Windows 10 bilgisayar yavaşlaması ve format atamama

korish

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8 GB
Ekran kartı
940mx / HD graphics 620
İşlemci
i5-7200u
Hayırlı günler iyi sosyaller dizüstü bilgisayarım kasmaya başlamıştı... Başlamadan önce bütün oyunları akıcı şekilde oynuyordum fakat bir gün droplar yemeye başladım internet cozumlere baktım ama çözemedim. Sonra format atmak istedim bayağı yapmıştım (USB ile format) dosyaları falan önceden hazırdı fakat bu sefer daha da kötüleşti internet yardım yine alamadım. Bunlardan sonra artık iyice sıkılmıştım kendim bir şeyler denemeye çalıştım en son bir uygulama bu sorunu çok azalttım. Uygulamada Game mode diye bir şey var onunla beraber sorunlar neredeyse bitti (nedenini bilmiyorum ama cidden bu kadar basit bir şeyle çözüldü). Bir süre oyun oynadım kapattim PC'yi bir daha actigimda yüklediğim oyunlara girememistim kapattım ertesi gün bir daha açtım bu sefer sürekli kurtarma moduna giriyordu... Ve her seferinde ya mavi ekran ya da kurtma moduna giriyordu bende bunun için format atmaya çalıştığında hep dosyalar kopyalanıyorda kalıyor USB'nin ışığı yanmıyordu ve bu sorun devam ediyor. Bilgisayar Casper F600 i5 olan model.
Önemli not: Bilgasayar daha önce siyah ekran verdi diye şu anda admin kullanıcı olarak kullanıyorum. Regedit'te klasörler gözüküyor fakat içlerinde hiçbir şey yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde bende istiyorum ama öğrencilik ve sistemin 4 yıllık olmasından dolayı ekran kartında veya işlemcide sıkıntı varsa boşa masraf yapmaktan korkum var HDD de bad sector var sanırım, %75 falandır 2 günde biteremedim testi %60 da kaldı ve %60 da %45 bad sector vardı. Sizce kesin SSD alirsam çözülürmü başka çare yok mudur?

Hocam inanın çağ atlarsınız SSD geçtiğinizde. Eğer çok fazla alana ihtiyacınız yoksa hatırladığım kadarıyla 500-1000tl arasına çözebilirsiniz 250GB SSD.
Bahsettiğiniz bad sector hataları yüzünden yaşıyorsunuz büyük ihtimalle çünkü ben de benzer şeyler yaşadım sizinle sonuç olarak HDD odamın bir köşesinde duruyor. En temizi yeni SSD almak olur. Sizi de anlıyorum boşa masraf yapmak istemiyorsunuz fakat SSD aldığınızda boşuna masraf olmaz ileride bir PC geçtiğinde tekrar takarsınız kullanırsınız.

Hocam 2.5" bir SSD dizüstüne uyacaktır diye düşünüyorum ilk bilgisayarlardan değilse. Siz istediğinizi sorabilirsiniz bana sorun değil.

Kingston A400, Samsung 870 EVO ikisi de 500GB'lık alacağım birisi 1.2K diğeri 1.6k hangisini tercih etmeliyim bana kalırsa fazla bekleyip Samsung alacağım ama size de bir sorayım konu hakkında bilginiz var çok fark olur mu arada.

Veya daha farklı bir SSD öneriniz varsa ona da bakabilirim baktığım sitede bu ikisi vardida.

Hocam öğrenci olduğunuz için SSD önerisi vs. gibi bir öneridense HDD'yi bir ihtimal onarabilecek bir çözümü belirteceğim. Şu an bilgisayarı açamadığınız için farklı bir bilgisayardan HDD Regenerator programını USB'ye yazdırın. Ve diski yönlendirdiği şekilde onarmayı deneyin. İşlem biraz uzun sürecektir ama fiziksel olmayan Bad Sector'lerin birçoğunu kolaylıkla onarabiliyor. Ama yine de o diske güven olmaz.
Rehberin olduğu yer
Buradakinden tek farkı siz Bootlable USB ile yazdırdıktan sonra bilgisayar başlarken USB'den başlatmanız gerisi aynı.

Hocam bana kalırsa arıza vermeye başlamış bir HDD için uğraşmanıza gerek yok.
Ayrıca,
Ama yine de o diske güven olmaz.
O diske güven olmazsa neden o diski kullanmaya devam etsin ki arkadaş? Diyelim ki çok önemli, kaybetmek istemediği bir veriyi bilgisayara aktarır aktarmaz HDD yine bozuldu ne olacak?
Kingston A400, Samsung 870 EVO ikisi de 500GB'lık alacağım birisi 1.2K diğeri 1.6k hangisini tercih etmeliyim bana kalırsa fazla bekleyip Samsung alacağım ama size de bir sorayım konu hakkında bilginiz var çok fark olur mu arada.
Bana sorarsan en ucuz şekilde işimi nasıl hallediyorsam ona bakarım. Kingston üzmez diye düşünüyorum kronik bir problemi var mı bilemem her modelin fakat her koşulda ve senaryoda elindeki HDD'den çok daha iyi olacağı kesin. Aralarındaki fark cebinde kalsın.

Hocam bana kalırsa arıza vermeye başlamış bir HDD için uğraşmanıza gerek yok.
Ayrıca,

O diske güven olmazsa neden o diski kullanmaya devam etsin ki arkadaş? Diyelim ki çok önemli, kaybetmek istemediği bir veriyi bilgisayara aktarır aktarmaz HDD yine bozuldu ne olacak?

Bana sorarsan en ucuz şekilde işimi nasıl hallediyorsam ona bakarım. Kingston üzmez diye düşünüyorum kronik bir problemi var mı bilemem her modelin fakat her koşulda ve senaryoda elindeki HDD'den çok daha iyi olacağı kesin. Aralarındaki fark cebinde kalsın.

Ya hocam tamamen deneme yanılma birkaç ay kullanmışlığım var Regenerator'den sonra yeni sisteme geçene kadar. Zaten hem içindekileri kurtarabilsin hem de daha yeni şeyler için güvenmesin. Tamamen hataya göre değişir işe yaraması programa bayağı işlevsel hem de. Neden kullanmaya devam etsin dedim öğrenci olduğu için belki sıkışık bir duruma düşecek ondan kaynaklı alternatif bir yol keşfetme çabaları bende yenisini almasını isterim. Malum ekonomi...

Geri
Yukarı