Wi-Fi sorununa modem mi router mı alınmalı?

ismailatak

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Geliştirme Uzmanı
Superonline fiber kullanıcısıyım.
Huawei HG255s cihazını kullanıyorum, bu cihaz router(bildiğim kadarıyla) ve ayrıyeten GPON ONT cihazı ile birlikte kullanılıyor.

Kablolu bağlantıda hiçbir sorun yok, Superonline 50Mbps paketini kullanıyorum ve Speedtest sonucuna göre 49Mbps alıyorum.
Lakin telefon veya diğer cihazlarda Wi-Fi üzerinden Speedtest yaptığımda 5Mbps ile 8Mbps arası sonuç alıyorum.

Bu Wi-Fi problemi için modem mi, router mı, modem-router mı almalıyım, veya farklı düşüncesi olan varsa onu da deneyebilirim.
Kablolu olarak sıkıntı yaşamadığım, fiber kullandığım ve GPON ONT cihazını göz önüne alarak, ne gibi çözümler yapabilirim.

Not: Ev 100m² ve HG255s ile cihazlar arasında en fazla 3 duvar olabiliyor.
Not-2: Eğer modem alın derseniz; Zyxel VMG8623-T50B Modem ve Keenetic Extra DSL Modem (KN-2111) gözüme çarpmıştı veya sizlerin önerdiği cihazlar olursa onlarada bakabilirim. (Max. 500₺-600₺ bandı)

Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Not : Pek işin ehli değilim ama hiç yoktan iyidir.
Önceden ufak mı ufak bir network dersi almıştım, Modemlerin içinde tüm ağ cihazları olur mini bir şekilde diye biliyorumi, Ağ yönlendirmede bir problem olduğunu tahmin ediyorum router ola bilir.

Not : Pek işin ehli değilim ama hiç yoktan iyidir.
Önceden ufak mı ufak bir network dersi almıştım, Modemlerin içinde tüm ağ cihazları olur mini bir şekilde diye biliyorumi, Ağ yönlendirmede bir problem olduğunu tahmin ediyorum router ola bilir.
Bende problemin router kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Ben Ethernet kablosunu Router'e bağladım gayet iyi ve hızlı.
Kablo ile sıkıntı yaşamıyorum. Sorunum Wi-Fi tarafında. Dediğinizi tam olarak anlayamadım.

Geri
Yukarı