WhatsApp 0.95 GB yer kaplıyor

umutcan@home

Hectopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Telefonumda fazla yer kalmadığı için kaldıracağım uygulamalara göz atarken WhatsApp'ın yaklaşık 1 GB yer kapladığını fark ettim.
Uygulama içindeki ayarlara göre 1 MB yer bile kaplamıyor.

Screenshot_20211024_142958.jpg

Dosya yöneticisine göre yaklaşık 102 KB yer kaplıyor.

Screenshot_20211024_143453.jpg

Ama ayarlarda toplamda 1 GB'ye yakın depolama kaplıyor.

Screenshot_20211024_143740.jpg

WhatsApp'ı komple kaldırıp tekrar yükledim ve Google Drive'daki yedeği kullanarak geri yükleme yaptım ama yine aynı boyutlara geldi. Ne yaparsam yapayım bir düşüş olmuyor, neyin bu kadar yer kullanımına sebep olduğu da belli olmuyor o yüzden telefonum %90 depolama kullanımına kadar geldi ve yavaşlamaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonumda fazla yer kalmadığı için kaldıracağım uygulamalara göz atarken WhatsApp'ın yaklaşık 1 GB yer kapladığını fark ettim.
Uygulama içindeki ayarlara göre 1 MB yer bile kaplamıyor.

Eki Görüntüle 1197311

Dosya yöneticisine göre yaklaşık 102 KB yer kaplıyor.

Eki Görüntüle 1197318

Ama ayarlarda toplamda 1 GB'ye yakın depolama kaplıyor.

Eki Görüntüle 1197325

WhatsApp'ı komple kaldırıp tekrar yükledim ve GBuoogle Drive'daki yedeği kullanarak geri yükleme yaptım ama yine aynı boyutlara geldi. Ne yaparsam yapayım bir düşüş olmuyor, neyin bu kadar yer kullanımına sebep olduğu da belli olmuyor o yüzden telefonum %90 depolama kullanımına kadar geldi ve yavaşlamaya başladı.
Yedeklemyi iptal edebilirsin sonra kullanmayacak olan görüntüleri sil

882 MB veri var. Mesajlar, fotoğraflar ve videolar.
Drive'a yükleyip, WhatsApp'ı kaldırmışsın. Tekrar kaldır, yeniden yükle. Göreceksin, 3-5 MB alan kaplayacak. Ama verileri Drive'dan geri yüklersen yine 1 GB yer kaplar.

Zaten geri yükleme yaptım demişsiniz. Attığınız veya aldığınız tüm medyaları tekrar yüklemişsiniz. Mesajları temizlemeniz gerek.

Sohbetlerde gönderdiğin video/fotoğraflar da yer kaplıyor.
Android/media/com.whatsapp/Whatsapp/Media klasörünü bul. Bu klasörün içindeki "Whatsapp Images" ve "Whatsapp Videos" isimli klasörlerin içindeki "Sent" klasörleri ne kadar yer kaplıyor kontrol et.
Bu klasörleri silersen, gönderdiğin tüm fotoğraf/videolar gider. Haberin olsun.

1. Ayarlar uygulamasına erişin.
  2. uygulamalar'a basın.
  3. Sıfırlamak istediğiniz uygulamayı seçin.
  4. Depolama kısmına dokunun.
  5. Önbelleği temizle bölümüne basın. (Uygulamadaki her şey gider ilk yüklediğin gibi olur)

WhatsApp klasöründeki databases kısmına bakın. Orada ki dosyalar kaplıyordur büyük ihtimalle.

Eğer WhatsApp Aero vb. türevde bir modlu WhatsApp kullanıyorsanız onun içinde insanların ne zaman aktif olduğu, kimin sizin. Fotoğrafınıza baktığı gibi loglar tutuyorlar. Önbellek olarak gözüküyor olabilir. Bu önbelleği temizlemeniz lazım.

Eğer kullanmıyorsanız dediğim gibi databases kısmına bakın.
  1. Ayarlar uygulamasına erişin.
  2. uygulamalar'a basın.
  3. Sıfırlamak istediğiniz uygulamayı seçin.
  4. Depolama kısmına dokunun.
  5. Önbelleği temizle bölümüne basın. (uygulamadaki her şey gider ilk yüklediğin gibi olur)

Verileri sil dediğinizde uygulamadaki her şey gider. Önbellekte kaydedilmeyen işlemler gider.

Çoğunuz video, fotoğraflar ve mesajlar demişsiniz ama dosya yöneticisi ve uygulama içinde zaten hiçbir medya gözükmüyor. Aynı şekilde Databases klasörünün içi de boş.
Android/media/com.whatsapp/Whatsapp/Media klasörünü bul. Bu klasörün içindeki "Whatsapp Images" ve "Whatsapp Videos" isimli klasörlerin içindeki "Sent" klasörleri ne kadar yer kaplıyor kontrol et.
O klasörlerde de .nomedia dosyası dışında hiçbir şey yok.

Çoğunuz video, fotoğraflar ve mesajlar demişsiniz ama dosya yöneticisi ve uygulama içinde zaten hiçbir medya gözükmüyor. Aynı şekilde databases klasörünün içi de boş.

O klasörlerde de. Nomedia dosyası dışında hiçbir şey yok.

Bu arada mesajlarınızda telefon hafızasında yer kaplıyor. Eğer çok fazla yazışmış olduğunuz dolu sohbet varsa onlar bu kadar yer kaplıyor olabilir. Ara sıra mesajları temizleyin.

Geri
Yukarı