Windows 10 %100 Disk Kullanımı Sorunu

platt1234

Hectopat
Arkadaşlar ben yeni PC aldım. HDD 1 TB 7200 RPM. Sorunum şu ki sistemi açıp baktığım zaman (ilk açılış) disk %100 kullanılıyor.

HDD'den hafif "fısss" sesi geliyor (kulağını dayayınca) bu normal HDD sesi midir yoksa bir sıkıntı mı var? Kasanın ön tarafı dokununca titriyormuş gibi hissediyorum. HDD ile bağlı yer arasına pamuk sıkıştırdım. Biraz düzeldi gibi ancak Fortnite gibi ağır oyunlarda nadiren ani FPS düşmesi oluyor. Sebebi 8 GB RAM mi yoksa HDD'den kaynaklı bir durum mu? RAM ise 5.5 GB'i geçmiyor kullanımı. HDD'nin health testlerini birazdan atacağım.
dhkjgk.png
gsjsf.png

Dostum aynı sorun bende de var. WD Blue 1TB 7200RPM kullanıyorum. İlk açılışta %100 kullanması Windows Hizmetleri'nden kaynaklı. Bende de PUBG oynarken takılmalar oluyor. 1-2 oyun sonra geçiyor. SSD kullanman gerekli. Sorun başka bir şey de olabilir ama bence söylediğim gibi, normal.

Bu tamamen HDD ve aynı zamanda Windows'un sıkıntısı, şahsen bendede aynı sıkıntı vardı, HDD teknik olarak bilgisayarı açtığında açacak daha programları, arkaplan hizmetleri ve benzeri şeyler var. Bunlarıda açarken tam hızda(%100) çalıştığı için öyle görünüyor, aynı zamanda PUBG'deki takılma ve benzeri sorunlarda yine buna ait.

SSD alıp işletim sistemini "%100" sorunu çözülecektir, oyundaki takılma sıkıntısı ise HDD'den kaynaklı olmayabilir, tam sistem bilgini göremedim.

Muhtemel çözümler :

1- Windows Search'ı devre dışı bırakın.

cmd sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Açılan pencereye
net.exe stop "Windows search" yazıp enter tuşuna basın.

2- Tüm sürücülerin güncel olduğundan emin olun.

Driver Booster veya Easy Driver gibi 3 part yazılımlarla driverlarınızı güncellemeniz gerekiyor.

3- SüperFetch hizmetini devre dışı bırakın.

Komut satırına
net.exe stop superfetch yazıp enter tuşuna basın.

4- CheckDisk ile diski düzenleyin.

Komut satırına
chkdsk.exe /f /r yazıp enter tuşuna basın.

5- Sanal belleği sıfırlayın.

Bilgisayarım simgesini sağ tıklayın ve Properties seçeneğini seçin. Ardından Advanced System Settings bölümüne girip ram değerini sıfırlayın

6- Antivirüs programını geçici olarak devre dışı bırakın.

İki adım daha var. Bu adımları teker teker deneyip bir kez daha durumu kontrol edin.

Kaynak: Windows 10 100% disk usage in Task Manager [SOLVED] - Driver Easy

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı