Çözüldü Wim Dosyasını Partlara Ayırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bytesbix

Kilopat
Merhaba,
Bilgisayarıma Windows 10 haricinde ek olarak ayrı bir diske Windows 7 yüklemem gerekiyor.
heidoc.net aracını kullanarak "Windows 7 (Ağustos 2018)" ISO dosyasını indirdim.
heidoc.jpg

İndirdiğim ISO'nun içerisindeki wim dosyası 5 GB olduğundan FAT32 alanına yazılamıyor. Bu nedenle UEFI kurulum yapamıyorum.
installwim.jpg

Ayrıca Gigabyte Z370 HD3P anakartıma Windows 7 yüklemek için ISO dosyasına gerekli sürücüleri Gigabyte Windows USB Installation Tool ile eklemeye çalışıyorum. Bu süreçte de hata ile karşılaşmaktayım. Bahsettiğim araç USB sürücüsünü otomatik olarak FAT32 olarak biçimlendiriyor ve wim dosyası boyutundan dolayı USB'ye yazılamıyor.
gbinstool.jpg

Hem Windows 10 hem de Windows 7 kullanacağım ve Legacy olarak kurulum yapmak istemiyorum. Bu aşamada ISO dosyasına gerekli sürücüleri nasıl eklerim?
diskyoneticisi.jpg

Daha eski bir (wim boyutu 4 GB altında) Windows 7 medyasını kullanarak yükleme yaptım, Windows 7 masaüstü ortamında yeni indirdiğim (wim boyutu 5GB olan) Windows 7'yi kurmak istedim ama sorunla karşılaştım. Sanırım eski olan Türkçe, yeni olan İngilizce olduğundan. Ya da bilmediğim başka bir neden.
Windows 10 kurulum ekranında CMD'yi açıp Windows 7 setup programını çalıştırdım ama o da olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Konu eskide kalmış ama cevapsız kalmaması adına yanıt veriyorum. Bu işlemi Windows'un içinde gelen dism.exe aracı ile yapabilirsiniz. Önce ISO dosyasını bir klasöre çıkartın.
Yönetici olarak açtığınız CMD ekranında şunu yazın.
DISM /Split-Image /ImageFile:C:\sources\install.wim /SWMFile:C:\sources\install.swm /FileSize:4700

Filesize oluşturulacak swm dosyalarının MB cinsinden boyutunu belirlemeye yarar. Koyu yazılı yerleri kendinize göre değiştirin. Hedef klasörü belirtmezseniz dosyalar system32 klasöründe oluşturulacaktır.
İşlemin sonunda sources klasörü içinde yer alan install.wim dosyasını oluşturduğunu swm dosyaları ile değiştirin.
Ardından tekrardan bootable ISO haline getirmek için oscdimg aracını kullanın. Sistemde oscdimg dosyası yoksa hata alırsınız. Bu durumda haricen temin ettiğiniz oscdimg.exe dosyasını system32 klasörüne kopyalayıp tekrar deneyin.
Ardından CMD ekranında
Oscdimg -bootdata:2#p0,e,bEtfsboot.com#pef, E, befisys. Bin -u1 -udfver102 C:\winpe_amd64\media C:\winpe_amd64\winpeamd64.iso

Yazın. Yine koyu yerleri kendinize göre değiştin. İlki ISO dosyasını çıkarttığınız klasör, ikinci yeni ISO dosyasının kaydedileceği klasördür.
Konu eskide kalmış ama cevapsız kalmaması adına yanıt veriyorum. Bu işlemi Windows'un içinde gelen dism.exe aracı ile yapabilirsiniz. Önce ISO dosyasını bir klasöre çıkartın.
Yönetici olarak açtığınız CMD ekranında şunu yazın.
DISM /Split-Image /ImageFile:C:\sources\install.wim /SWMFile:C:\sources\install.swm /FileSize:4700

Filesize oluşturulacak swm dosyalarının MB cinsinden boyutunu belirlemeye yarar. Koyu yazılı yerleri kendinize göre değiştirin. Hedef klasörü belirtmezseniz dosyalar system32 klasöründe oluşturulacaktır.
İşlemin sonunda sources klasörü içinde yer alan install.wim dosyasını oluşturduğunu swm dosyaları ile değiştirin.
Ardından tekrardan bootable ISO haline getirmek için oscdimg aracını kullanın. Sistemde oscdimg dosyası yoksa hata alırsınız. Bu durumda haricen temin ettiğiniz oscdimg.exe dosyasını system32 klasörüne kopyalayıp tekrar deneyin.
Ardından CMD ekranında
Oscdimg -bootdata:2#p0,e,bEtfsboot.com#pef, E, befisys. Bin -u1 -udfver102 C:\winpe_amd64\media C:\winpe_amd64\winpeamd64.iso

Yazın. Yine koyu yerleri kendinize göre değiştin. İlki ISO dosyasını çıkarttığınız klasör, ikinci yeni ISO dosyasının kaydedileceği klasördür.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı