WhatsApp parayı nereden kazanıyor?

Veri satıyor diyen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Milyarlarca dolarlık şirket senin verini niye satsın? Kendi hayrına kullanır. Zaten senin verini işlediği için adamın veriyi satmasına gerek kalmıyor ki. Diğer firmalar Facebook'a reklam veriyor. Dolaylı win-win durumu oluyor. @Ecmel hocam da açıklamış zaten sistemin nasıl işlediğini.

Veri satıyor diyen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Milyarlarca dolarlık şirket senin verini niye satsın? Kendi hayrına kullanır. Zaten senin verini işlediği için adamın veriyi satmasına gerek kalmıyor ki. Diğer firmalar Facebook'a reklam veriyor. Dolaylı win-win durumu oluyor. @Ecmel hocam da açıklamış zaten sistemin nasıl işlediğini.
İşin içinde olmayanlar için "veri satıyor" demesi kolaylarına geliyor hocam. Adam sanıyor ki "benim a kişisine yazdığım mesajı görüp satıyorlar" :D Yok öyle bir şey. Senin aradığın şeyleri bir algoritma tarafından işleyip sana karşı kullanıyorlar. Bu da bahsettiğiniz win-win politikası oluyor. Daha derin de anlatırım da forumdakilerin anlayacağını çok sanmıyorum.

Bu arada veri transferi yapıyorlar zaten başka firmalarla bunda sorun yok ama o da win-win politikasına giriyor. O verileri transfer edip orada da işleyip geri kendilerine kullanıyorlar.

Hem kendi hayrına kullanıp hem de para kazanmak istiyor olabilir mi? Veriler daima elinde olduğu için başka şirketlere satsa bile kendinden bir şey gitmiyor üstüne tonla para alıyor.

Hem kendi hayrına kullanıp hem de para kazanmak istiyor olabilir mi? Veriler daima elinde olduğu için başka şirketlere satsa bile kendinden bir şey gitmiyor üstüne tonla para alıyor.
@Ecmel hocam yine açıklama yazmış da neyse. Arkadaşım adam ham veriyi ucuza satacağına işleyip reklam alarak belki 5-10 katını kazanıyor. Senin verin de güya Facebook Inc. dışına çıkmamış oluyor ve böylece adamlar kanunu da deliyor. Yorumlamayı bilmiyor kimse şu Facebook'un yapmaya çalıştıklarını..

Senin verini dediğin şey, milyarlarca insanın datası? komik olmayın. Reklam firmalarına satsa o bile milyarlarca dolar demektir.

Senin verini dediğin şey, milyarlarca insanın datası? komik olmayın. Reklam firmalarına satsa o bile milyarlarca dolar demektir.
Milyarlarca insanın verisi denilen kavram internetin bir ihtiyaç olmasından sonra tarihe gömüldü. Artık internet kullanan her insan ticari kazanç elde edilebilecek bir kaynak olarak görüldüğünden ötürü dünyada milyarda bir azınlık dışında verisi güvende olan insan kalmadı. Artık hükümetlerin de olaya el atmasıyla çoğu olaydan zor paçayı kurtarıyoruz.

Milyarlarca insanın verisi denilen kavram internetin bir ihtiyaç olmasından sonra tarihe gömüldü. Artık internet kullanan her insan ticari kazanç elde edilebilecek bir kaynak olarak görüldüğünden ötürü dünyada milyarda bir azınlık dışında verisi güvende olan insan kalmadı. Artık hükümetlerin de olaya el atmasıyla çoğu olaydan zor paçayı kurtarıyoruz.
Yorumuma gülüp bu kadar boş cevap vermen hüsrana uğrattı. Hayırlısı diyelim.

@Vaazs tek bir sorum var. Bu konu üzerinde uzmanlığın nedir? Meslek olarak ne icra ediyorsun? Çok merak ediyorum, dürüstçe cevaplayacağını hiç sanmıyorum ama sorayım yine de.

Yazdıklarımı okursan anlarsın zaten. Senin o "veriler" deyip basitleştirdiğin şeyleri ben her gün kullanıyorum. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı