Windows 10 64 Bit 2 GB RAM ile nasıl çalışır?

Dedim ya sistemin kendini önyükleyebilmesi için gerekli bir değer bu. 1 GB RAM ile 64 Bit kurmayı dene bak ne oluyor. Açılmaz bile. (Sanal belleğin kapalı olduğunu varsayarsak.)
Açılırken kapatabileceği bütün servisleri otomatik kapatarak açıyor, en gerekliler açık, bunu yapınca geriye sadece 100MB kalıyor zaten kullanabilir. :D

Windows 7'de Microsoft Store ve Windows 10'daki kadar hizmet yok. Boşta 500-600 MB ram yiyor ve internette rahatça dolaştırıyor ama Windows 10'u 2 GB ile kullanamazsın. Dediğim gibi modlu bir sürüm kullanıyorum içinde Defender, Microsoft Store vb. yok ama ona rağmen 1.1 GB yiyor boşta.
700-800MB civarına kadar düşürmesi gerek normalde, tam temizlenmiş sürüm değil sanırım o.

1597831933796.png

"Bazı" yöntemler ile 2 GB rahat kullanılabilir.

Bunu sanal bilgisayar programlarıyla deneyebilirsin.
VirtualBox VMware
Sanal makinede pek anlaşılmıyor. Sanal makinede 2 GB RAM ayırıp düzgün çalıştırdığım Windows sürümüne 2 GB RAM ile düzgün çalışmaz diyorlar. Bazı hizmetleri kendi kendine kapatıyor mu artık ne yapıyor anlamadım gitti. 3 GB RAM ayırmıştım ve Windows 10 1909 mu 2004 mü ne kurmuştum (64 Bit elbette), sadece 1.3 GB RAM harcıyordu sistem. Ancak benim gerçek sistemimde 16 GB RAM'in 3 GB'ı boşta harcanıyor zaten.

700-800MB civarına kadar düşürmesi gerek normalde, tam temizlenmiş sürüm değil sanırım o.
Superlite sürümü kullanıyorum fakat yakında ya ReviOS'a geçeceğim ya da kendim editleyeceğim. Ek olarak Youtube'da ki test videolarında sanal makineye kuruyorlar ve tertemiz bir şekilde geldiği için RAM kullanımı çok düşük oluyor eğer kendi bilgisayarında denersen o kadar az RAM kullanımı olmaz.

Sanal makinede pek anlaşılmıyor. Sanal makinede 2 GB RAM ayırıp düzgün çalıştırdığım Windows sürümüne 2 GB RAM ile düzgün çalışmaz diyorlar. Bazı hizmetleri kendi kendine kapatıyor mu artık ne yapıyor anlamadım gitti. 3 GB RAM ayırmıştım ve Windows 10 1909 mu 2004 mü ne kurmuştum (64 Bit elbette), sadece 1.3 GB RAM harcıyordu sistem. Ancak benim gerçek sistemimde 16 GB RAM'in 3 GB'ı boşta harcanıyor zaten.
Sistemden sisteme değişiyor kullanım, ne kadar rahat çalışabiliyorsa o kadar çok özellik açıyor, geniş geniş, rahat rahat çalışıyor. Pek optimize olmadığını gösteriyor aslında bu, orası ayrı tartışılacak bir konu başlı başına.

Bu durumu aynı model telefonların farklı RAM modellerinde de görebilirsin. Mesela 4 GB'lik sürümde sistem 1.7 GB kullanır, 6 GB'lik sürümde 2.3 GB kullanır.

Ne gibi yöntemler?
Bunun gibi yöntemler. Bkz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki işlemlerin bazıları sistemin genel çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir hatta tamamen bozabilir. Sorumluluk tamamen size aittir.

Yeni konular

Geri
Yukarı