Wi-Fi ile 1 Gbps için modem önerisi

Bütçe
3500

1megabitFiber

Zeptopat
Daha fazla  
Eve 1 Gbps internet aldım ancak ISP'nin verdiği Wi-Fi router 802.11AC olduğu için Wi-Fi 400-450Mbps de kalıyor. Bilgisayar 866Mbps ile bağlı olduğunu söylüyor. Bu konuda 2 sorum var.

1 - 802.11AX modemler için hız 1.2Gbps diyor. Yani yine efektif olarak en fazla 600-650Mbps mi alırım?
2 - bende bir Windows bilgisayar "Intel(R) Wi-Fi 6 AX201 160MHz" Wi-Fi adaptör var, bir de MacBook Pro 16inç M1 Pro var. İkisiyle de 1Gbps Wi-Fi hızı alacak şekilde hangi modemi almalıyım? 3-3.5k TL gözden çıkarttım ama bir router bulamadım.
2A - güzel (antensiz) bir router olsa süper olur. Siyah, çokgen köşeleri olan, RGB'li şeyleri sevmiyorum. Siyah olmasını bir miktar kabul edebilirim ama 8 anten gerçekten kötü görünüyor.
2B - şu an bende 2 kutu var. Küçük olan kutuya fiber geliyor, diğer büyük olan da ona Ethernet PPPoE ile ona bağlanıyor. Router alırken PPPoE destekliyor olması benim için yeterli midir?

Genel olarak router'dan beklentilerim:
  • 1 gbps efektif Wifi hızı (speedtest açınca göreyim o hızı)
  • 1 usb 3.0 port.
  • Ethernet port sayısı 2 tane olsa yeterli
  • Çok çirkin olmasın. Antensiz, dikey yeterli bir görünüm. Birde beyaz olsa mis. Ama seçenek yoksa siyahla da yaşarım.
  • İleride Mesh sistemlerine ihtiyacım olabilir. Onu desteklerse güzel olur ama fiyatı çok etkileyecekse olmasa da olur

Son düzenleme:
Router alırken WAN girişi varsa kullanırsın fiber olarak hangi ISS'yi kullanıyorsun şu anda ve verdikleri modem nedir?

Ne yaparsam yapayım wifi ile bağlanan cihazlarda 570 megabiti geçemiyorum. Kağıt üzerinde desteklese de Macbook 1 gigabit hıza ulaşamıyor. type-c ethernet adaptörüyle 700 megabit falan alabiliyorum.

Router alırken WAN girişi varsa kullanırsın fiber olarak hangi ISS'yi kullanıyorsun şu anda ve verdikleri modem nedir?
Millenicom kullanıyorum. ZXHN H298A V1.0 verdiler. Verdiklerinde 100mbps idi internetim sorun yoktu. Hız arttırdım. Bu modemden daha iyi yok bizde dediler.

Ne yaparsam yapayım wifi ile bağlanan cihazlarda 570 megabiti geçemiyorum. Kağıt üzerinde desteklese de Macbook 1 gigabit hıza ulaşamıyor. type-c ethernet adaptörüyle 700 megabit falan alabiliyorum.
Macbook neysede bari windows 1gbps göreyim yeter benim için. Macbook 700 de kalsa da sorun değil benim için.

Millenicom kullanıyorum. ZXHN H298A V1.0 verdiler. Verdiklerinde 100mbps idi internetim sorun yoktu. Hız arttırdım. Bu modemden daha iyi yok bizde dediler.

Macbook neysede bari windows 1gbps göreyim yeter benim için. Macbook 700 de kalsa da sorun değil benim için.
Modemden çok en önemlisi alıcı cihazlarını incelemen lazım. Desteklerini, kullanıcı yorumlarını vb. Xiaomi 1200 megabit routerim var 570 megabit veriyor. Asus var onda da 550 falan alabiliyorum. TTnin kendi verdiği modem de aynı değerleri veriyor yani tamamen para israfı oluyor yeni router almak.

Modemden çok en önemlisi alıcı cihazlarını incelemen lazım. Desteklerini, kullanıcı yorumlarını vb. Xiomi 1200 megabit routerim var 570 megabit veriyor. Asus var onda da 550 falan alabiliyorum. TTnin kendi verdiği modem de aynı değerleri veriyor yani tamamen para israfı oluyor yeni router almak.
İnternette biraz araştırdığımda herkes Wi-Fi daki overhead'den dolayı efektif bağlantı %40-%60 ı olur demiş yabancı forumlar.
Az önce söylediğimle bağlantılı olarak bu modem 5ghz de 1200 diyor. Yani bunda da en fazla 600-650 alırım diye anladım.

O kadarını bilmiyorum hocam bu en az 700 verir diye düşünüyorum yalnız Millenicom Türk Telekom fiber ve Superonline fiber altyapısında Max 100 Mbps vermiyor mu?

O kadarını bilmiyorum hocam bu en az 700 verir diye düşünüyorum yalnız Millenicom Türk Telekom fiber ve Superonline fiber altyapısında Max 100 Mbps vermiyor mu?
O işler yakın zamanda değişti. Türk Telekom en fazla 100 veriyordu diğer ISP'lere. Şimdi kesenin ağzını açtılar. 1000mbps Download, 60mbps upload alabiliyorsun eve kadar gelen Fiberlerde. Ama Millenicom'un uygulamasından vs. olmuyor, sitesinde de yazmıyor. Arayıp yapıyorsun. 15 saniyede 100 den 1000 e çıkardılar.

Hocam biraz saçma olmuş ama normalde sitede falan resmi olarak yazması lazım değil mi TurkNet falanda veriyor mu Türk Telekom fiber altyapısında 1000 Mbps.

Geri
Yukarı