Windows 10 bilgisayara format atmak için ISO dosyası kurmak gerekli midir?

Charlie Stan

Femtopat
Merhaba, bilgasayarıma kablosuz ağ adaptörü silindiğinden sistemi yeniden kurmak adına formak atmak istedim ve bir harici disk aldım. İnternetten temiz format atmak için araştırdım ve bir ve birden çok videoda ISO dosyası kavramını gördüm sanırım sanal yedekleme programı. ISO'nun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ISO dosyalarını kurmadan temiz format atılamaz mı format atmak için gerekli bir şey mi diye kafama takıldı kurmam gerekirse internet lazım ama internet dediğim gibi ağ adaptörü silindiğinden yok. Elimde yedeklemem için yeri olan bir harici disk yeterli olur mu acaba format atmak için ISO illaki gerekir mi aklıma bu takıldı yardımcı olursanız sevinirim.

Microsofot un sitesinden direkt MediaCreationTool indirip USB belleğe yazabilirsin fakat yukarıda arkadaşın belirttiği gibi ağ adaptörü için format atmaya gerek yok.

Merhaba, bilgasayarıma kablosuz ağ adaptörü silindiğinden sistemi yeniden kurmak adına formak atmak istedim ve bir harici disk aldım. İnternetten temiz format atmak için araştırdım ve bir ve birden çok videoda ISO dosyası kavramını gördüm sanırım sanal yedekleme programı. ISO'nun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ISO dosyalarını kurmadan temiz format atılamaz mı format atmak için gerekli bir şey mi diye kafama takıldı kurmam gerekirse internet lazım ama internet dediğim gibi ağ adaptörü silindiğinden yok. Elimde yedeklemem için yeri olan bir harici disk yeterli olur mu acaba format atmak için ISO illaki gerekir mi aklıma bu takıldı yardımcı olursanız sevinirim.

Ayarlardan kurtarma seçeneklerine giderseniz orada ISO'ya gerek duymadan sıfırlayabilirsiniz. Kişisel dosyaları siler, Windows'u yeniden kurar. Ama bilginiz olsun USB ile yapacağınız kadar sağlıklı olmaz. Yani ben bu şekilde biliyorum.

Ayarlardan kurtarma seçeneklerine giderseniz orada ISO'ya gerek duymadan sıfırlayabilirsiniz. Kişisel dosyaları siler, Windows'u yeniden kurar. Ama bilginiz olsun USB ile yapacağınız kadar sağlıklı olmaz. Yani ben bu şekilde biliyorum.
Kişisel dosyaları yedeklemek için harddiskim var zaten diske yedekleyeceğim kişisel dosyaları amacım sistemi yeniden kurmak çünkü Kablosuz Ağ Adaptörüm silinmiş nedenini bilmiyorum ondan sistemi yenien kurmak için temiz format atmak istiyorum bu ISO kurmam gerekli mi bunun için nedir ondan sordum.

Kişisel dosyaları yedeklemek için hard diskim var zaten diske yedekleyeceğim kişisel dosyaları amacım sistemi yeniden kurmak çünkü kablosuz ağ adaptörüm silinmiş nedenini bilmiyorum ondan sistemi yenien kurmak için temiz format atmak istiyorum bu ISO kurmam gerekli mi bunun için nedir ondan sordum.

Eğer USB ile formatı gerektiği gibi hata yapmadan yapabilecekseniz, onu yapın. Bir tanıdığınızın bilgisayarından USB'ye yazdırın Windows'u kurun. Ama eğer yapamam karıştırırım derseniz dediğim gibi yapmanız daha mantıklı olabilir.

Eğer çalışan bir Windows 10 varsa sıfırlama aracını da kullanabilirsiniz formata veya USB belleğe de ihtiyacınız olmaz sadece verileri yedeklemeniz gerekir.

Eğer USB ile formatı gerektiği gibi hata yapmadan yapabilecekseniz, onu yapın. Bir tanıdığınızın bilgisayarından USB'ye yazdırın Windows'u kurun. Ama eğer yapamam karıştırırım derseniz dediğim gibi yapmanız daha mantıklı olabilir.
Harddisk ile yapacağım USB ile değil. Tanıdığım birinin cihazından ne yazdıracağım onu anlayamadım.

Eğer çalışan bir Windows 10 varsa sıfırlama aracını da kullanabilirsiniz formata veya USB belleğe de ihtiyacınız olmaz sadece verileri yedeklemeniz gerekir.
Verileri silmeden sıfırla seçeneği falan var orayı mı kastediyorsunuz?

Microsofot un sitesinden direkt MediaCreationTool indirip USB belleğe yazabilirsin fakat yukarıda arkadaşın belirttiği gibi ağ adaptörü için format atmaya gerek yok.
İnternet yok dostum dediğini nasıl yapacağım?

Son düzenleme:
Sürücüyü tekrar kurmam için internet gerekmez mi?

Öncelikle Wi-Fi veya Ethernet hangisi silinmişse ağ bağdaştırıcılarından kontrol edin. Devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Tekrar kurulum için farklı bir bilgisayardan USB bellek ile bilgisayarın marka modeli ile üretici firmanın sitesine giderek Wireless ve Ethernet sürücülerini indirip kendi bilgisayarınıza kurulum yapabilirsiniz.

Hatta indirdiğiniz sürücüden emin olmak için komut satırını(CMD)nı açıp wmic BIOS get serialnumber yazıp çıkan seri numarası ile yine üretici firma sitesine gidip en doğru sürücüyü bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı