WhatsApp veri gizliliği problemi

@Yaman04, üniversite sınavında başarılar dilerim. Öğretmenlerini daha iyi çalışan ve daha güvenlik odaklı platformlara geçirmeyi önerebilirsin. WhatsApp yerine Telegram kullanmalarını önerebilirsin. WhatsApp'tan daha fazla özelliği bulunuyor. Fakat çoğunluk kullanmıyor. Güvenlik işleri ile uğraşırken derslerini boşlayıp boşlamaman sana kalmıştır. Bunları araştırarark geride kalacağını düşünmüyorum. Farkındalık edinebilirsin.

Veriden kastın ne? Facebook'taki doğum tarihi, cinsiyet, memleket gibi bilgiler ise şirket içerisinde kendisi kullanabilir Facebook. Reklam sunma verilerini diyorsan çok da güzel toplar, kullanır, hatta yasal olarak uygun ise satar bile.
Whatsapp mesajları korumalı olarak lanse ediliyor. Ama aynı şey Facebook'ta yok diye biliyorum. Bu da yapay zekayı eğitmek için senin Facebook fotoğraflarını kullanabilecekleri anlamına geliyor.
Bu kadar çok takacaksan hiç kullanma. Öyle bedavadan hizmet mi bekliyordun? Zor bulursun.

Bu saçmalayan arkadaşlar ciddi ciddi mi yazıyorsunuz bu mesajları? Crackli fan boy gibisiniz:D Sürekli arıza çıkarıyorsunuz:)))) Anlamıyorsanız dahil olmayın, rahatsızlık veriyorsunuz. Benim bir arkadaşımla olan fotoğrafımı dahi sıradan bir insan görüp bunu ne olduğu fark etmez şekilde kullanmasını nasıl normal buluyorsun😂 Gelmiş doğum tarihlerinden bahsediyorlar hahaha

Sıradan insan görmez. İnsanlara yayınlamaz. Satabilir, ki devletimizin kimlik bilgileri, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olunan yer, il, ilçe, mahalle, sokak hatta apartman numarasına kadar adres gibi bilgileri sızdırmışken dert ettiğin şey bu mu?
Dediğim gibi yapay zeka eğitimi, reklamlar gibi durumlarda kullanılabilir. Adam o kadar iş yapıyor hakkıdır bence.
Çok dert ediyorsan kullanmazsın ya da fotoğraf yüklemezsin.
Bu arada silinen fotoğrafların Instagram'da durduğuna bizzat şahit oldum. Kaynak URL hal aktifti. Facebook'ta da aynı şeyi yapıyordur. Bu saatten sonra silip kurtulurum diye düşünmen anlamsız oluyor bu sayede.

Bu saçmalayan arkadaşlar ciddi ciddi mi yazıyorsunuz bu mesajları? Crackli fan boy gibisiniz:D Sürekli arıza çıkarıyorsunuz:)))) Anlamıyorsanız dahil olmayın, rahatsızlık veriyorsunuz. Benim bir arkadaşımla olan fotoğrafımı dahi sıradan bir insan görüp bunu ne olduğu fark etmez şekilde kullanmasını nasıl normal buluyorsun😂 Gelmiş doğum tarihlerinden bahsediyorlar hahaha

Facebook--- Gizlilik ayarı kontrolü---Paylaştıklarını kimler görebilir
Buradan ayarlayabiliyorsun kimin neyi göreceğini.

Opera Anlık Görüntü_2020-05-15_013012_www.facebook.com.png

Whatsapp için kesin bir ifadede bulunmak zor, fakat şunu belirtmek gerekir, Whatsapp Facebook'un bir servisi, başlarda öyle değildi fakat sonra Facebook satın aldı bu servisi bildiğiniz gibi.

Ve Facebook, Cambridge Analytica, Robert Mueller gibi data skandalları başta olmak üzere bireysel veri güvenliği puanlamasında yerlerde sürünecek bir sosyal medya devidir.

Fakat bu son kullanıcı için doğrudan bir risktir diyemeyiz, bir yandan da Facebook'un veri güvenliği noktasında düşük profilli bir servis olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz.

Şunu söylemek gerekiyor, en çok bilinen sosyal medya ve iletişim servislerinin son kullanıcıların veri güvenliği ile ilgili olarak ne derece yüksek veya düşük profil sergilediklerini ifade etmek bir hayli zor fakat tek başına şunu söyleyebilirim ki,

Örneğin Rusya Amerika'nın hiçbir şeyine güvenmiyor ve birkaç sene önce kendi internetlerini yaratmak için çalışmalara başladılar, bu nereye vardı bilmiyorum.

Geri
Yukarı