Windows 10 %100 Disk Sorunu

Saykopos

Decapat
Bir çok yerde araştırdım ve yöntemleri denedim ancak hiçbir işe yaramadı. Bu sorun sürekli değil aralıklarla oluyor. Windows Update olsun her türlü hizmeti kapattım. Hiçbir uygulama diski kullanmamasına rağmen %100'e çıkıyor.

Ayrıca bu sorun format atmamdan sonra başladı. Bilgisayarda bulunan her şeyi sildim disklerin içini yani. Sürücüleri yükledim ve sorun var mı diye Windows'un scan and repair işlemini bilgisayarı açarken uygulardım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İmaj değiştirerek yeniden formatlama yapıp sorunu çözeceğini düşünüyorum. Driverları da unutmamak lazım :)

Eski dizüstü bilgisayarımda SSD yoktu ve bu problemle başım beladaydı. Windows 10'un saçmalıklarından birisi bu. Sadece HDD kullanan bilgisayarlarda SSD takıldığında çözülüyor.

Eğer o hizmetlerden falan bir kaç şeyi kapatıp açtığımız çözümü de denediysen ve hala düzelmediyse, yabancı kaynaklardan arayıp bulduğum şunu dene.
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıyoruz ve sırasıyla;
Kod:
PowerCfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_PROCESSOR IDLEDISABLE 000
PowerCfg /SETACTIVE SCHEME_CURRENT
yazıyoruz. Ben sorun çıktıkça bunu yapıyorum. Düzeliyor.

Hizmetlerden Windows Search'i kapatmayı denedin mi? Eski bilgisayarımda bu sorunu böyle çözerdim. Olmazsa sorunu SSD alarak çözebilirsiniz. Hem bilgisayarınız performansı da artmış olur.

Çare SSD

Artık 180-200 TL 'ye kadar bulunabiliyor 250 GB versiyonları, daha geçen Amazon.com.tr'de gördüm. Hem bu sorununuz çözülmüş olacak hemde hız anlamında bilgisayarınıza yapacağınız en fiyat/performans olayı yapmış olacaksınız ve SSD'siz geçen zamanınıza ağlayacaksınız. Tecrübe garantili :D

Yemişim ssd'yi arkadaşım, her konuda aynı şey. 5900rpm 8mb harddisk ile bir sıkıntı yok.
Windows search kapalıymış ben de bir baktım şimdi, hizmetleri ellemedim zaten.
Windows 8.1 disk kullanımı huyu Windows 10 için de geçerli, hatta daha kötü.

Hizmetleri ellemeye gerek yok search hariç. Belli aralıklarla demişsin otomatik bakımdan olabilir.
Otomatik bakımı elle başlatıp bitmesini beklemeni öneririm, bitermiş gibi yapıp devam edebiliyor onu da belirteyim. Disk birleştirme zamanlayıcısını ben kapattım.

Bakım programı olarak wise disk cleaner(ayarlardan güvenli mod açık) ve wise registry cleaner(sadece güvenli tarama yapıyorum) kullanıyorum. Portable indirilebilir.
WiseCleaner Downloads - Download Free Registry Cleaner, Download Free Disk Cleaner, Download Wise Care 365

Windows 7, 2020 de XP gibi tarih olacak. O yüzden güncel sürümleri kullanmak her zaman daha iyidir. @Saykopos Yukarı da gösterdiğim yöntemi denersen büyük ihtimal düzelecektir.
Varsın tarih olsun. Güncelleme vermiyorlar diye kullanamasın mı? 3-4 yıla kalmaz bu cümlenin aynısını W10 için de yazarsın. Boşver uygulamaları güncelleme, sorunsuz kullan.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı