pratik kısmı başlıyor yani Photoshop ile çizilen şablonları HTML kodları ile CSS'e dökem işlemi. Basitçe bu becerileri kazandıktan sonra Photoshop ile tasarımı çizip, sitenizi kodlayabilirsiniz. Bu aşamada tabi Javascript ve AJAX gibi 3. 4. dillere hakimiyet kazanırsanız da size çok faydası dokunur.

İşin son kısmı, PHP veya ASP dediğimiz web programlama kısmı. Bunlarla da veritabanı ilişkileri düzenlenir, HTML ile kodladığınız statik sayfalara işlev kazandırılır vesaire. Tabiki bir bütün olarak bakıldığında çok meşakkatli bir süreç ancak ilk etapta dediğim gibi HTML ve CSS konusunda kısa sürede iyi bir yol katedebilirsiniz.

Saygılarımla.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı