Whea-logger 18 ve Kernel Power 41 hatası

Burak Bayrı

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B550M Pro - Ryzen 5 5600x - PowerColor RX 7800 XT Red Devil - Kingston Fury Beast 2*8 - Samsung 980 PRO - GameBooster Nitro 240
RAM
Kingston Fury Beast 2*8 3600 MHz 16CL
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 PRO 1 TB
Ekran kartı
PowerColor RX 7800 XT Red Devil
Anakart
MSI B550M PRO
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Arkadaşlar merhaba. Ekran kartımı değiştirdikten sonra bu iki hatayı almaya başladım. Ekran bir anda siyah oluyor. Anakartta beyaz bir ışık yanıyor ve bilgisayar reset atıyor. Olay günlüğünde hep bu iki hata görünüyor sonrasında. PSU yeni değiştirdim Rampage 850W fakat PSU değişimi öncesinde de vardı bu durum.

Dosya Ekleri

• whea logger.jpg
    whea logger.jpg
    196 KB · Görüntüleme: 31
  • kernel.jpg
    kernel.jpg
    195,1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Yanlış PSU seçimi, PCI-e güç kablosu 1 adet 2 soket olarak görünüyor, o ekran kartı için 2 ayrı PCI-e güç kablosu gerekiyor, ekranın kararma nedeni bu, yeniden başlatmayı PSU tek kanaldan fazla güç çekildiği için yapıyor olabilir.

Eski PSU'da bağlantıyı tek kablo 2 soket yaptıysanız aynı şey yaşanır.

Kartın çektiği güç 275W tek kablo ile 225W güç verir, aradaki fark siyah ekran sebebi.

Son düzenleme:
Yanlış PSU seçimi, PCI-e güç kablosu 1 adet 2 soket olarak görünüyor, o ekran kartı için 2 ayrı PCI-e güç kablosu gerekiyor, ekranın kararma nedeni bu, yeniden başlatmayı PSU tek kanaldan fazla güç çekildiği için yapıyor olabilir.

Eski PSU'da bağlantıyı tek kablo 2 soket yaptıysanız aynı şey yaşanır.

Kartın çektiği güç 275W tek kablo ile 225W güç verir, aradaki fark siyah ekran sebebi.
Aynı kartı aynı PSU'ya sahip bir arkadaşımın bilgisayarında kısa bir deneme şansım oldu fakat o bilgisayarda bu sorunu yaşatmadı. Başka ne ihtimaller var acaba ? Ona göre deneme yanılma yöntemiyle ilerleyeceğim.

Aynı kartı aynı PSU'ya sahip bir arkadaşımın bilgisayarında kısa bir deneme şansım oldu fakat o bilgisayarda bu sorunu yaşatmadı. Başka ne ihtimaller var acaba? Ona göre deneme yanılma yöntemiyle ilerleyeceğim.

Konu gözümden kaçmış kusura bakmayın, PSU dışındaki ihtimal anakart PCI-e slotu arızası.

Konu gözümden kaçmış kusura bakmayın, PSU dışındaki ihtimal anakart PCI-e slotu arızası.

Arkadaşın bahsettiği durumu ben de yaşamaktayım. Tekrardan belirtmek isterim ki ekran kartı ve işlemcimiz aynı. Yakın tarihte anakart değiştirdim. Sorunum devam etmekte. Önceki anakartım Gigabyte B550 Gaming X V2 idi şu an kullandığım anakart ASUS TUF Gaming B550 Plus. PSU da değiştirdim aynı zaman aralığında. Önceki Zalman ZM800-TXII V2 800W +80 Plus idi şu an kullandığım ise FSP Hydro G PRO1000W +80 Gold.

Sorun devam ediyor. İşlemciden şüphe ediyorum ama tam emin de olamıyorum. Deneyebileceğim başka bir işlemcim de yok şu anda. Geçenlerde sorunu çözdüğümü düşündüm 1 2 gün reset atmadı sistem bunu da şu şekilde yaptığımı düşünüyorum "CMD'yi (komut istemi) yönetici olarak çalıştır. powercfg.exe /hibernate off komutunu gir sonra sistemi yeniden başlat." Bunu yaptıktan sonra sistemim reset vermemeye başladı ben sonrasında sisteme format attım sorun tekrar geri geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siyah ekran sorununu çözmek kolay, işin içine yeniden başlatma girince durum karışıyor, çok fazla nedeni var, ilk önce bu ekran kartına 2 farklı kablo, birer soket ile güç vermek gerekiyor ki güç sorunu konusu bir kenara kalksın.

Sorun devam ederse, güncel BIOS ile RAM'lere yönelip frekans düşürüp gerekirse tek RAM ile denemek lazım, Memtest de yapılabilir, sistem sıcaklıklarını da kontrol etmek gerekiyor.

Siyah ekran sorununu çözmek kolay, işin içine yeniden başlatma girince durum karışıyor, çok fazla nedeni var, ilk önce bu ekran kartına 2 farklı kablo, birer soket ile güç vermek gerekiyor ki güç sorunu konusu bir kenara kalksın.

Sorun devam ederse, güncel BIOS ile RAM'lere yönelip frekans düşürüp gerekirse tek RAM ile denemek lazım, Memtest de yapılabilir, sistem sıcaklıklarını da kontrol etmek gerekiyor.
Sistem sıcaklıklarım normal hatta düşük ramlerin frekansını kendi standartlarına alıp deneyebilirim şu an zaten 8pin+8pin takılı ekran kartına yani iki ayrı güç kablosu takılı bu halde bu sıkıntı yaşanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı