Web tasarım ve kodlama bölümünden DGS ile geçilebilecek en mantıklı lisans bölümleri

Flanqus

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Geçen sene AÖF web tasarım ve kodlama bölümünden 4'lük sisteme göre 3,03 puan ile mezun oldum. ÖBP olarak 60, 60, sınav puanına eklenecek puan olarak da 36,36 puan yapıyor. Bildiğiniz gibi bu 2 yıllık bir bölüm. Bu sene de DGS sınavına girerek bilgisayar mühdisliği ve yazılım mühendisliği başta olmak üzere birkaç bölümden bana uygun olanı seçmek istiyorum. Önümde 4 aylık bir süreç var. Matematik konusunda temeli olan bir öğrenciyim. 4 ayın sonunda iyi bir yere geleceğime inanıyorum. Tahmini olarak matematikten 35 net, Türkçe'den de 30 net ve üzeri yaparsam MAKÜ bilgisayar ya da yazılım mühendisliği bölümlerini kazanabiliyorum. Asıl kafama takılan şey kazanıp kazanmamak değil, kazandıktan sonraki serüven. İlgili üniversitenin bahsettiğim bölümlerine baktığımda matematik 2 ve fizik 2 gibi derslerin olduğu gördüm. Lisede sayısal öğrencisiydim fakat derslerim oldukça kötüydü. Şayet, bilgisayar ya da yazılım mühendisliklerini seçersem çok sıkıntı yaşıyacağım gibime geliyor. Acaba bu derslerin anlatımında, siz nasıl olsa lisede bunları gördünüz denilerek ileri seviyeden mi başlanıyor yoksa hiç bilmeyen birisine anlatılır gibi mi? Bu soru aslında benim için çok önemli. Bunlara ek olarak bir de yönetim bilişim sistemleri gözüme çarpıyor. Bu da oldukça revaçta olan bir bölüm. Hatta bu bölüm için mühendislik bölümlerinin gerektirdiği puandan yaklaşık 60 puan daha aşağı yaparsam kayıt olabiliyorum. Tabii tüm bunların yanında DGS ile üniversitelere kaydolmak AYT ile kayıt olmaktan daha zor. Çünkü işin içinde kontenjan meselesi var. Ben de o yüzden, ortalama >290 puan ve <5k sıralama isteyen bilgisayar mühendisliği bölümü için >300 puan ve <4k sıralama yapmayı hedefliyorum. Ama dediğim gibi şu anda kafama takılan en büyük şey bölümü kazanabilmek değil, kazandıktan sonra "ben bu bölümü okuyabilir miyim?" sorusu. Sizin fikirleriniz nedir?

Geçiş yapabileceğim bölümler:

aöf bölümler.pngörgün bölümler.png

2 yıllık bilgisayar programcılığından bilgisayar mühendisliğine geçmiş biri olarak yazıyorum bu yorumu. Burada verdiğin çoğu dersi saymayacaklar ve diğer üniversite de tekrar alman gerekecek. Benim şu an 4.dönemim, matematik ve fizik kadar beni uğraştıran bir başka ders olmadı. Çoğu vaktimi ve emeğimi alan iki ders buydu ve gerçekten zorluyorlar. Direkt AYT ile gelenler için bu kadar zor olmuyor ama limit türev ve integral onları da zorluyor. Bunların bilincinde olarak bilgisayar mühendisliği yazmanı öneririm. Sürprizler ile karşılaşmazsın böylece.

Evet, derslerden muaf sayılmama konusunu daha önce duymuştum. O da çok saçma bir durum. Ama beni en çok endişelendiren fizik ve matematiğin ayt konuları.

Ne yaptınız acaba bende web tasarım ve kodlama okuyorum matematiğim pek iyi değil DGS ile yazılım mühendisliği kazandım diyelim fizik2 ve matematik2 gibi derslerde nasıl olur yapabilir miyim kestiremiyorum yapamazsın derseniz başka hangi bölüme geçebilirim DGS'den iş imkanı olan okuyabileceğim bir bölüm önerir misiniz?

Ne yaptınız acaba bende web tasarım ve kodlama okuyorum matematiğim pek iyi değil DGS ile yazılım mühendisliği kazandım diyelim fizik2 ve matematik2 gibi derslerde nasıl olur yapabilir miyim kestiremiyorum yapamazsın derseniz başka hangi bölüme geçebilirim DGS'den iş imkanı olan okuyabileceğim bir bölüm önerir misiniz?
Merhaba, 4 soru ile mühendisliği kaçırdım. Mühendislik dışındaki geçiş yapabileceğim bölümleri örgün okumak zaman kaybı olacağını düşünerek açıköğretime kaydoldum. Şuanda açıktan YBS okuyorum.

Merhaba, 4 soru ile mühendisliği kaçırdım. Mühendislik dışındaki geçiş yapabileceğim bölümleri örgün okumak zaman kaybı olacağını düşünerek açıköğretime kaydoldum. Şuanda açıktan YBS okuyorum.
Merhaba. Öncelikle 4 soruyla Devlet Üniversitelerindeki Bilgisayar Mühendisliğini mi kaçırdınız yoksa Kıbrıs'taki Ücretli Bilgisayar Mühendisliğini mi kaçırdınız?

Geri
Yukarı