Yeni modem mi yoksa router mı alınmalı?

avria

Hectopat
Şu anki modemim Kablonet'in vermiş olduğu cbw 383Z4 modemi Wi-Fi'si çekmiyor yan odaya yeni modem mi almam daha mantıklı olur yoksa router mı?
VDSL 35Mbps 5 upload @ust_sel

Yeni modem almak daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Şu anki modeminizin Wi-Fi’si çekmediği için otomatik olarak router tam performansta çalışmayacak yani sıkıntı yaşayacaksınız.

Şu anki modemim Kablonet'in vermiş olduğu cbw 383Z4 modemi Wi-Fi'si çekmiyor yan odaya yeni modem mi almam daha mantıklı olur yoksa router mı?
VDSL 35Mbps 5 upload @ust_sel
Yan odaya alayım derken kastettiğinizi tam anlamadım. Yan odaya bir tane router alıp, ona kablosuz yayını yine modemden mi yapacaksınız?

Ben şu şekilde yapmıştım:
  1. Piyasada kablonet uyumlu modem seçeneği az olduğu için, router seçeneğine yöneldim ve Archer C6 model bir router aldım.
  2. Bu router'ı cbw-383Z4 modemin yanına koydum. Bridge moda alıp, interneti kablo ile router'a aktardım ve modemden kablosuz yayını kapattım. Yani modem sadece interneti router'a kablolu olarak veren bir cihaz oldu.
  3. İnterneti kablolu/kablosuz olarak tüm cihazlara dağıtma işlemini sadece router üzerinden yaptım. İnternete çıkan hiçbir cihazım, modemle doğrudan bağlantılı değil. İnterneti router üzerinden alıyorlar. IP işlemi vb. hepsinden router sorumlu.
Halen kullanıyorum, memnunum. Bu yöntemde modemin kablosuzunu kullanmadığımız için, haliyle modemin kablosuzu komple kapalı da olsa, arızalı da olsa, performansı kötü de olsa bizi ilgilendirmiyor.

Not: Bu şekilde yapmak için router'ın MAC klonlama özelliği olması gerekli. Sanırım pek çoğunda var ama yine de kontrol etmek iyi olur.

Geri
Yukarı