Windows 10 1909 Intel işlemcilerde ısınma sorunu

Frohell

Decapat
Arkadaşlar Win 10 1909 kullanan var mı? Intel işlemcilerde boştayken ve browser kullanırken CPU sıçaklığının artdığına dikkat ettiniz mi? Özellikle laptoplarda.

Microsoft 1909 ile Intel işlemcilerde çekirdeklerin daha iyi yönetilmesi için iyileştirmeler yaptı. Laptop yük altındayken 80° bile olmuyor. Ama boştayken, browserdeyken 50+ oluyor. Bir hafta önce 35-45 arası maks oluyordu. (1903)
Ayrıca task Manager'den bakıyorum CPU frekansı 1.9 2.0 GHz'den 4.0 GHz'e atlıyor nedensizce. 3 defa 0 kurulum yaptım.

Şimdi öğrenmek istediğim diğerlerinde de böyle bir sorun oluyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Konuyu görünce kontrol ettim. 42-43 derece ortalama diyebilirim. Pek bir fark olduğunu söyleyemeyeceğim. Yüksek performansta kullanıyorum.

Arkadaşlar sorunun kaynağını buldum. 1909-daki işlemci iyileştirmesi dedikleri olay zaten tüm intel işlemcileri kapsamıyormuş. Çok çekirdekli yeni nesil İ7 ve i5-ler destekleniyormuş.(9750 H gibi). Bu işlemcilerde CPU parking olayı tamamile kalkmış. O yüzden hafif işlemlerde bile daha fazla çekirdek çalışıyor diye ısınma ola biliyor. Cpu parking olayı nedir derseniz, gereksinimden fazla çekirdeklerin kapanması olayı.

Aynı sorun bende de mevcut, monster laptop kullanıyorum tam olarak işlemci modeli: i7-4710MQ

Uzun bir süre 1607 win pro sürümünde kaldım, geçen hafta 1903 sürümüne daha sonrada 1909 sürümüne geçiş yaptım.

Detaylandırmak gerekirse, yük altında değilken fan sesi ve işlemci sıcaklığı normal değerlerinde seyrederken mevcut güncelleme sonrası (1903) yük altında değilken fan sesi ve işlemci sıcaklığı normal değerlerin oldukça üstünde seyrediyor. Web Tarayıcısını açarken dahi işlemci sıcaklığı gayet yüksek seviyelerde seyrediyor.

Intel speed step açıp/kapama, ssd üzerine windows kurulumu, tüm windows ve donanım sürücüleri güncel, bios güncelliği 2016 ile sınırlı (monster daha sonra bios güncellemesi vermediği için), Lasso deneyimi, Intelligent standby list cleaner ISLC deneyimi, tüm gereksiz windows hizmetlerini kapatmak gibi onlarca deneme sonrası ne yazık ki çözüm bulamadım.

Sanırım benim için sorun 1809 sürümü sonrası başlıyor. Dolayısıyla sistem güncellemesi yapana kadar veya windows bu sorunu düzeltene kadar 1607 sürümünde kalmaya karar verdim. Sorunun basit çözümü nedir bilmiyorum ama hatırı sayılır bir grup var bu durumdan muzdarip... Sorun hakkında veya çözüm hakkında yeni bir şeyler bulursanız haber edin lütfen.

herkese iyi forumlar.
Arkadaşlar Win 10 1909 kullanan var mı? Intel işlemcilerde boştayken ve browser kullanırken CPU sıçaklığının artdığına dikkat ettiniz mi? Özellikle laptoplarda.

Microsoft 1909 ile Intel işlemcilerde çekirdeklerin daha iyi yönetilmesi için iyileştirmeler yaptı. Laptop yük altındayken 80° bile olmuyor. Ama boştayken, browserdeyken 50+ oluyor. Bir hafta önce 35-45 arası maks oluyordu. (1903)
Ayrıca task Manager'den bakıyorum CPU frekansı 1.9 2.0 GHz'den 4.0 GHz'e atlıyor nedensizce. 3 defa 0 kurulum yaptım.

Şimdi öğrenmek istediğim diğerlerinde de böyle bir sorun oluyor mu?

Cpu parking ve diğer tüm detaylı araştırmalardan sonra en sonunda kendi adıma sorunun çözümünü büyük ihtimalle bulmuş bulunmaktayım. Muhtemelen sizin içinde sorunun çözümü bu olabilir.

Bu işleme başlamadan önce SİSTEM YEDEĞİ almayı unutmayın !!! (Geri yükleme Noktası, Sistem Yansıması gibi)

Öncelikle cpu ince performans/güç tüketimi gibi ayarlar için: Quick CPU - CPU Core Parking and Performance Optimization

Asıl çözüm ise güç yönetimi seçeneği, ne yazık Microsoft forumunda bir kullanıcının belirttiğine göre bu sorun bir BUG ve halen microsoft tarafından çözülebilmiş değil. Özellikle Notebook kullanıcılarının kabusu olmuş durumda daha fazla detaylandırmadan çözümün tarifi ve gerekli kaynak linki aşağıya bırakıyorum umarım birilerinin işine yarar.

1. "Windows Key+R" tuşlarına beraber basıp, Çalıştır komutuna " Services.msc " yazıyoruz.
2. Açılan pencerede "Güç" seçeneğini buluyoruz.
3. Sağ tuşa tıklıyoruz.
4. Sol tuş ve ardından Özellikler'i seçiyoruz.
5. Başlangıç Türü kısmındaki kutucuktan "Otomatik" kısmını "Devre Dışı" olarak değiştiriyoruz.
6. Uygula'ya tıklıyoruz.
7. Tamam deyip, Hizmetler penceresini kapatıyoruz.
8. Bilgisayarı kapatıp, tekrar başlatıyoruz.

Kaynak link: Fans and CPU running very high Windows 10 Build 1903

Herkese iyi forumlar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı