Wi-Fi yüksek hız verirken ethernet düşük hız veriyor

• Konuyu başlatan Çaç
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 14B

Çaç

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar.

Uzun zamandır TTNET'in 100 MB paketini kullanıyorum ve çok memnundum. İndirme değerlerim en düşük 95, en yüksek 105 arası gidip geliyordu. Oyunlarda da ping sorunu çok nadir yaşıyordum. Fakat yılbaşından sonra internetim birden yavaşladı ve oyunlarda ping artmaya başladı.
TTNET'i aradım, geldiler ve modemin eski olduğunu görüp, bunu değiştirelim, bunlar çok eskidi dediler ve ZTE zxhn H298A marka/model yeni bir cihaz takıp gittiler, sorun 1 saatliğine çözüldü fakat sonra gene her şey eski haline döndü.
Şimdi sorun şu ki, Wi-Fi ile bağlı olan telefondan hız testi yapınca her seferinde stabil olarak 105MB indirme ölçülüyor fakat masaüstü bilgisayarımda eternet bağlantılı ölçümlerde hız 30Lara kadar düşüyor. Tekrar TTNET'i aradım ve gelen yetkili bilgisayarda veya kabloda bir sorun var, çünkü Wi-Fi bağlantılarında 105 çıkıyorsa hatlarda bir sıkıntı yoktur, hız buraya ulaşıyor sonuçta dedi.
Denediğim şeyler:
-Farklı bir bilgisayar(dizüstü) kablolu bağlantı denedim.
-Farklı bir kablo ile bağlantı denedim. (CAT 6)
-Realtek güncellemelerini yaptım. (Silip-kurmak da dahil)
-Bilgisayara format attım.
-Realtek gelişmiş ayarlardan hız&ikili ayarlarının hepsini denedim.
-Modem portlarında bir sorun olabilir diye düşünebilirsiniz fakat eski modemde de bu sorun vardı, yeni gelen modemde de bu sorun var, yani port olduğunu sanmıyorum ki 4 portu da denesem aynı sonucu alıyorum.

Ve hiçbir sonuca ulaşamadım.
Sizce sorun ne olabilir? Yardımcı olacak, başına daha önce böyle bir şey gelmiş olan varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Şu an 80-90 civarı hız gösteriyor ama akşama doğru 30Lara kadar düşüyor. Yanısıra Wi-Fi hızı 105DE stabil kalmaya devam edip hiç düşmüyor.

Modem Nerede? Yani odanızdan çok uzakta mı?
Modem antrede, bilgisayar odada. Odalara dağılıyor 4 adet ethernet kablo ana yerden, o şekilde kullanıyorum ve şuana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. Zaten 5 metrelik cat6 kablo ile de deneme yaptım, sonuç değişmedi. Kablodan olduğunu düşünmüyorum sorunun.

Hocam net tarifen akşam hız kesiyor olmasın? Öyle sabah-akşam farklı hızları olan tarifeler var o yüzden emin olmak lazım.
Yok hocam, öyle bir tarifede değilim. Eğer öyle olsa zaten kablosuzun da hızının düşmesi gerekmiyor mu? 105in altına inmedi wifi denemelerim, ama ethernet gece gündüz düşük.

Yok hocam, öyle bir tarifede değilim. Eğer öyle olsa zaten kablosuzun da hızının düşmesi gerekmiyor mu? 105in altına inmedi wifi denemelerim, ama ethernet gece gündüz düşük.

Tabi tüm bağlantılarda hız düşer. Bölgedeki hat kapasitesi yoğun kullanımdan yetmiyor olabilir, tek düşüncem bu. Denemen gereken yolları dememişsin. Bir şekilde ttnet ekibinin gelip incelemesi gerek, özellikle akşam...

Tabi tüm bağlantılarda hız düşer. Bölgedeki hat kapasitesi yoğun kullanımdan yetmiyor olabilir, tek düşüncem bu. Denemen gereken yolları dememişsin. Bir şekilde ttnet ekibinin gelip incelemesi gerek, özellikle akşam...
Evet, sıkıntı da orda. Adam geliyor bakıyor, düşük çıkıyor ethernetle. Sonra telefonla bağlanıyor ve wi-fi'dan 105 mb çıkınca da "sorun yok abi, 105 geliyor işte, hatta sorun olsa bunu göremeyiz, senin pcde veya kabloda sorun var" diyip gidiyor. Benim anlamadığım, wi-fi nasıl stabil olarak 105 veriyor da ethernetle daha düşük alıyorum? Bu sorun maksimum 10 günlük var, birden bire böyle oldu. 2 senedir sıkıntısız kullanıyordum...

Denetim Masası'ndan aygıt yöneticisine girip ağ bağdaştırıcı sekmesinden Ethernet sağlayıcısı(marka olarak yazabilir en üstte)-gelişmiş Speed ve duplex sekmesini Auto negotiation seçer misin? Olmazsa bir de 100 Mbps Full duplex seç.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denetim Masası'ndan aygıt yöneticisine girip ağ bağdaştırıcı sekmesinden Ethernet sağlayıcısı(marka olarak yazabilir en üstte)-gelişmiş Speed ve duplex sekmesini Auto negotiation seçer misin? Olmazsa bir de 100 Mbps Full duplex seç.
Denedim hocam daha önce, auto iken 50-60lara düşüyor şuan, 100mbs duplex ile de 80 civarı geziniyor.

Kabloda sıkıntı olma ihtimali nedir? Veya portlardan birisi sorunlu olabilir mi? Farklı bir porta bağlayıp yeni bir kablo ile deneyin.

Farklı kablolarla deneme yaptım, sorun çözülmedi. Portlarda sıkıntı olma olasılığı var fakat önceki modemde de aynı sorun vardı, modem değişti gene aynı sorun var. Şansıma 2 modemin de portlarında sıkıntı olması gerekiyor, bu da düşük bir ihtimal gibi.

Geri
Yukarı