Windows 10 1903 Uzamsal Ses 7.1 Kapatma Seçeneği Yok

Umut Uras

Kilopat
Daha fazla  
Steelseries Arctis 3 kulaklığın girişi jak girişi olduğu için çok yazılımsal sorun çıkartıyor. Sorunları çözmek için baya uğraşmam gerekiyor. Steelseries Engine 3 programında yaptığım ayarlar işe yaramıyordu. İnternetten baya araştırdıktan sonra temiz Realtek sürücüsü kurulumu yapıp uzamsal ses ayarlarından kulaklıklar için Windows Sonic seçeneğini seçip 7.1'i devre dışı bırak dedikten sonra çalışmaya başlamıştı. Windows 10 sürüm 1903'e geçtikten sonra oradaki 7.1'i kapatma seçeneğini kaldırmışlar ve yaptığım ayarlar etkisiz kalıyor. Acaba seçeneği tamamen mi kaldırdılar yoksa başka bi yerden kapatabilir miyim? Ya da başka bir çözüm yolu bilen var mı? Fotoğraflarda gördüğünüz gibi 7.1 ses ayarı seçeneği kaldırılmış.

Ekran Alıntısı.PNG
sanal_saran_ses.png

Son düzenleyen: Moderatör:
O seçenek kalktığına göre sisteminiz kulaklıkları gerçek 7.1 olarak görüyor demektir. Bunu, paylaştığınız ekranın arkasında kalan ses aygıtları menüsünden, kulaklığınızı seçip, "yapılandır"a basıp kontrol eder misiniz?

Bir de; neden Windows Sonic kullanıyorsunuz? Steelseries kulaklıklar zaten Dolby ve DTS Headphone:X seçenekleri ile gelmiyor mu?

Windows Sonic kullanmamın sebebi dediğim gibi onu aktif etmem ve ordaki 7.1 seçeneğini devre dışı bırakmam gerekiyor yoksa Steelseries Engne işe yaramıyor. Başka bir yöntem olabilir ama benim bildiğim bu var. Sizin dediğiniz çözüm yolunda ise yapmamı istediğinz şey bu mu ? Bu arada dediğiniz gibi bilgisayarda kulaklıktan dolayı Dolby ve DTS Headphone da varmış. Acaba onlardan da aynı işi görebilir miyim ?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    22,8 KB · Görüntüleme: 578
Windows Sonic kullanmamın sebebi dediğim gibi onu aktif etmem ve ordaki 7.1 seçeneğini devre dışı bırakmam gerekiyor yoksa Steelseries Engne işe yaramıyor. Başka bir yöntem olabilir ama benim bildiğim bu var. Sizin dediğiniz çözüm yolunda ise yapmamı istediğinz şey bu mu ? Bu arada dediğiniz gibi bilgisayarda kulaklıktan dolayı Dolby ve DTS Headphone da varmış. Acaba onlardan da aynı işi görebilir miyim ?

Evet, buydu. O seçenek çıkmıyor çünkü Windows, sisteminizin gerçekten 7.1 olduğunu zannediyor. Normalde o seçenek, bir sistem stereo olduğunda belirir. Var oluş amacı, oyunlara "beni stereo görüyorsun biliyorum, ama sen mümkünse sesi 7.1 kanaldan gönder" diyebilmektir.

Windows sisteminizi SSE3 adıyla ve 7.1 olarak gördüğüne göre zaten doğru tanımış demektir. Yani hem Engine'i hem de sürücüleri doğru kurmuşsunuz.

Ben sizin yerinizde olsam Windows Sonic'i kapatırım, zira kendisi en başarısız sanal surround yazılımı. Onun yerine Steelseries Engine'deki DTS Headphones X'i aktifleştiririm. Oyuncuların en çok tercih ettiği, en gerçekçi surround yazılımı o.

Evet ben de pek windows sonic kullanma taraftarı değilim ama dediğim gibi onu etkinleştirip ordaki 7.1 i devre dısı bırakmassam maalesef Steelseries Engine'de uyguladığım ayarlar etkisiz kalıyor. En iyisi DTS yi deniyim umarım çalışır
DTS kullanamıyorum maalesef. Sizce Dolby mi deniyim yoksa bildiğiniz başka bir çözüm yolu var mı ?
Yarım saattir araştırıyorum ama maalesef windows sonic i açıp 7.1 i devre dışı bırakmaktan başka hiçbir çözüm yolu bulamadım bu ayarı kaldırmalarının sebebi nedir acaba. Kulaklığı ilk aldığımdan beri yazılımsal sorunlar yaşıyorum en sonunda düzgün bir yol bulmuştum onu da windows kaldırmış. Son çare olarak acaba bir ses kartı alıp kullansam sorunun çözülme ihtimali var mı ?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    25,5 KB · Görüntüleme: 564
Son düzenleme:
Evet ben de pek windows sonic kullanma taraftarı değilim ama dediğim gibi onu etkinleştirip ordaki 7.1 i devre dısı bırakmassam maalesef Steelseries Engine'de uyguladığım ayarlar etkisiz kalıyor. En iyisi DTS yi deniyim umarım çalışır
DTS kullanamıyorum maalesef. Sizce Dolby mi deniyim yoksa bildiğiniz başka bir çözüm yolu var mı ?
Yarım saattir araştırıyorum ama maalesef windows sonic i açıp 7.1 i devre dışı bırakmaktan başka hiçbir çözüm yolu bulamadım bu ayarı kaldırmalarının sebebi nedir acaba. Kulaklığı ilk aldığımdan beri yazılımsal sorunlar yaşıyorum en sonunda düzgün bir yol bulmuştum onu da windows kaldırmış. Son çare olarak acaba bir ses kartı alıp kullansam sorunun çözülme ihtimali var mı ?

HeSUVi'yi denediniz mi?
Marka, model fark etmeksizin her kulaklığa sanal surround ekleyebilen bir yazılım. Açık kaynaklı, tamamen iyi niyet üzerine geliştirilmiş, güvenilir bir yazılım. Hatta böyle yazılımlar beni bilgisayar dünyasına daha büyük sempati duymaya teşvik ediyor.

Üstelik, aklınıza gelebilecek bütün sanallaştırma yazılımları (Dolby, DTS, Sonic, SBX, Wawes, GSX, vs) içinde mevcut.

Benim Rampage marka kulaklığımda da sözde Dolby Headphones 7.1 desteği var ama yazılımı o kadar başarısız ki hiç bir ayar yapmama izin veriyor. Aç/Kapa'dan ibaret tüm olay.

Ben de kulaklıkla gelen bütün yazılımları sildim, bütün ayarları devre dışı bıraktım. Geriye sadece Microsoft'un kendi yüklediği sürücüler kaldı. Üzerine de HeSuVi'yi yükledim. Şu an bütün oyun arkadaşlarım bana soruyor "düşman nerede" diye.

"Şuraya" da bağlantıyı vereyim.

Kulaklıktan ses cıkması icin ve bilgisayarın tanıması için sanırım yazılımın yüklü olması gerekiyordu.

Kulaklıktan ses cıkması icin ve bilgisayarın tanıması için sanırım yazılımın yüklü olması gerekiyordu.
2'li jack üzerinden kullanıyorsanız herhangi bir sürücü olmasa bile tüm kulaklıklar çalışır. Yani yazılımsal bir sorun yoksa çalışmak zorunda, çünkü 3.5 giriş kullanarak üretilmiş tüm kulaklık ve mikrofonlar bazı standardları takip etmek zorundalar.

Once tüm ses cihazlarını söküp (hoparlör vs), sonra SSE'yi kaldırıp, daha sonra aygıt yöneticisinden bütün sesle ilgili şeyleri kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatırsanız gerekli olan her şeyi kendisi yüklemeli.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kulaklıkları ve mikrofonu taktığınızda her şey sorunsuz çalışıyor olmalı (7.1 gibi özellikler ve ince ayarlar hariç, ses verme ve ses alma anlamında her şey çalışıyor olmalı).

Dediğinizi deniyorum şu an bunları yapıp sizin dediğiniz uygulamayı indirsem yeterli performansı alabilirim değil mi ?

Dediğinizi deniyorum şu an bunları yapıp sizin dediğiniz uygulamayı indirsem yeterli performansı alabilirim değil mi ?
Sorunsuz bir kurulum olması halinde alırsınız, hatta fazlasını alırsınız. Yeter ki sürücülerde sorun çıkmasın. Çünkü şu ana kadar anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla Windows bir yerde yanlış yapmış gibi görünüyor ve tüm sürücülerin kaldırılıp düzgünce yüklenmesi elzem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı