WinDBG ile nasıl mavi ekran dosyaları okunur?

İşletim sistemi
Windows 8.1

Callisto1232

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba, bundan önce bir konu açmıştım. Belki hatırlarsınız, aşağıya bıraktım.

Ben bilgisayarım Windows 8.1 olduğu için WinDBG indirememiştim, fakat WinSDK indirerek kurmayı başardım.

Artık bluescreenview değil WinDBG programını kullanacağım fakat, yeni başladığım için bunları birinin bana anlatması lazım.
Eğer bana bu konuda yardımcı olmak istiyorsanız, yani bana nasıl WinDBG ile minidump dosyalarını okuyacağımı açıklamak istiyorsanız, aşağıya mesaj bırakabilirsiniz. :)

İşin özü, nasıl WinDBG ile mavi ekran dosyalarını okuyabilirim? Bu program biraz karışık geldi.

Bazı dosyalarda çok detaylar gizli olabiliyor. Biraz sabır da gerekir. Bazen diğer arkadaşlar ile de fikir alışverişinde bulunuyoruz.

Alınganlık yaparak bu iş zaten yürümez. Bahsettiğiniz kişiler büyük ihtimalle @KojiroHyuga04 hocam ve ben. Tabii ki herkes minidump dosyalarını çok iyi analiz etsin ve sorunu nokta atışı ile çözsün isteriz ancak Enes ve Murat hocam dahil herkes hata yapabilir.

Zaten bu kadar kolay bir şeyde pes edecekseniz bu iş gerçekten hiç sizlik değil.

Eğer bir ön yargı ile değil de objektif olarak okusaydın gözümden kaçtığını ve aslında sana teşekkür etmek istediğimi çıkarabilirdin :).

Ek olarak zaten yazılan cevabın kelimelerini değiştirip atıyordunuz. Dediklerin zaten yazılmışsa neden yazarsın ki? Bunların yanında bir de konu sahibi bilgisayardan forumlardan hiç anlamayan biri ise ister istemez kafasında "bunların hangisi biliyor acaba? Herkes kafasına göre söylüyor." gibi düşünceler oluşmaz mı?

Sizin karar vereceğiniz iş. Bu iş tecrübe gerektiriyor. Ben sizin gibi yeni başladığımda cevap yazmak yerine konuyu not edip altına yapılması gerekenleri yazıyordum ve bilen birinin cevabını karşılaştırmak için bekliyordum.

Bunu ben dahil herkes ister. Burada yazdıklarımı lütfen yanlış anlama. Sana sert bir çıkış sergilemiyorum. Noktalama işaretleri ve bu denli uzun cümleler ile öyle gözükmüş olabilir. <3
Hocam sana her cümlede katılıyorum.

Bu işin benlik olmadığını, hiçbir şey bilmeyip sadece çok bilmiş gibi davrandığımı öğrendim.

Ayrıca sanırım başkasının gözünden kaçtığını düşündüğüm dosyayı inceleyip yorum yapmak ta suçmuş gibi davranılıyor forumda. Ha bir de önemli bir kural da varmış, bir konuya 1'den fazla kişi cevap yazamazmış. (konu sahibinin kafa karışıklığı olmasını engellemesi amacıyla, sadece mavi ekran hata analizi kategorisindeki konularda.) Yani kısacası bu iş bana göre değil gibi, hiçbir şey bilmiyorum.

Zaten yaptıklarımla umudumu tükettim minidump ve mavi ekran ile ilgili.
Ben sadece minidump dosyalarını okuyup yardımcı olmak istemiştim, belki birilerine yardımım dokunurdu.

Hayır lütfen böyle düşünmeyin. @ismimberkay ve @KojiroHyuga04 hocamın da dediği gibi bu iş zamanla öğrenilir. Microsoft docs gibi kaynaklardan daha detaylı komutları öğrenebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. Mesela kendimden örnek vereyim, ben bu konuya başlamadan önce YouTube'da mavi ekran hata analizi videolarını izleyip oralardan bir şeyler kapmaya çalışıyordum. Ayrıca sadece dosyaları indirirdim ve analiz etmeye çalışırdım. Daha sonra da diğer sonuçları karşılaştırıyordum.

Eksiğimiz varsa tabii ki kapatacağız. Ben de diyorum zaten eksiğim varsa düzeltin diye.
Ama düzeltmeye kalkışınca da (Ki yanlış söylemiyormuşsunuz o konuda, fakat ben gözünüzden kaçmıştır diye düzeltmeye çalışmıştım) zaten gerekli görsem isterim test yapılması şeklinde davranıyorsunuz.
Gerekli görürsem zaten isterim test, her konunun altına gelip RAM testi yapın demenize gerek yok

Eğer bir ön yargı ile değil de objektif olarak okusaydın gözümden kaçtığını ve aslında sana teşekkür etmek istediğimi çıkarabilirdin :).
Sizin mesajınızda zaten teşekkür etmek istediğinizi anlamıştım, başka bir mesajdan dolayı yazdım onu.
Hayır lütfen böyle düşünmeyin. @ismimberkay ve @KojiroHyuga04 hocamın da dediği gibi bu iş zamanla öğrenilir. Microsoft docs gibi kaynaklardan daha detaylı komutları öğrenebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. Mesela kendimden örnek vereyim, ben bu konuya başlamadan önce YouTube'da mavi ekran hata analizi videolarını izleyip oralardan bir şeyler kapmaya çalışıyordum. Ayrıca sadece dosyaları indirirdim ve analiz etmeye çalışırdım. Daha sonra da diğer sonuçları karşılaştırıyordum.
Teşekkür ederim, hakkında kısmına discord adınızı (varsa) yazar mısınız? Burdan istesem ceza sebebi olabilir.
@KojiroHyuga04 sizin de isterim.
Yanlışım olduysa herkesten özür dilerim.
Ha bu arada, Discord istememin sebebi o istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz demenizden dolayıydı, burda her iki saniyede bir soru soramam da. :)
@Er73748 burda mısınız?

Son düzenleme:
RAM'ler 2900Hz çalısıyor fakat ama 1M saniye donma yapıtor nadiren günde 10 defa falan.
3200 aldıgımda sıstem de masaüstünde ekran gidip gidip geliyor RAM testi yaptım saglar
WinDbg raporu alta

İşletim Sistemi Adı Microsoft Windows 10 Pro.
Sürüm 10.0.19043 Derleme 19043.
Diğer İşletim Sistemi Açıklaması Kullanılamıyor.
İşletim Sistemi Üreticisi Microsoft Corporation.
Sistem Adı DESKTOP-76DK248
Sistem Üreticisi Micro-Star International Co. LTD.
Sistem Modeli MS-7A31
Sistem Türü X64-based PC.
Sistem SKU'su To be filled by O. E. M.
İşlemci AMD Ryzen 7 1800X Eight-Core Processor, 3600 MHz, 8 Çekirdek, 16 Mantıksal işlemci.
BIOS Sürümü/Tarihi American Megatrends Inc. 1.MS, 24.06.2020
SMBIOS Sürümü 2.8
Ekli Denetleyici Sürümü 255.255
BIOS Modu UEFI.
Temel Kart Üreticisi Micro-Star International Co. LTD.
Temel Kart Ürünü X370 XPOWER Gaming Titanium (MS-7A31)
Temel Kart Sürümü 1.0
Platform Rolü Masaüstü.
Güvenli Önyükleme Durumu Kapalı.
PCR7 Yapılandırması Bağlama Olanağı Yok.
Windows Dizini C:\Windows
Sistem Dizini C:\Windows\system32
Önyükleme Aygıtı \Device\HarddiskVolume1
Yerel Ayar Türkiye.
Donanım Soyutlama Katmanı Sürüm = "10.0.19041.964"
Kullanıcı Adı DESKTOP-76DK248\birol
Saat Dilimi Türkiye Standart Saati.
Yüklü Fiziksel Bellek (RAM) 32,0 GB.
Toplam Fiziksel Bellek 31,9 GB.
Kullanılabilir Fiziksel Bellek 25,1 GB.
Toplam Sanal Bellek 34,3 GB.
Kullanılabilir Sanal Bellek 24,2 GB.
Disk Belleği Dosyası Alanı 2,38 GB.
Disk Belleği Dosyası C:\pagefile.sys
Çekirdek DMA Koruması Kapalı.
Sanallaştırma tabanlı güvenlik Etkin değil.

Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı