WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR

TufanTheReal

Centipat
Daha fazla  
Ben bu hatayı çoğunlukla oyuna girdiğim zaman rastgele zamanlarda alıyorum. Bazen o oyunda hiç almadığım oluyor ama o gün içinde kesin olarak alıyorum. Günlük kullanımda sorun olmasa da bu sorunu oyun oynarken yaşıyorum. Bunun için:
Format attım.
Windows 11'den Windows 10'a geçtim.
Chkdsk C: /r /f ile diski taradım.

Bunları yaptığımda sorun devam etti ve son hata da sistem testi yaparken oldu. Bu hatalar ise son 2 günde oldu.
Benim fikrim PSU'nun yeteri kadar güç verememesi yönünde ama emin değilim.
Bu hata ile karşılaştığım oyunlar Valorant ve Rainbow Six: Siege.
Son olarak daha önceden OCCT ile test yaptığımda bir sorun olmamıştı.

Dosya Ekleri

• full yük cpu voltaj.png
    full yük cpu voltaj.png
    18,8 KB · Görüntüleme: 39
  • GPU voltaj ..png
    GPU voltaj ..png
    80,5 KB · Görüntüleme: 32
  • Anakart voltaj.png
    Anakart voltaj.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 41
  • Sistem bilgisi.png
    Sistem bilgisi.png
    56,7 KB · Görüntüleme: 40
Ufak bir göz attım da genelde Windows güncellemeleri ile çözüm sağlamışlar. Şöyle bir yazı da buldum bi deneyin isterseniz;

"Windows update kapatıp MSI live update ile sürücüleri güncelledikten sonra mavi ekran almadım. Yardımlarınız için teşekkürler."

Öncelike o anakartı önermiyorum. Sistemi yeni aldıysan bana sorarsan komple iade et.
PSU nedir ? Razer araçlarını sil. Chipset sürücünü indir yükle. Ağ kartı ve ses sürünü güncel sürümlerini indir yükle. Win update ile tüm güncellemeleri indir yükle. Ayrıca Win 11 kullansan daha iyi olur.
CPU değerleriyle oynadın mı ? BIOS'a gir ve restore defaults save yap.

Minidump dosyalarını inceleyen arkadaşlar daha iyi bilir ama whea genellikle donanım kaynaklı oluyor. RAM frekansı nedir? RAM'lere test yaptınız mı? İşlemcide overclock var mı?

3000 MHz, RAM'lere test yapmadım bugün yapacağım ondan sonra test sonucunu eklerim işlemciye overclock yapmadım BIOS'ta sadece XMP ile RAM frekansı ayarladım.

Öncelike o anakartı önermiyorum. Sistemi yeni aldıysan bana sorarsan komple iade et.
PSU nedir? Razer araçlarını sil. Chipset sürücünü indir yükle. Ağ kartı ve ses sürünü güncel sürümlerini indir yükle. Win Update ile tüm güncellemeleri indir yükle. Ayrıca Windows 11 kullansan daha iyi olur.
CPU değerleriyle oynadın mı? BIOS'a gir ve restore defaults save yap.

Sistemi yeni almadım yaklaşık 5 ay oldu ve bu sorun 1 haftadır devam ediyor. PSU Gamepower'ın 650W +80 (PSU'nun kötü olduğunu biliyorum yeni bir PSU almak için para biriktiriyorum.) Chipset, ağ ve ses sürücülerini sitelerinden indirmiştim. Windows'um güncel durumda, CPU değerleriyle oynamadım. Tek yaptığım XMP ile RAM frekansını ayarlamak oldu.

Bunu eklemeyi unutmuşum.

Minidump dosyalarını inceleyen arkadaşlar daha iyi bilir ama whea genellikle donanım kaynaklı oluyor. RAM frekansı nedir? RAM'lere test yaptınız mı? İşlemcide overclock var mı?

2 saat 40 dakikalık test sonucu bunlar.

Dosya Ekleri

• voltaj.png
    voltaj.png
    11,7 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20230703_180926.jpg
    IMG_20230703_180926.jpg
    147,5 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20230703_180841.jpg
    IMG_20230703_180841.jpg
    173,5 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Sistemi yeni almadım yaklaşık 5 ay oldu ve bu sorun 1 haftadır devam ediyor. PSU Gamepower'ın 650W +80 (PSU'nun kötü olduğunu biliyorum yeni bir PSU almak için para biriktiriyorum.) Chipset, ağ ve ses sürücülerini sitelerinden indirmiştim. Windows'um güncel durumda, CPU değerleriyle oynamadım. Tek yaptığım XMP ile RAM frekansını ayarlamak oldu.

Bunu eklemeyi unutmuşum.

RAM'lerde sorun gözükmüyor ama @Okan Demiray 'ın dediği gibi PSU yamulmuşa benziyor. Kısa zamanda değiştirmeye çalışın.

Bunu eklemeyi unutmuşum.

RAM testi bitene kadar beklediysen sorun yok. XMP kapat. Uygun olunca sağlam bir PSU edin.

Geri
Yukarı