Windows 10 Ana Oturum Açamama Sorunu

Rumuz0

Hectopat
Problem başlıktan anlaşılacağı üzere ana oturumu açamama. Problemin nasıl başladığını anlatmak istiyorum:

Bir gün Bilgisayarım>C (İşletim Sistemi Burada Yüklü)>Kullanıcılar şeklinde takip ettim ve dosyanın bbu19 olduğunu gördüm. Hafızamın bana bir oyunu muydu yoksa gerçekten bir şekilde bbu1996 olan dosya sonradan bbu19 mu oldu diye düşünmeye başladım ve bunu "Burak Berk" olarak değiştirmek istedim. Direkt olarak sağ tıklayıp "Yeniden Adlandır" diyerek değiştiremediğim için internetten nasıl yapacağımı aramaya başladım ve bulduğum bir siteden şu adımları takip ettim:
Windows 10 Kullanıcı Klasörünü Yeniden Adlandırma

1-Bilgisayarım>C>Kullanıcılar'da yeni bir klasör oluşturup adını "Burak Berk" koydum.
2-Başlat'a girip Çalıştır'a girdim ve regedit yazıp entera bastım.
3-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList yolunu takip ettim. ProfileList altındaki klasörlerde mevcut user ismi olan "bbu19" u buldum. Çift tıklayarak olmasını istediğim yeni isimle (Burak Berk) değiştirdim.
4-Ardından bilgisayarı yeniden başlattım.
5-Tekrardan Bilgisayarım>C>Kullanıcılar şeklinde takip ederek yeni oluşturduğum "Burak Berk" klasörünü sildim. Ve mevcut kullanıcı klasörüne (bbu19) sağ tıklayıp sildiğim klasörün ismi ile (Burak Berk) değiştirdim.
6-Son kez bilgisayarı yeniden başlattım.
Sorun burada başladı. Bir yerde bir şeyi mi atladım hata mı yaptım bilemiyorum. Masaüstündeki Windows 10 başlat tuşu ve yanında arama tuşu çalışmamaya başladı. Yani üzerine tıklayamıyordum. Hatta klavyeden Windows tuşuna basarak bile Başlat'ı açamıyordum. Dolayısıyla bilgisayarı kapatıp açarken hep güç tuşunu kullanmak zorunda kaldım. Bunun dışında hiçbir problem yoktu -her şey günceldi, çalışıyordu, veri kaybı yoktu-.
Daha sonra bu problemi çözmek için yine internetten bulduğum bir metodu izledim:
Windows 10 Başlat Tuşu Çalışmıyor

1- Görev çubuğunun üzerinde sağ tıklayarak görev yöneticisini açtım. Dosya kısmına gelerek "Yeni Görevi Çalıştır"a tıkladım. Aç kısmına cmd yazarak ve "Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur." kutusunu da işaretleyerek tamam dedim.
2- Ardından "powershell" yazarak entera bastım. Sonra da sfc /scannow yazarak enter dedim ve işlemin %100 olmasını bekledim.
3- İşlem tamamlanınca Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth yazarak enterladım ve yine işlemin bitmesini bekledim.
4- Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppXPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest-.xml"} yazarak enter dedim.
5- İşlem tamamlanınca Get-AppxPackage | % { Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppxManifest-.xml" -verbose } yazarak enter dedim ve bilgisayarı yeniden başlattım.
Burada yeni bir sorunla daha karşılaştım. Oturumu açmakta zorlanmaya başladım ve açmayı başardığımda her seferinde "Geçici bir profil ile oturum açtınız." hatası aldım. Bu geçici profilde masaüstü, duvar kağıdı, browserlar yeni bir bilgisayardaki gibiydi, tıpkı format atmışım gibi. Eski oturumu hiçbir şekilde açamamaya başladım. Olay burada yılan hikayesine dönüyor. 😅 Bu sefer de bunun çözümü için internetten çözüm aradım ve bulduğum şu metodu denedim:

Başlat'a gelerek regedit yazdım. HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows NT > CurrentVersion > ProfileList > S-1-5-21-...........................................-bak dosyasını sildim (....... olan kısımlardaki rakamları hatırlamıyorum) ve bilgisayarı yeniden başlattım.

Şu anda bilgisayarda oturum açmakta zorlanmıyorum ve oturum açtığımda "Geçici bir profil ile oturum açtınız." hatası almıyorum. Başlat ve arama tuşları çalışıyor. Problemler ise şöyle:
Windows Oturumunuz Geçici Profilde Açıldı Hatası Nasıl Düzeltilir?

1-Bilgisayardaki tüm programlar yeni yüklenmiş gibi bana tercihlerimi soruyor (Dev-C++ ve Windows Media Player vs).
2-Duvar kağıdı format atılmış bir bilgisayarınkiyle aynı.
3-Microsoft Edge ve Google Chrome'daki bütün favoriler, yer işaretleri, notlarım gitmiş durumda.
4-Artık Bilgisayarım>C>Kullanıcılar kısmında bütün her şeyden önceki bbu19 dosyası ile beraber Burak Berk, Burak Berk.BURAKBERK, Ortak ve TEMP dosyaları da var.
5-Windows 10'un Calculator programı açılmıyor.

Tüm bunlara baktığımda bütün veriyi kaybettim sanıyordum ama masaüstünde "League of Legends" u gördüm ve çalışmayacağını düşünerek açtım ve çalışıyordu. Ama bir farklılıkla, şu uyarıyı alıyordum: bu ms-get-started bağlantısını açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var. Ayrıca masaüstünde veya Bilgisayarım'da benim için önemli olan ders notları, PDF2ler, metin belgelerini göremesem de arama kısmından dosya ismini yazdığımda dosyaları da açabiliyorum. Yani bunlara baktığımda bilgisayardaki her şeyi kaybetmişim ve formatlanmış gibi de görünmüyor.
Bu durumda yapılması gereken nedir? Eski oturumu nasıl kurtarırım? Bu arada başta belirtmemişim, tüm bunların öncesinde bilgisayarda sadece 1 oturum vardı ve şuan hala öyle. Bu işlemlerde faydalandığım yerlerin linklerini de aşağıda belirteceğim. Biliyorum çok uzun bir yazı oldu ama nasıl kısaltırım bilemedim, yazım hataları olduysa da şimdiden özür diliyorum. Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim, iyi sosyaller...

@Recep Baltaş @Ali Güngör @Mikail Fidan @Neşeli Enginar @BilgisayarKurdu @er36po @Burak Alkan @Asım Demir
Bir de şunu fark ettim şuanda: D sürücüsünde bbu19 ve Delivery Optimization isimli klasörler oluşmuş. Yanlış hatırlamıyorsam eskiden bunlar yoktu.
@Akif

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum zamanını tam hatırlasam da bir yerden sonra özellikle Türkçe karakter gibi sorunlara da yol açtığı için hesap isimleri mail adresinin ilk 5 karakteri olarak ayarlandı. Bu dediğim şey belirli bir tarihten sonra kurulan Windows 10'lar için geçerli. yani o "bbu19" aslında söylediğin gibi "bbu1996..." şeklinde giden mailin ilk 5 karakteri. Bunu değiştirmene gerek yoktu. Yaptığın o isim değiştirme işlemleri gereksiz. Herhangi bir yerde bir zararı yok, hatta çeşitli hataları önlediği için yararı var.
Mesela x oyununda kaydedilecek bir şey kendince o isimle yeni bir klasör açıyordu kullanıcılar kısmına. Bunu çeşitli programlar kendince yaptığı için eski sistemimde 7-8 kullanıcılar klasörü vardı.
Açıkçası gereksiz bir şeyi zorladığın için okuma hevesim yok. Kabaca baktığımda en son sorununun genel olarak düzeldiği, ufak 1-2 şey kaldığını okudum.
Chrome için Chrome'da oturum açınca yer işaretleri gelmeli.
Artık Bilgisayarım>C>Kullanıcılar kısmında bütün her şeyden önceki bbu19 dosyası ile beraber Burak Berk, Burak Berk.BURAKBERK, Ortak ve TEMP dosyaları da var.
İşte bu, tam da bahsettiğim şey. Böyle bir sürü klasör yerine tek, güzel bir klasör olsun diye ilk 5 karakter alınıyor.
Hesap makinesi zamanında eski sistemimde de olmuştu. Bir arkadaşım bir şey yapmamı söylemişti ve o şekilde düzelmişti. Arayınca bulamadım. Sordum, yanıt alırsam buraya yazarım.

😀 İlgin için teşekkür ederim Vavien. Sorunlar çözüldü demişsin ama aslında pek çözüldü denemez. Yani kastettiğim 1. problemin 2. problemi; 2. problemin ise 3. problemi doğurduğu. Tersten gitmek gibi düşünürsek 3. problemi ve 2. problemi çözdüm ama karşılaştığım ilk ve en önemli problem duruyor. Dosya ismini değiştirmeyi kastetmiyorum (Hatta şuan ismin ne olduğunu önemsemiyorum), orijinal olan oturum versiyonuna giriş yapmayı kastediyorum. Yani bilgisayarda X tane oluşturduğum önemli dosya varsa, bunların bir şekilde bir yerde durduğunu anladım. Ama dosyaların hepsinin ismi aklımda olmadığı ve masaüstünde/belgelerimde/bilgisayarımda göremediğim için erişemiyorum. Oluşturduğum X tane dosyanın hepsinin ismini hatırlamam gerekli. Diyelim bir kitabınız var ve okudunuz ama ismini unuttunuz, bir kenara da not almadınız. Kütüphaneye yerleştirdiniz ama daha sonra ismini unuttuğunuz için kütüphaneye gidip kitabı alamıyorsunuz fakat biliyorsunuz ki orada bir yerde, kitaba bir şey olmadı. Bir kütüphane görevlisinin devasa bir kütüphanedeki tüm kitapların ismini ezbere bilmesi de olanaksız. Örnek verecek olursam "Computer Programming" isimli bir klasörü hatırladığım için arama kısmına yazıyorum buluyorum ve açıyorum. Peki ya ismini hatırlayamadığım klasörler ne olacak?

Sanırsam temel problem farklı bir oturumla giriş yapıyor olmam lakin sistemin bunu "Geçici Oturum" olarak nitelendirmemesi.

Sorunlar;

•Hesap makinesinin çalışmaması
•"Bu ms-get-started bağlantısını açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var." hatası
•Windows tercihlerinin sıfırlanmış olması

•Google Chrome ve Microsoft Edge'teki yer işaretleri ve sık kullanılanların gitmiş olması

olarak özetlenebilir. 💻

Yaptığınız işlemi tam olarak bilmediğim için; daha doğrusu yapınca ne olduğunu/olacağını bilmediğim için kesin şeyler söyleyemiyorum. Normal şartlarda masaüstü dosyalarınız, belgelerim, indirilenler, resimler, videolar ve müzikler klasörleri kullanıcılar klasöründeki oturum adında olan klasörde olur. Örnek olarak C:\Users\vavie\Pictures "vavie" kullanıcı adı olarak düşünülürse. Bu konumda resimler var. Bu şekilde açıp baktığınızda bulamıyorsanız bile bir şekilde bulduğunuz "Computer Programming" klasöründen gidebiliriz.
O klasörün konumuna bakıp bir üst klasöre çıkmayı deneyebilirsiniz. Tabii normalde nerede olduğunu da bilmeniz büyük önem arz ediyor.
"Google Chrome ve Microsoft Edge'teki yer işaretleri ve sık kullanılanların gitmiş olması" maddesi için belirtmiştim. Chrome'da oturum açarsanız yer işaretlerinin gelmesi lazım. Edge kullanmadığım için bir bilgim yok.
Bildiğim kadarıyla ms-get-started denilen olay şu ilk defa Windows kurduğunuzda Başlarken adı altında çıkan daha doğrusu çıkması gereken zımbırtılar. Bu hatayı ne yapınca alıyorsunuz?
Hesap makinesi olarak şuradaki adımları deneyebilirsiniz. Ben o sorunu Windows 7 hesap makinesini bir şekilde yükleyerek çözmüştüm.
Tercihler yaptığınızda kaydediliyorsa çok da bir sorun değil. Sonuçta bir şekilde sıfırladığınız bariz.
Bu arada sistem geri yükleme yapmayı denediniz mi? Yedek alıp deneyebilirsiniz.

Bir yerde ms-get-started sorunu için şu söylenmiş:
Yaşadığınız sorun ile ilgili olarak, Windows + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.
Sorunun devam etmesi durumunda, Windows + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Tekrardan merhaba. Evet dediğiniz gibi aklıma gelen klasörü aratarak dosya konumunu buldum. En azından ismini hatırlayabildiğim dosyaların konumunu bulabiliyorum. Google Chrome'da yer işaretleri yok çünkü kullanırken google hesabıma giriş yapmadan/senkronize etmeden yer işaretleri ekliyordum (Microsoft Edge'te de durum aynı). ms-get-started hatasını oyunu açarken her seferinde alıyorum ama oyunu çalıştırmama engel olmuyor. Yazılımsal/donanımsal bir zararı var mı bilmiyorum, hata sonuçta. Sistem geri yüklemeyi de maalesef deneyemiyorum, kafamı taşlara vurasım geliyor. Bilgisayarı yazın almıştım ve o zamandan beri sistem geri yükleme noktası oluşturmadığım için geriye gidemiyorum. Lakin şuan bir geri yükleme noktası oluşturdum. Çözüm için denemeler başarısız olursa artık geri yükleme noktasına dönebilirim.
Konuyu çözdüm, kilitlenebilir.

Son düzenleme:
Merhaba konuyu çözmüşsünüz. Dün akşam ben de aynı sorunu yaşadım. Windows adım sürekli "musta" olarak karşıma geliyordu ancak hiçbir zaman Mustafa ismini musta olarak koymadım. Arkadaşın da dediği gibi Windows 10'dan sonrası mail adresinin ilk 5 harfini alıyormuş. Ancak sorunu çözdüm sanıyordum bu sefer de "Windows oturumunuz kapatılmak üzere" uyarısı gelerek her şeyi kilitliyor. Windows başlangıç hariç hiçbir yere giremiyorum. 2-3 kez bunu tekrarlardı. Devamı gelecek diye korkuyorum. Eğer sorunu tam olarak çözdüyseniz beni de lütfen bilgilendirin. Kullandığım laptop " MSI BRAVO-15 A4DCR-255XTR.

Yeni konular

Geri
Yukarı