WHEA UNCORRECTABLE ERROR mavi ekran

Zekto

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, daha önce bununla ilgili konu açmıştım tekrar düzenleyip konuyu açmak istedim. Detaylıca tekrar analiz etmek için. Sabredip hepsini okursanız sevinirim. Öncelikle sistemim:

• İşlemci: AMD Phenom X6 1055t 2.8 Ghz
  • İşlemci Soğutucu: Akasa Nero 3
  • Anakart: ASUS M4A89GTD PR0\USB3
  • RAM: 2X2 4 Gb Kingston 1333 Mhz cl9 1.5v+2x2 Kingston 1333 Mhz cl9 1.5v(Sonradan ekledim değerleri aynı)
  • Ekran Kartı: Powercolor r9 270x Devil
  • Güç Kaynağı: Highpower Astro Lite 750W 80+ Gold
  • Kingston HyperX Fury 120 Gb SSD+Seagate 1 TB HDD
  • İşletim sistemi:Windows 8.1 Industry Pro
Eklediğim yeni bellekleri, ekran kartını, güç kaynağını ve SSD'yi 40 gün önce aldım. Sorunum yaklaşık 3 hafta önce başladı, önce oyun oynarken bir anda bilgisayar sesle beraber dondu (Hoparlörden dırrrt diye bir ses geldi.) Daha sonra bilgisayar yeniden başlatıldı önce önemsemedim, çünkü 1 hafta falan hiç sorun çıkarmadan bilgisayar çalıştı.

Daha sonra film izlerken aynı sorunla karşılaştım, bu sefer sistem açılınca mavi ekran vermemesine rağmen minidump klasöründe dosyalar vardı. Dosyalar bunlar Yeni WinRAR arşivi.rar - Google Drive tabi bundan sonra sorunu düzeltmeye çalıştım, gerek Türk forumlarında gerek yabancı forumlarda sorunuma çözüm bulmaya çalıştım.

Denediğim beyhude yollar şunlar:

1)BIOS'u son sürümüne güncelledim.
2)sfc /scannow taraması yaptım. (Bununla beraber DISM'i çalıştırdım).
3)Windows bellek aracını ve Memtest 86 ile bellekleri test ettim, hiçbir sorun çıkmadı.
4)Kayıt defterini temizledim.
5)Bütün driverları güncelledim ve yükledim.
6)AIDA64 ile 1 saat boyunca CPU, GPU, RAM, HDD ve SSD kararlılık testini aynı anda yaptım bir sorun çıkmadı.
Sıcaklıklarım şu şekilde; İşlemci maks. 52, ekran kartı maks. 68 derece.
7)HDtune ile SSD ve HDD için error scan'ı çalıştırdım.Hiçbir sorun çıkmadı.
8)Prime 95 testi yaptım bir sorun çıkmadı maks. sıcaklık 54-55 derece.
8)En son olarak temiz kurulum yaptım.

Şimdi arkadaşlar ben bu yolların hepsini denedim, günümüze tekrar dönersek son birkaç gündür oyunlarda bu hataya denk gelmedim. Ancak dün ve bugün internette dolaşırken bilgisayarım aynı şekilde dondu kaldı ve yeniden başlamadı, resetlemek zorunda kaldım.

Bilgisayar donduktan sonra HDD aktivitesi duruyor, ancak HDD'ye güç gelmeye devam ediyor. Bir türlü problemi çözemedim. Bütün önerilere açığım Recep (Baltaş) Bey de yardım ederse çok sevinirim. @Recep Baltaş

Yardımcı olabilecek yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Realtek'i kaldır yazılımları ile birlikte. AMD yazılımlarını kaldır DDU ile AMD seçip sil. Sonra güncel AMD ekran kartı sürücünü yükle. CCleaner ile Windows ile zamanlanmış görevler kısmında ne varsa devre dışı bırak. Klite codec sil.
Denetim masasından yukarıda saydıklarım hariç bunları da sil:
qBittorrent 3.1.11
PerformanceTest v8.0
Free YouTube to MP3 Converter version
CPUID HWMonitor 1.26
CPUID CPU-Z 1.71.1
AIMP3
Ek olarak taktığın tek usb aygıtı var onu çıkar takma. Ayrıca chkdsk /f /r yaparsan iyi olur.

Söylediğin programlar yüklü değilken de aynı hatayı alıyordum. Realtek'i de zaten bu problem ortaya çıktıktan sonra yükledim. DDU ile de ekran kartı driverını silip tekrar yükledim zaten sistemi ekran kartsız test ettiğimi yine aynı sorunla karşılaştığımı söyledim. Bir tek farem usb ile bağlı onun dışında USB aygıtı yok. Bununla beraber AIMP3 ve Klite codec'i bu sisteme upgrade yapmadan önce de hep kullanmışımdır, zaten bilgisayarı updgrade etmeden önceki haline getirdiğimde de aynı problemi yaşadım. Konuya bir de @Recep Baltaş bakabilir mi, gerçekten sorunun kaynağını bir türlü bulamadım yazılımsal bir problem olmadığına emin gibiyim, yabancı forumlarda da bu soruna bir çözüm bulunabilmiş değil.

Son düzenleme:
Kardeşim; öncelikle yazdığın her şeyi okudum. Senin sorununun aynısı bende de var. Bir türlü halledemedim ve bir türlü bu sorunu bulamadılar (Yardım istediğim herkes servise verin dedi). Bende senin açtığın konuya baktım, benim sorunumun aynısı; fakat hâlen bir çözüm bulunamamış demekki. Son olarak demek istediğin bir şey var mı? Halledebildin mi sorunu? Çünkü yazılan tarihe bakınca 14 şubat 2015 de yazmışsın en son. ???

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı