Wi-Fi 5 destekli cihazlar için Wi-Fi 6 router ne kadar işe yarar?

alican_12

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhabalar,
Yakın zamanda GigaFiber kullanmaya başladım. Kablolu kullanımda tam kapasite kullanabiliyorum. Fakat kablosuzda malum Wi-Fi 5'in kısıtları sebebiyle 250 Mbps anca alabiliyorum. Wi-Fi 6 ya geçtiğimde çekim kalitesi mutlaka iyileşecektir. Fakat merak ettiğim konu ise başlıkta da belirttiğim gibi Wi-Fi 6 router veya modem alırsam Wi-Fi 5 destekli telefon ve PC'lerde ne derece hız artışı yaşayabilirim?

Cihazınızın desteklediği hızın üzerine çıkamazsınız hocam. Mesela benim PC M.2 SSD portunda Max 3200 MB/s destekliyor gidip de saniyede 7000 MB/s okuyan bir SSD alsam da 3200MBS okuyan SSD alsam da aynı performansı alırım sadece param boşa gider bu internette öyle bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazınızın desteklediği hızın üzerine çıkamazsınız hocam. Mesela benim PC M.2 SSD portunda Max 3200 MB/s destekliyor gidip de saniyede 7000 MB/s okuyan bir SSD alsam da 3200MBS okuyan SSD alsam da aynı performansı alırım sadece param boşa gider bu internette öyle bir şey.

Wi-Fi ile SSD’nin ne alakası var?

Güzel bir router ve Wİ-Fİ 6 kartıyla 750-800' e kadar çıkabilirsiniz.
Yalnız routerlar pahalı biraz, doğru düzgün stabil routerlar 1400 civarında.
Hocam sorun cihaz kaynaklı oldugunu düşünmüyorum. AC 867 Mbps teorik hız için genelde 250-260 alınıyor. Ayrıca farklı telefonlarda denedim yinede 260 ı geçemedim
Telefonunuzun Wİ-Fİ yongasına bağlı. Ayrıca verdikleri modem de pek o hızlara ulaşamıyor. Yongası yeterli değil. TürkNet' in daha iyi routerlar yollaması lazım artık.

Güzel bir router ve Wi-Fi 6 kartıyla 750-800'e kadar çıkabilirsiniz.
Yalnız routerlar pahalı biraz, doğru düzgün stabil routerlar 1400 civarında.

Hocam peki Wi-Fi 5 destekli (tabı yongasıda iyiyse)telefonlarda da hız artışı sağlar mı örneğin AC4333 Mbps (1024qam) destekli routerda 700 Mbps alabilir miyim?

Wi-fi 6 ile hız farkı olur. Bağlanan cihazlarda da varsa daha yüksek hızlara çıkar. Fakat yine de farkı olur.

Geri
Yukarı