WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR Mavi Ekran Hatası

aitsizbiri

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Değerli dostlar, bu hatayı ne zaman BIOS'tan Intel Turbo bost ve Intel Turbo Boost teknolojisini aktif yaptığımda alıyor ve bilgisayar mavi ekran hatası veriyor ama bu seçenekleri kapattığımda bu hatayla karşılaşmıyorum. Bunun sebebi hakkında bilgi sahibi olan varsa, yardımcı olursa cok mutlu olurum.
Nedenini anlatayım.

Zaten bu WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası işlemci GHz değeriyle oynayınca olur. İntel Turbo Boost teknolojisini aktif edince bunun olması gayet normal. Bunu önlemek için yapabileceğin pek bir şey yoktur. Ha belki undervolt yapabilirsin.

Ben nedenini söyledim. Hakkında bilgim var zaten. :D

@The G.O.A.T
Çözüldü: Minidump dosyası nasıl okunur?

Mavi ekran hata analizinde daha etkili olmak istiyorsan yukarda verdiğim mesajda birçok kaynak mevcut. Onlara bakabilirsin.

Nedenini anlatayım.

Zaten bu WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası işlemci GHz değeriyle oynayınca olur. İntel Turbo Boost teknolojisini aktif edince bunun olması gayet normal. Bunu önlemek için yapabileceğin pek bir şey yoktur. Ha belki undervolt yapabilirsin.

Ben nedenini söyledim. Hakkında bilgim var zaten. :D

@The G.O.A.T
Çözüldü: Minidump dosyası nasıl okunur?

Mavi ekran hata analizinde daha etkili olmak istiyorsan yukarda verdiğim mesajda birçok kaynak mevcut. Onlara bakabilirsin.

peki hocam o zaman overclock un ne anlamı kalıyor kı yani baz frekansa 3.8 hız 5.2 ye kadar yukselebılıyor ben bu işlemciyi ne diye aldım eger yeterlı performasnı alamayacaksam

Ne diye aldığınız bilemem ben. İşlemciyi ben böyle yapmadım ki. :D

Ben sadece sorunu anlatmaya çalıştım.

Hatta Recep Baltaş bu hata işlemcinin GHz nedeniyle olduğunu da söylemiş.

Ne diye aldığınız bilemem ben. İşlemciyi ben böyle yapmadım ki. :D

Ben sadece sorunu anlatmaya çalıştım.

Hatta Recep Baltaş bu hata işlemcinin GHz nedeniyle olduğunu da söylemiş.

Peki baz frekansta mı dursun işlemci tavsıyenız bumu hocam.

Değerli dostlar daha önce bu sorun hakkında konu açmıştım lakin bu sorunun sebebini tam olarak anlamak istiyorum. BIOS'tan Turbo Boost ve Intel Turbo bost teknoloji kısmını aktif ettiğimde bilgisayar bir sure sonra whea area error hatası veriyor bu sorunun temel sebebi nedir bilmek istiyorum bilgisi olan varsa beni bilgilendirir ve bu sorunu nasıl giderebileceğim konusunda yardımcı olursa cok minnettar olurum... Ayrıca Fortnite tarzı oyunlarda cok ısınma meydana geliyor termal macunu yeni değiştirdim. Bilgisayar ise daha iki aylık. Her şeyi sıfırdan topladım...

Sistemim.
Intel i7 10700K.
RTX 3060 Ti OC 8 GB MSI.
16 GB 3200 RAM.
1 TB NVMe 2 SSD.
MSI MPG Z490 anakart.
Thermaltake sıvı soğutma.
4 adet harici Thermaltake fan.
650W güç kaynağı.

Geri
Yukarı