Windows 10 Arka Planda Çalışan Uygulamalar Fazla mı?

ibrahim0320

Hectopat
Merhabalar. Normal masaüstünde iken bile görev yöneticisin den bakınca 60 tane arka plan işlemleri gösteriyor. Bu sayın normal mi yoksa gereğinden fazla mı?

Görev Yöneticisi 2.PNG
Görev Yöneticisi 1.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
IOBit ürünlerini tavsiye etmiyoruz. Genelde çoğu şeye karıştığından belirli bir süre sonra sistemi hantallaştırıyor. Advanced system care, IOBit uninstaller, IOBit Malware Fighter vb. kaldırın.
Onların yerine bakım, güvenlik, dosya kaldırıcı olarak aşağıdaki yazılımları öneririm.
Nvidia GeForce Experience ile video çekmiyorsan kaldırmanı tavsiye ederim.
Optimize etme özelliği genelde ayarları en yükseğe çekiyor. Herhangi bir artısı yok.
Ekran kartı güncellemelerini Nvidia forumundan takip edebilirsin.

Başlat sağ tıklayarak çalıştır aç.
Çalıştır arama kutusuna ''msconfig'' yaz.
Hizmetler sekmesine tıklayıp ''Tüm microsoft hizmetlerini gizle'' kutucuğunu işaretle.
Geriye kalan hizmetlerden ''Google Chrome Elevation service'' kapat.

Screenshot_1.png

Google ayarlar sayfasını açın. Resimlerde gösterildiği gibi ayarları değiştirin.
Screenshot (2).png

Screenshot.png

Screenshot (3).png

Screenshot (4).png
Kullandığın diğer yazılımlar ile bağlantılı işlemleri ise uygulama ayarların kontrol et.
Detaylı görev, hizmet, işlem kontrolü için Autoruns yazılımını kullanabilirsin.
Autoruns detaylı görseller paylaşırsan neleri kapatman gerektiğini belirtirim.

Ayrıca bağlantıdaki rehberlere göz atabilirsin.

Son düzenleme:
Windows'un kendi uygulamaları da arka planda aktiftir, onlarında kullanmadıklarını kaldırabilirsin. Onun rehberi de şurada.
@26318 Autoruns ne işe yarıyor anlamadım daha açıklayıcı olur musun?

IOBit ürünlerini tavsiye etmiyoruz. Genelde çoğu şeye karıştığından belirli bir süre sonra sistemi hantallaştırıyor. Advanced system care, IOBit uninstaller, IOBit Malware Fighter vb. kaldırın.
Onların yerine bakım, güvenlik, dosya kaldırıcı olarak aşağıdaki yazılımları öneririm.
Nvidia GeForce Experience ile video çekmiyorsan kaldırmanı tavsiye ederim.
Optimize etme özelliği genelde ayarları en yükseğe çekiyor. Herhangi bir artısı yok.
Ekran kartı güncellemelerini Nvidia forumundan takip edebilirsin.

Başlat sağ tıklayarak çalıştır aç.
Çalıştır arama kutusuna ''msconfig'' yaz.
Hizmetler sekmesine tıklayıp ''Tüm microsoft hizmetlerini gizle'' kutucuğunu işaretle.
Geriye kalan hizmetlerden ''Google Chrome Elevation service'' kapat.

Eki Görüntüle 431446

Google ayarlar sayfasını açın. Resimlerde gösterildiği gibi ayarları değiştirin.
Kullandığın diğer yazılımlar ile bağlantılı işlemleri ise uygulama ayarların kontrol et.
Detaylı görev, hizmet, işlem kontrolü için Autoruns yazılımını kullanabilirsin.
Autoruns detaylı görseller paylaşırsan neleri kapatman gerektiğini belirtirim.

Ayrıca bağlantıdaki rehberlere göz atabilirsin.

Wise Uninstaller pek bir işe yaramıyor Revo Uninstaller daha iyi bence.

Sistem de bulunan başlangıç öğeleri, hizmetler, görevler, sağ tık menüleri vb. için açma, kapama ve silme ayarı sunuyor. @Malekith
En iyi ayarlar nasıl yapılır anlatan bir video, rehber falan var mı?
Wise Uninstaller pek bir işe yaramıyor Revo Uninstaller daha iyi bence.
Evet Wice Uninstaller önerilince test ettim ve bana da Revo daha iyi gibi geldi.

Autoruns ayarları tamamen kullanıcıya kalmış diyebilirim. @Malekith
Ben Task scheduler altındaki güncelleme ve geri bildirim görevlerini kapatıyorum.
Bazen de uygulama kaldırmama rağmen silinmeyen başlangıç öğe ve sağ tık menülerini kaldırıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı