Düzeltilemeyen "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" Hatası

TeknoBus

Hectopat
Merhaba değerli forum üyeleri,

Nisan ayı gibi Bannerlord oynarken almış olduğum mavi ekranla başlayan süreci bir türlü çözemedim. Defalarca konu açmama rağmen söylenenleri yaptıktan sonra maksimum 1 hafta sonra tekrar mavi ekran hatası almaya başladım. Bir ara Undervolt'la uğraştım (overclock asla) ondan kaynaklandığını düşünüp bıraktım ancak gene çözülmedi. Sürekli olarak WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası alıyorum. Aşağıda eski açtığım konular ve son aldığım hatalara ait minidump dosyalarım mevcuttur. Laptop'u ABD'den HID firmasından aldım. Görüşmelerimiz ve uzaktan defalarca yapılan testler sonucunda donanımsal hata değil dendi. Bu süreçte Memtest86 denedim 32 GB RAM sağlam çıktı. Sorunumu tek çözen şey Intel C-states özelliğini BIOS'tan kapatmak oldu ancak bu da işlemcinin sürekli yüksek saat hızlarında çalışmasına yol açıyor. Araştırdığımda böyle çözüme ulaşanları görüyorum ancak böyle bir bilgisayar alıp bu özelliklerden mahrum kalmak zoruma gidiyor. Speedshift özelliğini açınca da aynı şekilde mavi ekran yiyorum. Daha önceki konularda Vanguard programını kapatmam istendi denedim ancak çözüm olmadı. Bir de Driver verifier Manager ile bir şeyler denedim mavi ekran aldım ancak sebebi bulamadım. Saygılarımla.

Yeni MiniDump.rar

MSI P75 9SE.
Intel i7-9750H.
RTX 2060.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır sadece WHQL sürücü oldukça güncelleyin yeter.
Sistemde Trillian kurulu mu? Ayrıca ilk mesajlarda size sfc /scannow komutunu uygulayın demiştim onu uygulayıp ekran görüntüsü paylaşın.

Overclocklu sistemlere de bakmıyorum iş işten geçtiyse :) Satıcı bile anlamış uğratığını yazılımsal denilmiş.

Sayın Hocam sistem overclocklu değil H serisi işlemciye nasıl yapayım :) Bilgisayarı hak verirsiniz ki ABD'ye göndermek zor olduğu için şu dönemde HID firması donanımsal testlerin hepsini uzaktan yapmak taraftarı oldu. Bilgisayarı sıfırlamama rağmen devam ettiği için driverlardan şüphelendiler, Driver Verifier Manager dışında kontrol edebileceğim bir yol biliyor musunuz?

Hayır sadece WHQL sürücü oldukça güncelleyin yeter.
Sistemde Trillian kurulu mu? Ayrıca ilk mesajlarda size sfc /scannow komutunu uygulayın demiştim onu uygulayıp ekran görüntüsü paylaşın.

Trillian kurulu değil.
sfc/scannow sorunsuz çıktı.
Sorunumu çözen tek şey BİOS'tan C-States özelliğini kapatmak. Voltajın ani düşmesi veya çekirdeklerin kendini kapatması kararlılığı bozuyor anlaşılan. Bunun üzerine yoğunlaştım bir tavsiyeniz var mıdır? Aşağıda dünden beri aldığım diğer minidump dosyaları mevcut ancak hepsi WHEA_Uncorrectable_ERROR üzerine.

minidump-3

7413ddf5c76534e659d39fd06efeabc8.png

Sayın Hocam sistem overclocklu değil H serisi işlemciye nasıl yapayım
OC2nin sadece saatleri değiştirmek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Voltlarla oynuyorsunzu basbayağı. Bu da size sorun çıkarıyor hala ve vazgeçtim demenize rağmen hala uğraşıyorsunuz. Bu gibi sistemlere de bakmıyorum. Servisler de bakmaz ücretli değişim anca yaparlar donanıma zarar verdiyseniz.

OC2nin sadece saatleri değiştirmek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Voltlarla oynuyorsunzu basbayağı. Bu da size sorun çıkarıyor hala ve vazgeçtim demenize rağmen hala uğraşıyorsunuz. Bu gibi sistemlere de bakmıyorum. Servisler de bakmaz ücretli değişim anca yaparlar donanıma zarar verdiyseniz.

Sayın Hocam undervolt yapmıyorum :) sizin cevap verdiğiniz konudan beridir yapmadım. Bilgisayarımda hwinfo ve throttlestop c-state oranlarını ve volt değerlerini takip etmek için kurulu herhangi bir ayarı açık değil. Kaldı ki undervolt zararlı bir işlem değildir, siz daha iyi bilirsiniz uzun vadede olumsuz etkileri muhtemelen vardır voltajla oynanıyor doğru diyorsunuz ancak dediğim gibi bilgisayarımın voltaj ayarları kendi değerlerinde. Driverlar ve C-State durumu ile ilgili sorduğum soruda bir bilginiz var mıdır?

Sayın Hocam undervolt yapmıyorum :) sizin cevap verdiğiniz konudan beridir yapmadım.
Yapmadığın yazıyor orada zaten! :)

Yapmadığın yazıyor orada zaten! :)

Sayın Murat Hocam, sorun undervolt kaynaklı olsa başım gözüm üstüne, undervoltu kapatmışım düzelir durum, burda yüzlerce insana yardım ediyorsunuz girdiğim her konuda siz varsınız ne diye zamanınızı yiyeyim yalan söyleyip. Benim sıkıntım şu, biostan Speed Shift açıp bunu throttlestop'tan görmeye çalışıyorum ve bir süre sonra mavi ekran veriyor, throttlestop açık olmasada veriyor. Veya aynı şekilde C-State açıksada veriyor. Bunları görmem için ThrottleStop açık olması gerekiyor. Aldığım 1 hata mesela biosta C-State kapalıyken ThrottleStop'tan açmaya çalışınca verdi. Temel Sorunum C-State ve Speed Shift. Ben esasen bunlara dair bir bilginiz var mıdır diye sormaktayım.

Bilgimiz olmasa konuşmayız. En azından ben konuşmam. Ancak yukarıda dediğim gibi bu işlerle uğraşanlara yardımım yoktur (Eski yeni farketmez).

Canınız sağolsun hocam. Ama bana undervoltu kapat dediğiniz zamandan beri undervolt yapmadan kullanıyorum, o zamanlar yardım etmiştiniz. Lafınıza değer göstermiyormuşum gibi baktınız hak geçmesin. Hayırlı günler dilerim. Bilen başka biri belki yardım eder. Saygılarımla

Yeni konular

Geri
Yukarı