Wi-Fi frekansları zararlı mı?

; "Akıllı telefonunda eğer mobil internet aboneliğin yoksa, baz istasyonundan gelen frekans bizim buraya o kadar çok gelmez. Mobil internet etkinleştirirsek, telefon baz istasyonundaki frekansı güçlendiriyor çekiyor." dedi. :(
Durum vahim.
Böyle bir şey yok. Baz istasyonu tipine göre belli bir konuma doğru sinyal yayılır. Telefon kullansanız da kullanmasanız da o frekansa maruz kalıyorsunuz. Telefon kullanmayınca sinyal gelmiyor diye bir şey yok.

İşin elektronik kısmını bilmem ancak elektromagnetik sinyaller (GSM / WiFi / RF ....) belirli olanlarda hücrelerimizi etkiliyorlar. Yani cevap şu; Evet kablosuz ağlardan hepimiz etkileniyoruz.

Ancak burada önemli olanra bu etkinin DNA'mıza hasar verecek güçte olup olmaması. Bu konuda (GSM) çok bilimsel araştırma yapıldı. (Bu konu ile ilgili bir yazı yazmıştım o zamanlar bir çok makaleyi inceleme fırsatım oldu) Genel sonuç; "Kablosuz sinyallerin tahminimizden daha az zararlı olduğu" (GSM / WiFi için bu dediklerim)

Daha fazla etkili olan (üzerinden en çok yayın olan da bu) YÜksek voltajla çalışan cihazlar, yüksek enerji hatları. Bu hatlara yakın yaşayanlarda istatistiksel olarak kanser daha sık gözükmekte. GSM sinyalleri ile istatistiksel olarak korelasyon 1-Erkeklerde sperm sayısını düşüyor. Telefonu cepte kullanırsanız 2-Vestibüler tm. (İç kulaktaki sinirlerden kaynaklı bir tümör türü) ihtimalini arttırıyor. Bunun dışındaki araştırmalarda anlamlı sonuç çıkmamış.

Muhtemelen WiFi sinyallerinden de benzer bir sonuç çıkartabiliriz; Etkilerniyoruz, muhtemelen zaralı da ama tahmin edilen kadar değil ya da istatistiksel bir anlam çıkacak kadar maruz kalmadık daha...

Durum vahim.
Böyle bir şey yok. Baz istasyonu tipine göre belli bir konuma doğru sinyal yayılır. Telefon kullansanız da kullanmasanız da o frekansa maruz kalıyorsunuz. Telefon kullanmayınca sinyal gelmiyor diye bir şey yok.
Bende öyle olduğunu daha siz demeden biliyordum zaten. Ama babam öyle düşünmüyor ve bana inanmıyor.

20 yıl sonraki oluşacak kanserden korkuyorsa yan komşuların modemlerini de kapattırması gerekir zira onlar daha çok zarar veriyor. İlginç bir konu. Babanı bilimsel veriler ile bilgilendirmelisin bence.

Durum vahim.
Baz istasyonları frekansı sürekli yayarlar. Telefonlarımızda mobil internete erişim izninin olmaması, baz istasyonu frekansının bize gelmediği anlamına gelmez. Sadece baz istasyonu ile telefonun iletişim kurması operatör tarafından engellenir. Bir mobil internet destekli SIM Kart alıp, bir mobil internet paketi satın aldığınızda, operatör size belirli kotalı bir internet erişim hizmeti etkinleştirir ve o andan itibaren ise baz istasyonuna erişim sağlamış olursunuz.

Bunu babama demiştim ama bana inanmıyor.

Ne alaka? Senin olmasa başkasının olacak. Kaldı ki internet kullanmak için illa aboneliğinin olması gerekmiyor.
Mobil İnternet aboneliğinden kastım yani bir para ödemen şart. Parasız hiçkimse mobil internet erişim izni sağlamaz.
Ne alaka? Senin olmasa başkasının olacak. Kaldı ki internet kullanmak için illa aboneliğinin olması gerekmiyor.
Ancak SIM Kart üzerinde hile yapanlar galiba bedava 4.5G kullanabiliyorlar hemde kısıtlama olmadan kotasız şekilde. Onu nasıl yapıyorlar bilmiyorum. Baz istasyonu sahipleri, acaba anlarlar mı birinin hile yaptığını?

Elektronik Haberleşme okumuş biri söyledi deyip gösterebilirsin, yine inanmıyorsa boşuna uğraşma zaten.
Valla psikolojik sorunlarım var ve kendim pek ders çalışmayıp, tembellik eden biriyim diye beni böyle hiç ilaç vermeden, psikologluk yapmadan sadece insanların bedenini eliyle elleyerek, insanların tüm fiziksel veya psikolojik sorunlarını düzelttiğini iddia eden ve karşılığında 500 TL gibi paralar alan insanlara beni götüren bir babam var. Ne diyeyim yani... :( Babama esir yaşıyorum. Muhtemelen böyle bir zihniyete ben sizin dediğiniz şeyleride inandıramam... Kendilerini şifacı olarak tanıtıp para alan insanların çoğu dolandırıcıdır. Bazıları ise kara büyücü ve dolandırıcıdır. İnsanlardaki beden aurasına zarar verirler ve karşılığında para alırlar. Maalesef beni bir kere öyle bir adama zorla götürmüştü...O adamın bana zarar verebileceğini hiç düşünmeme rağmen, ben 1 yıl yorgunluk, zihinsel tembellik gibi yan etkiler yaşadım. Keşke kanunen şifacılık yasaklansa...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı